מה קרה בשמי סוריה בלילה שבין יום ראשון לשני? אתרים למעקב אחר טיסות דיווחו כי שונה במפתיע, באוויר, מסלול של שתי טיסות אזרחיות, אחת של "סוריה אייר" ושנייה של חברת "שאם ווינגס" שהמריאו מדובאי לדמשק.

בסמוך לשעה שלוש בלילה שונה מסלול הנחיתה שלהן לשדה התעופה שבלטקיה. שינוי חירום של כיוון הטיסה נועד בדרך כלל להגן על כלי טיס אזרחיים מפני תקיפות של מטוסי קרב ומערך ההגנה האווירית שמגיב להן.

אירוע דומה קרה בחודש שעבר, אז מטוס נוסעים מדגם אירבוס A-230 של "שאם ווינגס" שעל סיפונו 172 נוסעים שינה את מסלול הנחיתה שלו מדמשק לחמימיים שבסוריה. משרד ההגנה הרוסי, האשים אז את חיל האוויר הישראלי שסיכן את הטיסה האזרחית בשל פעילותו בשמי האזור. לטענת הרוסים היו אלה מטוס F-16 ישראלים שתקפו בסוריה.

הפעם לא ברור האם מטוסי חיל האוויר הישראלי פעלו בשמי סוריה בזמן הזה, או שאולי היו אלה מטוסים של חיל אוויר אחר שהסתובבו באזור. די ברור שמשהו לא שגרתי גרם למערך הבקרה הסורי לפנות את המרחב האווירי.

מערך ההגנה הסורי כבר הפיל בעבר בטעות מטוס מודיעין רוסי, איליושיין 20, במהלך תקיפה שיוחסה לישראל, מה שהביא להרבה מאוד זעם ממוסקבה. אירוע דומה התרחש בהפלת המטוס האוקראיני מעל שמי טהרן, שבה נהרגו כל נוסעי וצוות המטוס.

בשנה האחרונה היו מספר טענות של הרוסים והסורים שמטוסי חיל האוויר הישראלי אפילו הסתתרו מאחורי טיסות אזרחיות.

בין השאר מדובר בתקרית מדצמבר 2018 כאשר גם אז לטענת הרוסים מטוסי F-16 ישראלים להם יוחסה פעילות בסוריה סיכנו מטוסי נוסעים. "פעולה פרובוקטיבית של חיל האוויר הישראלי שסיכנה ישירות שני מטוסים אזרחיים שנחתו בדמשק ובביירות, ואת הנוסעים שלהם", אמר אז דובר משרד ההגנה ברוסיה.

נכון להיום לא ברור מה גרם לסורים להחליט על שינוי נתיבי הטיסה של שתי טיסות אזרחיות, בשעת לילה מאוחרת השבוע. ברור שמדובר באירוע חריג ושאכן הייתה פעילות של חיל אוויר זר, שיש שמעריכים כי מדובר בישראל.