מטוס F-16 של חיל האוויר האמריקאי הוזנק אתמול (שלישי) להרחיק מטוס קל מסוג ססנה שחרג מנתיב הטיסה שלו ונכנס לאזור אסור לטיסה, בזמן עצרת האו"ם בניו יורק, בה השתתף גם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן.

על פי הודעת חיל האוויר האמריקאי, היירוט התרחש בסביבות השעה 14:00, כאשר מטוס חד מנועי קל מסוג ססנה C-182 השייך לאקדמיה הצבאית "ווסט פוינט" אותו הטיס מדריך טיסה של צבא ארה"ב נכנס לאזור אסור לטיסה בשמי העיר ניו יורק.

מפיקוד ההגנה האווירית בצפון אמריקה NORAD, נמסרה הודעה רשמית המאשרת את דבר היירוט: "כלי הטיס הפר את אזור הגבלת הטיסה הזמני מעל העיר ניו יורק ויורט על ידי F-16".

מאז פיגועי 11 בספטמבר תרחישים של פיגוע על ידי כלי טיס נחשבים לתסריט האימים ובארה"ב לא לוקחים סיכון בנושא. אם הטייס לא היה עונה לקשר סביר להניח שהוא היה מופל. אולם בחיל האוויר האמריקאי מציינים שלאורך כל היירוט הטייס תקשר עם מערך הבקרה. עוד ציינו שם כי "הפרות כמו זו מתרחשות מדי פעם ומהוות חלק שגרתי מפעולות NORAD".

בארה"ב לא רגילים לראות מטוסי קרב טסים בגובה נמוך מעל לערים והעובדה שמדובר במראה לא שגרתי גרמה לרבים לתעד את מטוס הקרב ולהעלות את זה לרשתות החברתיות. בסרטונים השונים ניתן לראות את ה-F-16 טס בגובה נמוך ומתמרן סביב המטוס הקל.

על פי ההודעה מדריך הטיס ביצע סבבי טיסה עם חניכים בקורס, טכנאים ומהנדסים של הצבא. "ברגע שהבינו שהם מפירים את האיסור של המרחב האווירי, הם עזבו את המקום באופן מיידי", נמסר.