תיעוד וידאו שמופץ ביממה האחרונה ברשתות החברתיות, מציג לכאורה ולטענת האיראנים "יירוט" של מטוס קרב אמריקאי מסוג F-18 על ידי מטוס קרב מסוג פנטום של חיל האוויר האיראני.

בסרטון שצולם מתא הנווט של מטוס הפנטום האיראני ניתן לראות מטוס F-4E פנטום איראני מתקרב למה שראה כמו EA-18G גרוולר, מטוס ללוחמה אלקטרונית ומודיעין שידוע כי מופעל על ידי הצי האמריקאי באזור המפרץ הפרסי.

בשלב מסוים ניתן לראות שמטוס האמריקאי שובר בחדות כלפי מטה ונעלם מהצילום וככל הנראה מהאזור.

על פניו הסרטון נראה אותנטי אך לא ברור מתי צולם. ייתכן ומדובר בתקרית עליה דיווחה איראן לפני כחודש, דיווח אותו פרסמנו. אז טענו האיראנים כי מטוס קרב מסוג F-18 התקרב למדינה מדרום ונכנס למעקב מערכות המכ"ם שלהם.

באותו הדיווח הם אפילו פרסמו תיעוד של צוות טלוויזיה שממש במקרה היה בחדר הפיקוד של מערך הבקרה. באותו הזמן לא היה ברור על מה האיראנים הסתמכו כשדיווחו כי היה מדובר במטוס F-18. ייתכן והסרטון הזה מאמת את טענות האיראנים ומסביר איך ידעו לדווח על סוג המטוס.

מטוסי הקרב
מטוסי פנטום של חיל האוויר האיראני. סוג של נס רפואי שעדיין טסים | צילום: ATTA KENARE/AFP via Getty Images

איראן היא בין המדינות האחרונות בעולם שמפעילות את מטוסי הפנטום שנחשבים לאייקונים. מטוס תקיפה שהגיע לחיל האוויר האיראני לפני 50 שנה וממשיך לטוס למרות האמברגו האמריקאי על איראן ומחסור חמור בחלקי חילוף.

מסד"כ של 225 מטוסים שנרכשו יש להם כיום רק 60 פנטומים במצב טיסה, אבל עם אחוזי שמישות נמוכים. האיראנים שדרגו את הפנטום שלהם, כולל מכ"ם חדש ועוצמתי יותר.

ה- EA-18G המטוס האמריקאי שתועד בסרטון, לא נושא חימוש תחת כנפיו. במקום פצצות הוא נושא מערכות לוחמה אלקטרוניות ש"מעוורות" את אמצעי המכ"ם של האויב, משתקות את מערכות הקשר והפיקוד שלו ולמעשה, מאפשרות לאמריקאים לתקוף את הצד השני, אחרי שהפכו אותו לעיוור, יכולת בה לא נעשה שימוש בתקרית שתועדה.