נראה שגם נגיף הקורונה לא עוצר את הרוסים שממשיכים לשלוח כוחות וציוד צבאי לסוריה. כך לפחות על פי דיווח באתר Avia pro המציג צילומי לוויין שלטענתו מעידים על הקמה של בסיס אווירי רוסי חדש במדינה.

על פי הדיווח מדובר בבסיס שווה בגודלו וביכולתו לבסיס חמימיים, המרכזי של חיל האוויר הרוסי במדינה כיום. הוא נבנה בשטח בסיס חיל האוויר הסורי אל קמישלי בצפון מזרח המדינה.

סוחוי 25 שחזר מתקיפה
סוס העבודה של הרוסים. מטוס סוחוי בסוריה | צילום: משרד ההגנה הרוסי

על פי הדיווחים לבסיס הגיעו מטוסי תקיפה מסוג סוחוי 25, אחד מ"סוסי העבודה" של חיל האוויר הרוסי. בנוסף גם מסוקי סער מסוג MI-17 ומסוקי קרב מסוג MI-24. גם מטוסי תובלה מסוג אליושיין 76 נחתו בו, לא ברור האם הוצבו שם באורח קבע או שהביאו ציוד צבאי לבסיס החדש.

בצילומי הלוויין שצורפו נראות גם מערכות הגנה אווירית שעשויות להעיד על כך שרוסיה כבר נערכת לאפשרות של איום עליו מבחוץ - בטילים ותקיפות אוויריות.

צבא רוסיה קיבל מהצבא הסורי את האחריות לניהול המלחמה האווירית מבסיס קמישלי במסגרת הסכם שנחתם בין הצדדים. חיל האוויר הרוסי נחשב לכוח העיקרי שמסייע לסורים בלחימה נגד המורדים באזור, לצד חיל האוויר המקומי.

מדובר במהלך משמעותי במסגרת הלחימה של אסד להשתלט מחדש על כל שטחי המדינה. חיל האוויר הרוסי נחשב לסיבה העיקרית שאסד הצליח להפוך את הכף בלחימה בסוריה ולתפוס בחזרה שליטה גדולה יותר על השטחים.