מלחמת האזרחים בסוריה כבר הפסיקה מזמן לעניין את העולם. לפחות כל עוד אין איזה דיווח על עימות אמריקאי רוסי או סרטון ויראלי. למרות זאת, השכנה של ישראל מצפון ממשיכה לדמם מהתכתשות בינלאומית שעוד יעשו עליה סרטים וסדרות מלחמה.

בסוריה נמצאות כיום כמה מיחידות העלית המובילות בעולם ואיתן סוכני השירותים החשאיים של אותן מדינות שפועלים שם בחשאי. לפחות עד שיש אירוע שמתפוצץ.

אנשי הצללים שמכינים את השטח

אנשי המודיעין והכוחות המיוחדים של רוסיה, המכונים באופן כללי "ספצנאז", הגיעו לסוריה הרבה לפני חיל האוויר, הצבא הגדול ואפילו שכירי החרב שנשלחו לשם. שמועות ודיווחים על אנשי קומנדו רוסים החלו לזלוג כבר בסוף שנת 2012.

לצד איסוף מודיעין הם סייעו לאמן את הצבא הסורי ואבטחו מתקנים רוסים. ההערכה היא שמאז 2015 פועלים בסוריה לפחות 500 עד 600 לוחמים מיחידות המודיעין והספצנאז, כולל הקומנדו הימי.

חיל המשלוח המיוחד של רוסיה כלל סוכני FSB, יורשו של ה- KGB. העובדה שאין יותר מדי מידע על פעילותם בסוריה לא אומרת שהם לא שם. ההערכה היא שהם סייעו לצבא סוריה במודיעין, בהמשך הכינו את השטח מהבחינה הזו לצבא וחיל האוויר הרוסי ואחרי שאלה הגיעו, דאגו לספק להם מידע ומטרות.

בשנת 2015 דאע"ש הוציאו להורג אזרח רוסי שככל הנראה היה סוכן FSB. בשבוע שעבר הם שוב עלו לכותרות, אחרי שארבעה סוכנים נרצחו על ידי ג'יהאדיסטים בסוריה.

ספצנאז (צילום: systemaspetsnaz.com)
מאות לוחמי על בסוריה. ספצנאז רוסי | צילום: systemaspetsnaz.com

באופן די טבעי גם סוכני GRU - המודיעין הצבאי - הגיעו לסוריה. המדינה אינה זרה להם ובעבר הפעילו שם בסיס סודי יחד עם המודיעין המקומי. הבסיס הפסיק לפעול בשנת 2014 אחרי שנכבש על ידי המורדים וכיום ההערכות הן שהם פועלים מבסיס חמימיים בסוריה, שם יושב כוח חיל האוויר הרוסי.

ספצנאז הוא שם כללי ברוסיה ליחידות מיוחדות. המובילות שבהן שהגיעו גם לסוריה הם צוותים מיחידת אלפא שהיא המקבילה הרוסית לימ"מ ושייכת ל- FSB.

במאי 2018, כשהרוסים עוד טענו שאין להם שום מעורבות קרקעית בסוריה, תועדו מי שהיו ככל הנראה לוחמי יחידת אלפא רעולי פנים ומאבטחים את מפקד יחידת העלית הסורית "טייגר" שנסגרה מאז, הגנרל הסורי סוהיל אל חסאן. איש שנחשב חביבו של אסד ובן טיפוחיו של פוטין.

חוץ מאבטחה, פעולות חיסול ואיסוף מודיעין הם גם יועצים ליחידות צבא סוריות באימונים ושדה הקרב.

יחידת הספצנאז השנייה מוכרת בשם "וימפל", גם היא פועלת תחת ה- FSB ומבצעת משימות גם עבור ה- GRU. מבחינת המשימות שלה ניתן להקביל את וימפל לכוח דלתא, כלומר איסוף מודיעין לצד לוחמה בטרור.

אנשיה לא ישלחו לחזית הקרבות של הצבא הסורי, הצוותים של היחידה יפעלו לפני הצבא הגדול, יחסלו מפקדים של הצד השני, ישמידו כל מה שיפריע ואז יכניסו את היחידות הגדולות ללחימה. בין השאר הם יחצו את קווי האויב, יסתתרו ויכווינו תקיפות מהאוויר.

אירוע אחד כזה הסתיים במותו של קצין מהיחידה בשנת 2015. מחבלי דאע"ש הקיפו עמדה בה שהה והוא בתגובה הכווין למקום תקיפה אווירית בה גם הוא עצמו נהרג. נראה שהעדיף למות לאחר שיהרוג כמה שיותר מחבלים, מאשר ליפול בשבי. ב-2016 העריכו שמדובר בקפטן פדור ז'ורוולב ששמו נחשף בטקס בו פוטין העניק עיטור לבני משפחתו.

ציידי המחבלים על הקרקע

פרסומים שונים מלמדים שארה"ב מפעילה לפחות 650 לוחמי קומנדו בסוריה ומספר לא ידוע של סוכני CIA. לא צריך להיות מומחה מודיעין כדי להבין שהם שם. גורמים בפנטגון שיבחו את עבודתם במבצע לחיסול בגדאדי ובכירי דאע"ש נוספים.

אם ה- CIA נמצאים בסוריה, מרבית הסיכויים הם שגם הדיביזיה למבצעים מיוחדים (SAD) של סוכנות הביון המרכזי נמצאת בסוריה.

היא אחראית לפעולות איסוף מודיעין במדינות ואזורים עוינים ולפעולות מסוכנות בסגנון צבאי כמו חיסולים, השגת מידע מודיעני ממקומות ברמת סיכון גבוהה, חבלה ושלל משימות שארה"ב לא רוצה שיחברו אותה אליהן.

בעבר פורסם שצוותים מה- SAD חברו לצלפים של ה-SAS הבריטי, וכנראה גם האוסטרלי, יחד הקימו כוח משימה מיוחד שמטרתו לחסל אנשי דאע"ש.

בזכות המידע של סוכני ה-CIA חוסלו עשרות לוחמי הארגון, בהם לא מעט מפקדי שדה. "הם הפכו לראשונים שפועלים על הקרקע נגד דאע"ש, ולמעשה לציידים של אנשי המדינה האסלאמית", נטען בפרסומים.

על הקרקע פועלים גם לוחמי כוח דלתא ואריות שחיסלו את אל בגדאדי מנהיג דאע"ש. מי שפחות מוכרים ופועלים שם בעוצמה גבוהה הם לוחמי קבוצת הכוחות המיוחדים מספר 5 "הכומתות הירוקות".

הכומתות הירוקות (צילום: צבא ארצות הברית)
הראשונים להגיע לסוריה. לוחמי הכומתות הירוקות | צילום: צבא ארצות הברית

הם היו הלוחמים הראשונים של ארה"ב בשטח, הראשונים להחזיק כוח קבוע מהיום הראשון. לוחמי היחידה מפעילים למעשה את המיליציות שתומכות בארה"ב. הם מאמנים אותם ובקרב נמצאים יחד עם המפקדים כולל סיוע אווירי וארטילרי. צוותי היחידה יוצאים גם למשימות מודיעין או תקיפת יעדים נבחרים.

באפריל 2017 בסיס שבו הוצבו גם לוחמי הכומתות הירוקות הותקף על ידי מאות לוחמי דאע"ש וכמעט נכבש. המתקפה כללה מחבלים מתאבדים שהסתערו על הבסיס, צלפים והרבה מאוד מטענים.

הקרב היה סוער והסתיים רק אחרי שלוחמי הכומתות הירוקות יצאו להתקפת נגד יחד עם לוחמי אריות הים שהוצבו שם. שנה לאחר מכן, לוחמי הכומתות הירוקות היו יעד של שכירי חרב רוסים יחד עם אנשי המיליציה אותה ליווי כיועצים. בהתקפת הנגד והכוונת מטוסים אמריקאים נהרגו בין 200 ל-300 אנשי כוחות רוסים.

יחידה מעניינת ומאוד משמעותית בזירה הסורית זו הטייסת הטקטית המיוחד ה-24. המשימה של היחידה הזו לנהל תעבורה אווירית בשדה הקרב ולהכווין תקיפות נגד האויב, לרוב הם יפעלו עם יחידות מיוחדות אחרות אבל בלא מעט משימות גם לבד, אחרי שהסתננו לעורף האויב לשם יכווינו תקיפות נגד יעדים שהם מאתרים. כמעט בכל פעם שמטוסי הקואליציה תוקפים בסוריה הם אלה שמכווינים אותם.

באו בשביל דאע"ש, נשארו בגלל הכורדים

עוד לפני שארדואן יצא למבצע שלו נגד הכורדים בסוריה, מה ששם אותו בחזית מול הסורים והרוסים, הוא השירות החשאי שלו ואת "פיקוד הכוחות המיוחדים" ובשמה המוכר מאוד "יחידת כומתות הבורדו". מדובר ביחידת קומנדו שהוקמה ב-1992 וניתן להקביל אותה לדלתא האמריקאית או SAS הבריטי, איתן הם התאמנו בעבר.

היחידה נמצאת תחת הפיקוד הישיר של המטה הכללי הטורקי ולא תחת אחד מחילות הצבא. כדי להגיע לשם חייבים להתנדב ולעבור גיבוש קשה בתנאי שסיימת ארבע שנות שרות באחת מיחידות הצבא הטורקי.

צוותים של היחידה הסתננו לסוריה ובצעו שם פעולות התנקשות נגד דאע"ש ונגד הכורדים במקביל, פעולות חבלה ואיסוף מודיעין. נטען שגם ביצעו שם לא מעט פשעי מלחמה, בעיקר כנגד לוחמים כורדים שנפלו בשבי וחוסלו.

חיילים טורקים בגבול סוריה (צילום: Chris McGrath, gettyimages)
חולקים גבול עם סוריה ומרבים לחצות אותו. כוחות טורקים | צילום: Chris McGrath, gettyimages

לפחות 1,200 לוחמי כומתות הבורדו נכנסו לסוריה לפני שהצבא הטורקי הגדול נכנס, שזה כמעט כל היחידה. הם חברו למיליציות אוהדות והפעילו אותן נגד הכורדים.

בנוסף יצאו לפעולות עצמאיות לאורך גבול טורקיה סוריה. על פי הדיווחים בתקשורת הטורקית, גם לוחמי SAT, הקומנדו הימי של טורקיה פועלים בסוריה ולצדם גם יחידת החבלה התת ימית.

באוגוסט 2016 חברו לוחמי היחידה לארגון צבא סוריה החופשית כחלק מההכנות למבצע "מגן הפרת" וכיבוש העיר ג'ראבלס מידי דאע"ש שהמשיך עד למרץ 2017 וכלל כיבושים ערים נוספות. הטורקים ניצלו את המבצע ללחימה נגד הכורדים ולא רק דאע"ש.

במרץ 2018 נפתח הם התנקשו במפקדי השדה של הכוחות הסורים הדמוקרטים שהחזיקו בעיר עפרין. לפחות חמישה מלוחמי היחידה נהרגו שם ועוד מספר לא ידוע מיחידת הקומנדו הימי של טורקיה. למרות שכמה מלוחמי היחידה והקצינים שלה היו מעורבים בניסיון ההפיכה נגד ארדואן, הם נחשבים לסוג של גיבורי על בטורקיה.

הצלפים שמספיק להם כדור אחד

אמנם מספרם של הבריטים קטן משמעותית משל האמריקאים, הרוסים והטורקים אבל הם בלי ספק כוח משמעותי שפועל בסוריה. הערכה היא שהם הגיעו לשם כבר בשנת 2014, הרבה לפני הדיווחים הרשמיים על המעורבות של המערב נגד המדינה האסלאמית.

בתחילה חדרו לשם צוותים מה MI-6, המקבילה הבריטית ל- CIA, ומיחידות העלית SAS המפורסמת וגם SBS שהיא למעשה יחידת הקומנדו הימי של בריטניה.

 

צלף
המחלים של ג'ון הג'יהאדיסט. צלף בריטי

בשנה הראשונה פעלו שם בחשאי בעיקר באיסוף מודיעין. בהמשך החלו לדלוף לכלי התקשורת הבריטיים דיווחים על חיסולים של היחידות האלו בסוריה. לרוב סיפורי צלפים. באחד מהם לוחם SAS חיסל עורף ראשים של דאע"ש רגע לפני שהוציא מישהו להורג. בסיפור אחר צלפים פגעו במחבלים מתאבדים שיצאו להסתערות ונקטלו בירייה מדויקת לראש.

ב-2015 לוחמי SAS חדרו לסוריה ואיתרו את עורף הראשים הכי מפורסם של דאעש, ג'ון הג'יהאדיסט, בעיר א-רקה. ממקום המסתור שלהם הכווינו תקיפת כטב"מ שירה טיל הלפייר על הרכב שלו. "ג'ון הג'יהאדיסט היה היסטוריה", צוטט גורם ביחידה בתקשורת הבריטית, "הבחורים התגאו מאוד בחיסול המניאק הזה".

כיום הלוחמים ואנשי המודיעין הבריטים פועלים לצד הקולגות שלהם מארה"ב ומדינות נוספות בעיקר מאירופה. גם נגד שרידי דאע"ש אבל לא פחות מכך גם נגד המיליציות הפרו סוריות ואיראניות. על פי הערכות שונות, הם עוקבים מקרוב גם אחרי הכוחות הרוסים במדינה.