אנדרטה לכריס קייל
האנדרטה לזכרו של קייל. עלותה מוערכת בכמיליון דולר | צילום: twitter

בסוף השבוע שעבר נחנכה האנדרטה לזכרו של כריס קייל, לוחם לשעבר ביחידת אריות הים של צבא ארה"ב, שעל סיפור חייו נכתב שובר הקופות "צלף אמריקאי". נזכיר שקייל נרצח במטווח על ידי חייל מעורער בנפשו לפני כשלוש שנים. האנדרטה, הממוקמת בעיר הולדתו אודסה שבטקסס, ארה"ב, כוללת פסל בדמותו של קייל. עלות הבנייה של האנדרטה מוערכת בכמיליון דולר, ומדובר באחת האנדרטאות היקרות ביותר שנבנו בשנים האחרונות בארה"ב.

גובהו של הפסל הוא כ-4.5 מטרים, והוא ניצב על בסיס שמשקלו כמעט 50 טון של גרניט ואבן גיר. לקח שלושה חודשים בסך הכל ליצור את הפסל הזה, שכולל גם את סמל יחידת אריות הים. לצד הפסל נשתלו ארבעה עצים שנלקחו במיוחד מהחווה של נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש.

בטקס חניכת הפסל נכחו בין היתר טיה, אשתו של קייל, פוליטקאים מקומיים ומאות תושבים. לא ברור מהיכן הגיע המימון לבניית האנדרטה, אך ככל הנראה מדובר במימון פרטי ולא ממשלתי.

Chris Kyle Memorial statue unveiled in Odessa.

VIDEO: Chris Kyle Memorial statue unveiled on Thursday morning in Odessa.

Posted by NewsWest 9 on Thursday, July 28, 2016

נזכיר שקייל נחשב לצלף הקטלני ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, שלזכותו נספרו 160 חיסולים מאושרים מתקופת שירותו בעיראק, אולם ייתכן כי המספר האמיתי גבוה יותר. לאחרונה נחשף שקייל שיקר לאורך שנים בנוגע לכמות העיטורים הצבאיים שקיבל: אתר המודיעין האמריקאי The Intercept דיווח כי קייל טען, כולל בספרו, שקיבל שני כוכבי כסף וחמישה כוכבי ברונזה, אך למעשה עוטר רק בכוכב כסף אחד ובשלושה כוכבי ברונזה. זה לא מנע ממאות אנשים לפקוד את חניכת האנדרטה לזכרו.