התמונות שהגיעו אתמול (שני) משדה התעופה הבינלאומי של קאבול בירת אפגניסטן זעזעו את העולם.

בצילומים משם נראה מטוס תובלה של חיל האוויר האמריקאי ממריא מתוך המון אזרחים אפגנים שרצים בצמוד אליו ונתלים עליו, מנסים נואשות לברוח בעזרתו מהתופת בארצם. כשהמטוס כבר היה באוויר נראו שני בני אדם שניסו לקשור עצמם למטוס נופלים מגובה רב שלא הותיר להם סיכוי.

בהצהרה שמסר אמש דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, הוא התייחס למראות הקשים משדה התעופה באפגניסטן ואמר: "התכוננו להתמודדות לא פשוטה בעזיבה, אך תמונות כאלו הן משהו שאף אחד לא יכול היה לחזות".

דובר הפנטגון ערך מסיבת עיתונאים יחד עם בכירים נוספים בצבא האמריקאי ובפנטגון האמונים על ניהול המשבר הנוכחי באפגניסטן, שם הם התייחסו למצב בשדה התעופה הבינלאומי ולמראות הקשים המגיעים משם.

הדובר נשאל על ידי כתבת של רשת סי.אן.אן האם ניתן להגדיר את מבצע הפינוי משדה התעופה הבינלאומי של קאבול ככישלון והשיב: "נערכנו לכל מיני תרחישים, זה מבצע מורכב, ניסינו לצמצם סיכונים ולהיות מוכנים גם להתפתחויות לא צפויות, אבל קשה לבצע את כל התכנונים בצורה מושלמת".

התמונות הקשות מאפגניסטן (צילום: NBC, Youtube)
התמונה הטראגית של הנפילה מהמטוס | צילום: NBC, Youtube
הבכיר האמריקאי (צילום: Alex Wong, GettyImages)
דובר הפנטגון ג'ון קירבי במהלך המסע"ת | צילום: Alex Wong, GettyImages

דובר הפנטגון לא יכול היה לאשר ששני אפגנים שנורו למוות על ידי כוחות צבא ארה"ב בשדה התעופה הם אנשי טליבאן. הוא כן אישר כי חייל אמריקאי אחד נפגע קלות בתקרית, אך המשיך במשימותיו. על פי הדיווחים האחרונים ארה"ב מתכוונת להשלים את פינוי אנשיה מהמדינה עד 31 בחודש.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן דיבר אמש בבית הלבן לראשונה מאז השתלט הטליבאן על אפגיסטן והגיב לביקורת על הנסיגה החד-צדדית מהמדינה. "אני עומד מאחורי ההחלטה", אמר ביידן, "אין זמן טוב לנסיגה של כוחות אמריקנים. צבא אפגניסטן נכנע ולא מוכן להילחם, צבא ארה"ב לא צריך להילחם במקומו".