התמונה מתבהרת. הפלסטינים מפרסמים פרטים על מבצע המעצרים של שב"כ, צה"ל והימ"מ הלילה (א') בשטחי הגדה נגד חוליית טרור של חמאס (אחד ההרוגים הוא איש ג'יהאד אסלאמי), כשלטענת ישראל עמדה להוציא לפועל פיגוע גדול. הותר לפרסום כי במבצע נפצעו קצין ולוחם יחידה מובחרת שפונו מהזירה במסוק.

האירוע החל כאשר שב"כ הצליח להביא תמונת מודיעין מדויקת על חוליית חמאס שפעלה בצפון הגדה ולאתר את כלל מחבלים. בלילה שבין שבת לראשון יצאו כוחות מיחידת דובדבן, ימ"מ ושב"כ לגל מעצרים של חברי החוליה, כאשר הם מקבלים סיוע מכוחות נוספים בהם כלי טיס שונים של חיל האוויר. הכוחות פשטו על מספר יעדים בהם היו המחבלים.

מהמידע שמפרסמים הפלסטינים עולה כי סמוך לשעה 12 בלילה כוחות צה"ל הצליחו לחטוף בחיים את מאזן סעאדי ואחמד אבו ראמילה. השניים נסעו ברכב באחד הכפרים סמוך לג'נין, אז הכוחות, מיחידת המסתערבים דובדבן, הפתיעו אותם בפעולה חשאית. יתכן שאחד מהם נעצר על ידי הכוחות באזור אחר, אחרי שנפגע ונפצע מאש הלוחמים. ככל הידוע הם הועברו להמשך חקירת שב"כ.

כוח מיוחד אחר הגיע לכפר סמוך לג'נין, שם הסתתר בכיר חמאס בגדה, אחמד זהראן. מדובר במפקד חוליה שהסתתר בשטח פתוח שם חוסל. זהראן נחשב מקורב למאזן פוקא שהיה אסיר ששוחרר בעסקת שליט ולאחר מכן חוסל בעזה על ידי צה"ל. 

מלבד זהראן שבעצמו היה אסיר משוחרר, הכוחות מחסלים בכפר בורקין את אוסמה סובח, פעיל ג'יאהד אסלאמי. הפלסטינים דיווחו גם כי מחמוד חמידאן, אסיר שהשתחרר אחרי שש שנים בכלא, נהרג אף הוא במהלך העימותים, כמו גם פעיל נוסף בשם זכריא בדואן.

האירועים בגזרת ג'נין (צילום: PalinfoAr, Twitter)
על פי הפלסטינים זהו רכב בו נפגעו מבוקשים בעימותים | צילום: PalinfoAr, Twitter

במקביל לפעולות האלה, כוח מיוחד שפעל באזור הכפר דאן הורג את אחמד עדנאן. על פי הפלסטינים הוא סוכל בזמן שהיה ברכב. כאשר ניסה לברוח, רכב של הכוחות המיוחדים ניגח את הרכב שלו ובהמשך האירוע הוא חוסל על ידי הלוחמים. 

יש לציין שבשנה האחרונה כוחות צה"ל ביצעו לא מעט מעצרים בשטחי הגדה, כולל מעצרים גדולים וסיכול של חוליות טרור, בזכות מידע איכותי של שב"כ.

בתקופה זו דיווחו בצה"ל על עלייה משמעותית באירועי הירי לעבר הכוחות שביצעו את המעצרים. לרוב הכוחות השיבו באש אולם יצאו כמה שיותר מהר עם ביצוע מעצרם. הלילה מדובר היה במבצע מעצרים של חוליה לפני פיגוע, שרוב אנשיה התנגדו למעצר ומכאן מספר ההרוגים הגבוה, חמישה על פי פרסומי הפלסטינים נכון לכתיבת שורות אלו.

בצה"ל מגבירים את הכוננות בעקבות אירועי הלילה, כשבין היתר הערכות מדברות על כך כי יתכן והאירועים יתפתחו גם להתפרעויות בשטחים ואף ירי רקטות מרצועת עזה.