שירות ביחידת המסתערבים של משמר הגבול הוא תפקיד שבו כל משימה היא קצת כמו פרק בסדרה "פאודה", סרט מתח או אקשן. צוותי היחידה נטמעים בתוך האוכלוסייה הערבית בזהות בדויה ובתחפושת כשכל רגע הם עלולים להיחשף ולמצוא עצמם בסכנת חיים.

שיר פלד הייתה אחת משלוש הנשים הראשונות שעברו את מסלול ההכשרה המפרך של יחידת המסתערבים והפכה בה ללוחמת מן המניין. במסגרת הפינה "שיעור פרטי" בתוכנית חדשות הבוקר בקשת, הגיעה הבוקר פלד להעביר את ההרצאה שיצרה על סיפורה האישי.

"אותרתי לפיילוט חדש ומסתורי. רק 3 עברו את הגיבוש", היא נזכרת בימים בהם התקבלה ליחידה. "הגעתי ליחידת עילית של החיל. אף אישה לא דרכה שם קודם".

פלד סיפרה כי בתרגיל הראשון שבו המפקד שלה בחן אותה, להיכנס למאפייה ולעקוב אחר חשוד, היא נכשלה. "אבל מתרגיל לתרגיל המוח שלי עבר כיוון מחדש", היא מוסיפה על תהליך הכניסה לעולם המסתערבים.

שיר בשירות (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
פלד בתקופת שירות הצבאי | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

על התגובה של הלוחמים לכניסת לוחמות ליחידה סיפרה. "לא הייתי חלק מאחוות הלוחמים בהתחלה. ניסיתי מאוד להיות כמוהם".

בנוסף, סיפרה כי בני משפחתה ברובם כלל לא ידעו שהייתה מסתערבת עד לאחרונה. "עד לפני שנתיים וחצי רק אבא שלי ידע, שאר בני המשפחה ידעו שאני במג"ב אבל לא על התפקיד המסוים שלי".

עוד סיפרה גם על פעילותה לתמיכה בלוחמות עם פוסט טראומה בשנים האחרונות ושינוי השיח בנושא. צפו באחת משלוש המסתערבות הראשונות בישראל שיר פלד מספרת על השירות ביחידה וסיפור חייה.

שיר  (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
להיות מסתערבת אישה בפעם הראשונה. שיר פלד | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12