חיילת שערקה מצה"ל במשך חמש שנים קיבלה עונש קל ביותר: היא לא תשב יום אחד בכלא. למעשה היא כלל לא הייתה אמורה להתגייס מאחר והיא בת להורים קווקזים-מוסלמים, עדה שבה לא מקובל שהנשים מתגייסות לצה"ל.

לפני חמש שנים התגייסה ומהר מאוד ערקה מהשירות הצבאי מאחר ואביה לא ראה בעין יפה שבתו מתגייסת, דבר שמנוגד לערכים ולמסורת של המשפחה. החיילת נכנעה ללחצי המשפחה ולא חזרה יותר לבסיס.

לאחרונה, היא החליטה שאינה מוכנה יותר להיות עריקה, בין היתר מתוך חשש שבמידה ותרצה לצאת מהארץ תיעצר. לכן החליטה להסגיר עצמה לידי המשטרה הצבאית.

עו"ד עידן דביר (צילום: יח"צ)
עו"ד עידן דביר | צילום: יח"צ

הפרקליטות הצבאית הגישה נגדה כתב אישום בגין עריקות לבית הדין הצבאי מטכ"ל, בגין העדר משירות צבאי-עריקות. מקרי עבר מלמדים כי עונש על תקופת אריכות של חמש שנים יכול להגיע למאסר בפועל של כמה וכמה חודשים בכלא צבאי.

עו"ד עידן דביר שייצג את החיילת טען כי מראש לא היה צריך לגייס אותה לצבא בגלל שאביה ממוצא קווקזי-מוסלמי ולא מקובל כי אישה מרקע כזה מגויסת לצה"ל. הוא הגיע להסדר טיעון מקל ביותר עם התביעה לפיו החיילת לא תשב בכלא.

שופטי בית הדין הצבאי אמצו את הסדר הטיעון, התחשבו בכלל נסיבות חייה והעובדה שלא הייתה צריכה להתגייס לצבא וגזרו עליה קנס של 6,000 שקל בלבד אותו תשלם בתשלום אחד.