מפלצת הספגטי המעופפת (צילום: ויקיפדיה)
"הכרזתי שאני מאמין במפלצת הספגטי המעופפת". הדיסקיות של ג'סטין גריפית | צילום: ויקיפדיה

לפני כשבועיים התפרסם צילום רישיון הנהיגה של ניקו האוסטרי שחבש מסננת פסטה בתמונה הרשמית של הרישיון, כעת מצטרף אליו ג'סטין גריפית, חייל אמריקאי שקיבל רשות מהצבא לחרוט על הדסקית הרשמית שלו את העדפתו הדתית (כנהוג בצבא ארה"ב) - אתיאיסט שמאמין במפלצת הספגטי המעופפת.

מפלצת הספגטי המעופפת היא האל של דת פרודית. הדת הומצאה כמחאה על החלטת מועצת החינוך בקנזס, ארה"ב, לאפשר ללמד תיאוריות תבוניות (דתיות) לצד תורת האבולוציה. על פי התיאור של הממציא, בובי הנדרסון הפיסיקאי, המפלצת היא גוש ספגטי בעל שני מחושים ושתי קציצות בשר. ה"דת" גררה אחריה מספר רב של "מאמינים", בעיקר באינטרנט. מאמינים אלו מכונים "פסטפריאנים", כפרודיה על "ראסטפאריאנים".

"דתות זה מצחיק"

גריפית התגייס לחיל לאחרונה, כאשר מגייסו שאל אותו מה הדת המועדפת עליו, כנהוג לציין בסעיפי הדת של טפסי ההרשמה לצבא, גריפית ציין שהוא אתיאיסט אך המגייס (הדתי) רשם בטופס את אמונתו שלו, בפטיזם, במקום את זו של גריפית.

"בשלב מסוים בפגישה עם המגייס, הוא ביקש שאתסכל על מסך המחשב שלו וגיליתי שהוא טעה ברישום, טעות מכוונת כנראה. ראיתי בטופס שיש אפשרות לבחור בסעיף "אין עדיפות לדת" ובחרתי בזה", מספר גריפית. "מאוחר יותר התחרטתי כי הבנתי שיש לי דעה על דת, כי זה נושא שהרהרתי בו רבות ואחרי שהייתי נוצרי מאמין, התפקחתי והבנתי שאני אתיאיסט."

אין תמונה
האל של גריפית בכבודו ובעצמו. מפלצת הספגטי

גריפית קיבל אישור לשנות את הכיתוב אבל את החריטה על הדסקית היה עליו לממן בעצמו "כעסתי שאני זה שצריך לשלם, למרות שחיילים משנים לעתים קרובות את פרטיהם על הדסקיות. אז החלטתי שאני צריך ללכת עוד צעד, הכרזתי שאני מאמין במפלצת הספגטי המעופפת, בשל הרקע הנוצרי שלי, לא היה לי קשה להזדהות עם ה"דת" החדשה, אמנם לאנשים רבים, לדת הנוצרית יש משמעות תרבותית אמיתית אבל ההזדהות שלי עם דת מפלצת הספגטי המעופפת אמיתית לא פחות, אני מעריך את ההומור והפוטנציאל הפרודי שלה על שאר הדתות."

ויש גם חיילים שמאמינים באבירי הג'דיי

לגריפית היה חשוב לציין גם את ההעדפה הדתית הרצינית שלו, אתיאיזם, אבל הוא הצליח למצוא מקום על הדסקית לשתיהן וחרט אתיאיסט/מסמ (מפלצת ספגטי מעופפת). גריפית סיפר כי גילה שהוא לא היחיד בצבא האמריקאי שמרחיב את גבולות השיח הדתי "מאוחר יותר גיליתי במפתיע כי ישנם גם חיילים שעונדים דסקיות עליהן חרוט, בסעיף הדת, "אביר ג'דיי".

בישראל, אמנם אין כיתוב דתי על הדסקיות של חיילי צה"ל אבל ישנו קשר הדוק בין המוסד הדתי לבין זה הצבאי. הרבנות הצבאית אמונה על סוגיות הדת במסגרת השירות, כאשר ישנה פקודה תחת הכותרת, "השילוב הראוי", העוסקת במתן תנאים לחיילים דתיים, בני כל הדתות, לשרת בצה"ל מבלי לפגוע בערכיהם, אמונותיהם ואורח חייהם. לצד בני הדתות השונות, ניתן למצוא גם מספר רב של חיילים וחיילות אתיאיסטים.

>> לשלוח "כן הסמל!" למפקד בסמס: פאדיחות של חיילים צעירים