חמישה חודשים אחרי שמפקד חיל האוויר החליט לסגור את טייסת 117 "הסילון הראשונה", צפוי האלוף עמיקם נורקין להודיע שהטייסת תיפתח מחדש ותהפוך לטייסת ה- F-35 "אדיר" השלישית של החיל.

מדובר בהחלטה מעניינת לאור העובדה שעדיין לא הוחלט על רכש סופי של 25 מטוסי 35-F חמקנים נוספים. ההנחה היא שרכש כזה יתבצע, בין אם לפני רכש של מטוסי 15-F מדגם חדש או אחריו.

נראה שהרקע להחלטה הוא בין השאר לובי אפקטיבי שהפעילו ותיקי הטייסת, רובם טייסים מפורסמים בחיל האוויר. אחרי שאלוף נורקין קיבל את החלטה לסגור אותה, ביקש מפקדה כיום סא"ל ע' ממספר ותיקים לפנות למפקד החיל, כדי לשכנע אותו שטייסת האדיר השלישית תהיה 117, עניין סנטימנטלי ומה שישמר את המורשת שלה.

זאב רז ומפקד החיל (צילום: פרטי, דובר צה"ל)
מפקד החיל האלוף נורקין ואל"מ במיל רז | צילום: פרטי, דובר צה"ל

אתמול (שלישי) סא"ל ע' התקשר לרז וסיפר לו שהתקבלה ההחלטה במפקדת חיל האוויר ואכן, 117 תהיה טייסת החמקנים השלישית ותשמור על המורשת והמסורת.

"אני לא יודע כמה ממה שאני אמרתי לנורקין הביא אותו להחלטה, למרות שאני נתתי לו כנפיים כמפקד בית הספר לטיסה", אמר ל-mako אחד הוותיקים, אל"מ במיל' זאב רז. "יש להחלטה כזאת עניין רגשי, בכל זאת טייסת הנץ הראשונה עם מורשת ארוכת שנים וזאת שהובילה את התקיפה להשמדת הכור בעיראק".

רז מצדו התקשר מיד לחבריו הטייסים לשעבר, בהם תוקפי הכור בעיראק "מבצע אופרה", מפילי המיגים ממלחמת לבנון הראשונה וגם חברו הטוב שייקה ברקת, מי שפיקד על הטייסת בשנות ה-50. "כולם התרגשו מאוד" סיפר הטייס לשעבר.

מדובר בטייסת עם מורשת ארוכת שנים שפועלת בחיל האוויר מאז שנת 1953 ונטלה חלק בכל מלחמות ישראל. טייסיה צברו במשך השנים 121.5 הפלות של מטוסי אויב.

מטוס F16 שמוטבע עליו סמל מבצע אופרה
מטוס 16-F של הטייסת עליו מוטבע סמל המבצע בעיראק

זו הטייסת הראשונה בעולם שהפילה מטוס מיג 23 על ידי אל"מ במיל' רז, שגם הוביל את תקיפת הכור בעיראק, ואל"מ במיל' חגי כץ. היא הייתה גם הטייסת הראשונה בחיל האוויר להפעיל את מטוסי ה-16-F. אגב, זאב רז עצמו כתב על חייו כטייס קרב ספר שנקרא "בחזרה מהירח".

נראה שכל המורשת הזו כמו גם הלובי שהפעילו היו הסיבות שהביאו את מפקד חיל האוויר לקבל את ההחלטה. הטייסת בבסיס רמת דוד תיסגר כעת כפי שהודיע צה"ל מתוך "הצורך בהתייעלות והכנת חיל האוויר לאתגרי העתיד", כמו שצוין בהודעת הסגירה.

בעתיד הקרוב היא תפתח מחדש, הפעם בבסיס נבטים לצד שתי טייסות החמקן שכבר פועלות שם. ל-mako נודע שבחיל האוויר בוחנים גם את האפשרות לפתוח את טייסת 117 בבסיס תל נוף, אחרי שטייסת F-15 בז שפועלת שם תיסגר. נזכיר שלבסיס תל נוף אמור להגיע בקרוב גם מטוס "אדיר מנ"ט" של המרכז לניסויי טיסה, בו הותקנו מערכות ייחודיות.

גם טייסת 110 של חיל האוויר נסגרה וגם שם, ותיקי הטייסת הפעילו לובי מול מפקדת החיל, אך בקרב הזה הם הפסידו לאנשי טייסת "הסילון הראשונה" 117.

מטוס F-16C ישראלי (צילום: Master Sgt. Lee Osberry/USAF, wikimedia)
מטוס F-16 שמפעילה טייסת 117 כיום | צילום: Master Sgt. Lee Osberry/USAF, wikimedia