מומחים מחברת "אימאג'סט אינטרנשיונל", חברה בינלאומית המספקת תצלומי לוויין ללקוחות שונים, חשפו צילומים מהם עולה לטענתם, שבתקיפות חיל האוויר בסוריה מהחודש שעבר הושמד מכ"ם מסוג JY-27 תוצרת סין.

המכ"ם מיועד לאיתור כלי טייס בעלי שח"מ נמוך, כלומר חמקנים. באתר "Defence-blog" טוענים שאת המכ"ם השמידו מטוסי ה- F-35I "אדיר", החמקנים של חיל האוויר הישראלי.

לא ברור על איזה מקורות מסתמך הדיווח, אך אם הוא מדויק הרי שמטוסי החמקן של חיל האוויר ביצעו את המשימה לשמה נרכשו מהיצרנית חברת לוקהיד מרטין: נטרול מערך המכ"ם וההגנה האווירית של הצד השני ופתיחת הדרך למטוסים שאינם חמקנים.


המכ"ם מתוצרת סין שייך למערך ההגנה האווירית הסורי ונפגע לכאורה בתקיפה שבוצעה ב-20 בינואר סמוך לשדה התעופה הבינלאומי של דמשק, על פי פרסומים זרים בסיוע מערכות מתוצרת אוקראינה.

המכ"ם ששמו המלא על פי הסינים JY-27A 3-D עובד ב-VHF ולטענתם מסוגל לזהות מטוסי חמקן ממרחק של כ-500 ק"מ. עד כמה שידוע ישנם שני מכ"מים מסוג זה הפרוסים בסוריה ומספקים ניטור כמעט לכל שטח המדינה. על פי הפרסום, בפעולה השתתפו גם מל"טים מתאבדים ששוגרו מטווח רחוק.

אם הפרטים נכונים, חיל האוויר שהתקיפות שלו בסוריה כבר הפכו ברובן לרשמיות, אחרי שנלקחה עליהן אחריות כולל על ידי ראש הממשלה עצמו, יכול לרשום לעצמו הצלחה בחדירה לשמי סוריה ובביצוע משימתו, אך בישראל סירבו להגיב לידיעה.