שכניה של ל' באחת השכונות הוותיקות בבאר שבע, מתקשים להאמין שהסטודנטית הסימפטית שהתגוררה במשך כשנתיים בשכנות אליהם, עבדה עבור ארגון הטרור חיזבאללה.

"היא בחורה מאוד שקטה ונחמדה". סיפר אחד השכנים, "עזרה לנו מדי פעם, למדה סביב השעון. הלימודים היו חשובים לה מאוד". יום אחד הבחינו השכנים כי ל' נעלמה. "כאילו בלעה אותה האדמה. חשבתי שעברה ללמוד בעיר אחרת".

עוד הם מספרים כי בשלב מסוים החלו שמועות שעזרה לחיזבאללה. "הייתי בהלם", ציין אחד מהם. "מה לה ולזה? אני לא מאמין שהיא קשורה. מישהו ניצל כנראה את תמימותה, אבל אם האשימו אותה אז כנראה שגורמי הביטחון יודעים הרבה יותר ממני. זה בלתי נתפס".

ל' (26) התגוררה במשך כשלוש שנים בבאר שבע, עד שנעצרה לפני כמה חודשים על ידי השב"כ, בחשד לעבירות של העברת מידע מצולם לסוכן חיזבאללה על מתקני צה"ל ומיקום של סוללת כיפת ברזל.

הכל החל ביוני 2018. הסטודנטית קיבלה הודעה פרטית לעמוד הפייסבוק שלה מאדם המכונה 'עלי בבא' המתגורר בדרום לבנון.

"הוא ביקש ממני בהתחלה לבצע כל מיני משימות עבורו", סיפרה בחקירתה בשב"כ ובמשטרה, "שאצלם לו כלי רכב צבאיים".

"אני זוכרת שנסעתי לטיול משפחתי בצפון", המשיכה. "בכביש 6 צילמתי כלי רכב צבאיים ומשאית שהעמיסה טנק. בהמשך כשהגענו לראש הנקרה צילמתי את גדר המערכת, אחר כך את נמל חיפה, סטלה מאריס והגנים הבהאים. שלחתי לו 12 תמונות". בהמשך צילמה כלי רכב צבאיים וחיילים באזור חברון.

במוזיאון חיל האוויר על רקע של מטוס

אלא שהתיאבון של עלי בבא גבר והוא שדרג את רמת המשימות של ל', לראות עד כמה היא רצינית: הוא רצה שתצלם עבורו את בסיס חיל האוויר בחצרים.

"נסעתי במכונית שלי למוזיאון חיל האוויר והצטלמתי על רקע של מטוס". שחזרה בחקירתה. "למחרת נסעתי לבסיס וצילמתי את הגדר מבחוץ".

כמה ימים לאחר מכן עלי בבא יצר קשר עם ל' וביקש שתצלם את הנוף מחלון חדרה בבית ששכרה בבאר שבע. היא צילמה ושלחה לו, אבל הסוכן הלבנוני הבחין בתמונה בעמוד שהופיע ברקע.

"הוא כתב לי שהעמוד הזה נראה כמו סוללת כיפת ברזל וביקש שאצלם אותה", סיפרה לחוקרים, "למחרת לקחתי משקפת מחברה שלי, צילמתי את הסוללה ושלחתי לו את התמונות". בהמשך צילמה עבורו גם בסיס גדול בדרום הארץ והעבירה לו את התמונות.

"מישהו ניצל כנראה את תמימותה, אבל אם האשימו אותה אז כנראה שגורמי הביטחון יודעים הרבה יותר"

אחד משכניה של ל'

במרץ 2019 היא צורפה לקבוצת וואטסאפ של פעילי חיזבאללה בשם: 'דע את אויבך'. מנהל הקבוצה שהזדהה בשם עלי חוסיין, היה מבקש ממנה לתרגם עבורו כתבות מעברית לערבית שנגעו לביטחון ישראל.

כמה שבועות לאחר מכן, ל' נשלחה על ידי עלי לצלם את מחסום ארז. "צילמתי פילבוקס, כלי רכב צבאיים וחיילים. אחד החיילים ראה שאני מצלמת ואמר לי ללכת כי זה שטח צבאי סגור", סיפרה ל' בחקירתה.

בספטמבר 2019 אירעה תקרית בגבול בין חיילי צה"ל ללוחמי חיזבאללה. בארגון הטרור רצו לדעת האם חיילים נפגעו באירוע. עלי בבא יצא קשר עם ל' וביקש ממנה לצלם חדרי מיון וניתוח בבית החולים רמב"ם, שאליהם היו אמורים להגיע כביכול חיילים.

"באותו זמן הייתי בבאר שבע, אז שלחתי חברה שתצלם לי ברמב"ם. היא שלחה לי ואני העברתי את התמונות לעלי", סיפרה לחוקרי השב"כ.

אנשי המודיעין של חיזבאללה עוקבים אחר כל פיסת מידע שמתפרסמת בישראל כולל הרצאות בענייני צבא וביטחון. כך, הם חושבים, יוכלו לדעת טוב יותר מה חושבים על הארגון בישראל.

עלי בבא נחשף בפייסבוק למודעה על הרצאה באחת האוניברסיטאות בארץ על החיזבאללה וישראל. הוא ביקש מל' שתלך להרצאה.

"הוא ניסח לי שאלה", סיפרה ל' בעדותה, "האם יש סיכוי למלחמה בין ישראל לחיזבאללה? שאלתי את המרצה את השאלה והקלטתי את התשובה. את תוכן הקלטת שלחתי לעלי במייל". לאחר מכן מחקה אותה מהטלפון שלה.

לאחר מכן היחסים בין עלי ל-ל' התקררו, כאשר היא סירבה לבקשתו לצלם בסיס צבאי הממוקם ליד אוניברסיטת תל אביב, מחשש שתיתפס.

נאומים של נסראללה בגוגל

חוקרי השב"כ שעקבו אחר פעילותה של ל', עצרו אותה ב-20 במרץ השנה. בחקירתה בשב"כ וביחידת המרכזית של משטרת מחוז היא הודתה במיוחס לה.

החוקרים גילו בטלפון שלה כי נהגה לחפש בגוגל נאומים של מנהיג החיזבאללה, חסן נסראללה, מיקומים של כיפת ברזל, טילי נ"מ, דרכי הגעה לבית החולים רמב"ם, בסיסי צה"ל ועוד.

החוקרים תחקרו את חברותיה של ל' שאישרו שראו אותה עם משקפת צופה על סוללת כיפת ברזל ומצלמת, וכן שביקשה מאחת מהן לצלם בבית החולים רמב"ם. החוקרים ביצוע איכון למכשיר הטלפון של ל', שאושש את הראיות נגדה.

צעדה של חיזבאללה
מביירות לבירת הנגב. אירוע חיזבאללה | צילום: Salah Malkawi/Getty Images

עו"ד חן יצחקי מפרקליטות מחוז מרכז הגישה השבוע כתב אישום חמור נגד ל' לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד, בגין עבירות של מגע עם סוכן זר והעברת ידיעות לארגון טרור, שיש בהן לפגוע בביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. זאת בצירוף בקשה למעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדה.

נכון לעכשיו, ל' נמצאת במעצר ולבקשת פרקליטה עו"ד נאשף דרוויש, נאסר לפרסם את שמה או פרטים מזהים אודותיה.