יחידת "פיקוד החבלה התת ימית" של צבא יוון נחשבת לאחת המסווגות ביותר בצבא היווני שמרבית הפרטים אודותיה אסורים בפרסום. לכן, תיעוד שפרסם משרד ההגנה היווני השבוע מתרגיל של לוחמי היחידה הוא לא שגרתי ומספק הצצה לפעילותה הממודרת.

בחומרים שפרסם משרד ההגנה, נראה כוח פשיטה מגיע על גבי סירות מהירות מהם הלוחמים מזנקים לים וממשיכים בצלילה אל החוף. ניתן להתרשם מציוד הלחימה שלהם שמזכיר מאוד את יחידות הקומנדו האמריקאיות המקבילות, בהן "אריות הים" של צבא ארה"ב, איתם מקיימים היוונים אימונים משותפים.

התרגיל הציג את אחת מהיכולות הקלאסיות של הכוח המיוחד, התגנבות לחוף ואז הקמת ראש גשר ממנו ניתן לצאת לפעילות מיוחדת, כשצלפים מחפים על הכוח. בנוסף ביכולתם להכניס כוח של הצבא הכבד לחוף, אחרי שנתפס ואובטח על ידי אנשי היחידה.

במקרה הנוכחי, הם הציגו השתלטות על יעד ולאחר ההשמדה שלו, יציאה מהירה לים. היוונים משתתפים בתרגילים בינלאומיים רבים של נאט"ו, שבחלק מהם השתתף גם חיל הים הישראלי.

היחידה הוקמה ב-1957 בסיוע המקבילה מארה"ב ומחולקת לחמש יחידות קטנות יותר על פי המודל האמריקאי. שתי תת יחידות ללחימה לא קונבנציונלית, גרילה, חבלה ופשיטות מהים. תת יחידה המתמחה בתקיפה אמפיבית (מהים) וסיורי מודיעין לאיתור והכנת חופים לנחיתה. תת יחידה המתמחה בחבלה תת ימית, הצמדת מטעני נפץ לספינות בנמלי אויב, איסוף מודיעין ועוד. האחרונה, היא למעשה כוח המילואים של היחידה.

הצבא היווני הוא חלק מכוחות נאט"ו. כמו כן ישנה מתיחות מול טורקיה השכנה ולא מעט תקריות של הפרת ריבונות, בעיקר מצד הטורקים. אגב, גם משרד ההגנה הטורקי פרסם בימים האחרונים תמונות מאימון ימי משותף של ספינות ומטוסי קרב.

לוחמי הקומנדו (צילום: משרד ההגנה היווני, העמוד הרשמי)
תחילת התרגיל: יורדים לצלילה | צילום: משרד ההגנה היווני, העמוד הרשמי
לוחמי הקומנדו (צילום: משרד ההגנה היווני, העמוד הרשמי)
השלב הבא: עמדת הסוואה על היבשה סמוך לחוף | צילום: משרד ההגנה היווני, העמוד הרשמי
לוחמי הקומנדו (צילום: משרד ההגנה היווני, העמוד הרשמי)
משמידים את המטרה וממשיכים ליעד הבא | צילום: משרד ההגנה היווני, העמוד הרשמי