שוטר ותיק ומוערך המשרת 15 שנים במשטרת ישראל לא האמין שזה יקרה לו. לאורך השנים הוא לוקח חלק בפעילות מבצעית כמעט על בסיס יומי ומסכן את חיי וחיי לוחמיו כדי להגן על ביטחון מדינת ישראל.

אבל באחת הפעילויות הייתה לו תקלה שרודפת אותו עד היום. השוטר ששירת כמפקד צוות במשטרה שנקרא לפעילות מבצעית רגישה בכפר פלסטיני באזור עוטף ירושלים.

זמן קצר לפני היציאה לפעילות השוטר הניח את הנשק שלו, רובהm-16 הג'יפ ואז, קיבל הודעה דחופה על אירוע ביטחוני בכפר פלסטיני סמוך. הלוחם מיהר לאירוע כשהוא שוכח את מאחוריו.

כאשר הגיע לזירה הוא גילה לתדהמתו שהרובה שלו נעלם. הוא חזר לסרוק את השטח אבל הרובה לא נמצא והחשד הוא שהוא הגיע לידי ארגוני טרור. המקרה החמור התרחש לפני כשלוש וחצי שנים. נגד השוטר הוגש כתב אישום לבית הדין למשמעת של משטרת ישראל בגין עבירה של אובדן נשק.

התובע טען בדיון, כי חומרת המחדל באובדן הנשק היא בין השאר בגלל שהשוטר היה מפקד צוות ושהוא בחר לבדוק את הציוד שהיה אמור להעביר לשטח, מבלי שהרובה היה על כתפו.

רובה שנתפס בעבר במזרח י-ם
אמל''ח שנתפס במזרח ירושלים, ארכיון | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

"למרות חלוף הזמן מאז האירוע, יש להעביר מסר ברור ששוטרים צריכים לשאת כל הזמן את הנשק על גופו מעצם היותו כלי מאוד מסוכן לבל ילך לאיבוד ויגיע לגורמים פליליים או עוינים", ציין התובע.

פרקליטו של הנאשם טען מנגד, כי יש להתחשב בחלוף הזמן מאז המקרה וכי למרשו נגרם עינוי דין. הוא שיוכל לצאת זכאי אבל לא רצה לנהל דיון הוכחות והעדיף לקחת אחריות למעשיו כמפקד.

לטענת הסנגור מרבית השוטרים עורכים בדיקת ציוד כשהנשק לא על גופם כיוון שהדבר "לא נוח להם". הוא ביקש להתחשב בעובדה שהנאשם שירת במלחמת לבנון, בעזה, חיסל מחבלים וחש בושה גדולה כאשר איבד את הרובה האישי שלו.

"אני כבר שלוש שנים סובל מהאירוע הזה. כאדם אני שומר על ערכים וזה לא פשוט שמסתכלים עליי בתור אחד שאיבד נשק במשך שלוש שנים...זה אירוע לא קל שאנשים מסתכלים עלי, אדם שכל הזמן עבד, "הביא" מחבלים ופתאום איבד את הנשק שלו, זה לא יפה", הסביר השוטר.

השופטים בבית הדין התייחסו בחומרה לאירוע של הפקרת הנשק. "הורדת רובה והנחתו בחלק האחורי של רכב בעת פעילות מבצעית בסביבה עוינת מהווה סטייה חמורה מסטנדרט הזהירות הנדרש", הדגישו השופטים בפסק הדין, "יש להקפיד שנשק יישאר על גופו של לוחם באזור רגיש כמו זה".

הם ציינו, כי היו גוזרים על הנאשם עונש חמור לולא נסיבות האישיות והעובדה שהמקרה אירע לפני כשלוש שנים, שכן חקירת הפרשה ארכה זמן רב. הם גזרו עליו תשלום קנס 2,000 שקל ונזיפה בתיק האישי.