מאות חיילים נוספים מהיחידה המיוחדת SAS יוצבו באפגניסטן כדי להילחם בדאע"ש ובטליבן. לפי אתר החדשות הבריטי Mirror, החיילים יצטרפו ל-650 אנשי הכוחות המיוחדים המוצבים במדינה כיום ויתגברו את כוחות הצבא הרגילים במדינה. משרד ההגנה הבריטי סירב להגיב לדיווחים.

"הטליבן ודאעש הרימו את ראשם במדינה, צריך לטפל בהם", מסר לאתר גורם צבאי. "כיום יש מלחמה חשאית בין הכוחות המיוחדים של ארה"ב ובריטניה למחבלים. הם תוקפים את תשתיות הטרור, במקום שהצבא הרגיל יעשה זאת ויגרור תשומת לב רבה".

מאז שפרצה המלחמה בטרור ב-2001 ועד לשנת 2014 נפלו 456 אנשי צבא בריטים באפגניסטן. בספטמבר 2014 עזבו החיילים הבריטים את מחנה בסטיון, הבסיס הצבאי הראשי של בריטניה במדינה. מפקדים בצבא היו נחושים שלא להיכנס לסבב נוסף מול ארגון הטרור הרצחני, אך ארגון נאט"ו הסכים שבריטניה ומדינות אחרות יאמנו את המשטרה והצבא האפגני במקום.

הרס"ר קבע: אין פטור זקן

החיילים שיגיעו למזרח התיכון צפויים לסבול מבעיה נוספת שהטרידה גם את חיילי צה"ל: פטור הזקן נשלל מהם. כמו בחלק מהיחידות המיוחדות בארץ, גם הם מאריכים שיער ומגדלים זקן כדי להיטמע באוכלוסייה העוינת בה הם פועלים. הכל השתנה כשבכיר זר ביקר במטה היחידה ו"העיר" על החיילים המזוקנים. לפי הפרסום ב-The Sun, המפקד הבריטי שליווה אותו הובך מאוד, ולפי הדיווחים אף כינה את החיילים "נוודים". לאור התקרית, הרס"ר קבע שחיילי היחידה חייבים להקפיד על שיער וזקן תקני כשהם מוצבים בבריטניה.

ההחלטה עוררה זעם רב ביחידה. "יש הרבה ייאוש בגלל הפקודה הזו", אמר מקור צבאי ל"סאן". "חלק מהחיילים מתחילים לגדל את הזקן שבועות לפני שהם נשלחים למשימה, ועכשיו הם לא יוכלו לעשות זאת. זה ידוע שאם שולחים אותך לאפגניסטן, לעיראק או לסוריה, אתה חייב זקן ושיער ארוך, אבל עכשיו הרס"ר התערב. המסר שלו לחיילים הוא שהם קודם כל חיילים בשירות המלכה, ורק אחר כך בשירות הכוחות המיוחדים".

קצין ותיק אחר העיד שחיילי ה-SAS תמיד בלטו בבסיסים הצבאיים בעיראק ובאפגניסטן - בגלל שהם היו המזוקנים היחידים. "זה התחיל בימים הראשונים באפגניסטן, כשחיילים חיו בתנאים כל כך קשים עד שהם לא יכלו לבזבז מים על גילוח. עכשיו זה כאילו הם אומרים: 'תראו, אנחנו הכוחות המיוחדים'".

גם לכך דובר משרד ההגנה הבריטי סירב להגיב: "אנחנו לא מאשרים או מכחישים כל דיווח על פעילות הכוחות המיוחדים", מסר לתקשורת.

עוד בפז"ם:
>> מטורף: צלף SAS הוריד מפקד בדאע"ש בתנאים הזויים