כשהלוחמים במוצב "גלדיולה" של צה"ל על גבול לבנון ראו משאית עמוסה בפינוקים – חטיפים, מזון, מוצרי היגיינה ורמקולים שמשמיעים מוזיקה משובחת – הם התרגשו מאוד. המחווה הזו הגיעה אחרי תקופה ארוכה בה הם סוגרים רחוק מהבית, נמצאים בכוננות לפיגוע חיזבאללה ובעוצר יצירות עקב הקורונה.

הלוחמים הופתעו לגלות שאחד ממארגני התחנה שהגיעה אליהם, היה בעצמו מפקד המוצב בעברו, אולי סיפור הכי ישראלי שיש.

"לפני 20 שנה בדיוק הייתי פה מפקד המוצב עם הפלוגה הרובאית בגדוד 51 של חטיבת גולני", שיחזר ניסים בן סימון, כיום בן 41, נשוי ואב לשלושה. "תפסתי פה 4 חודשים קו והיום התרגשתי כבר בעליות לכאן".

ארוחה עד ללוחמים במוצבים (צילום: דובר צה"ל )
פינוק ללוחמים. צה"ל ישתדל להגיע לכולם | צילום: דובר צה"ל

"בבעלותי חברת קייטרינג", הוסיף ניסים, "ובמסגרת סיורים במוצבים אנחנו מסתובבים ומפנקים את החיילים שסוגרים פה כבר כמה חודשים בגלל כוננויות וגם בגלל הקורונה. מרגש מאוד לראות אותם".

על התגובה של החיילים סיפר בעל הקייטרינג. "הם שמחו לראות את המשאית נכנסת למוצב, ראיתי את החיוך על הפנים. אני לא זכיתי לזה בתקופתי. פגשתי פה את מפקד המוצב הנוכחי שערך לי סיור והראה שלא הרבה השתנה, מה שבעיקר השתפר הוא רוח הלחימה של החיילים והאמצעים הטכנולוגיים שהם מפעילים".

מפקד המוצב הנוכחי, סרן בצלאל בטיט, מ"פ חוד בגדוד 931 של חטיבת הנח"ל סיפר על המפגש מהצד של הלוחמים. "אנחנו אחרי תקופה מאוד משמעותית פה בגזרה של התראה ארוכה, היא הצריכה מהלוחמים המון פעילות מבצעית בשטח, 24/7 עם האצבע על הדופק".

"הכוננות נמשכת", הבהיר המפקד והוסיף: "אבל כמובן שזה כיף גדול לקבל כזה יום של פינוקים, בטח ממישהו כמו ניסים שבא ומספר לך מור"קים ומחליף איתך חוויות מהתקופה שלו". ניסים, סמג"ד במילואים של חטיבת "אלכסנדרוני" הפתיע ואמר לסרן בטיט בחיוך: "תחזיר אותי 20 שנה אחורה אני מתחלף איתך וסוגר במקומך 50 יום".

בעקבות עוצר היציאות שהוטל על לוחמי צה"ל בחודש האחרון, יזמו באגף כוח האדם בשיתוף ארגון יחד למען החייל את פרויקט "הפוגה סוף". במסגרתו במהלך חודש אוקטובר מתבצעים ריענון ליחידות הקצה המבצעי במוצבים השונים ברחבי הארץ, במטרה לייצר הפוגה קלה אצל הלוחמים הנמצאים בבסיס תקופה ארוכה.

הניידות שמגיעות לבסיסים כוללות ארטיקים, מתוקים, מוצרי היגיינה וחטיפים - מוצרים שנתרמו ע"י קרן הידידות ו-ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF). עוד מגיעות עם הניידות ארוחות צהריים חמות, רמקולים שמשמיעים ללוחמים בעיקר מוזיקה ישראלית.

בצה"ל עדכנו כי הניידות מגיעות לכלל הגזרות - מחטיבת יואב שבנגב, דרך החטיבה הדרומית ברצועת עזה, לחטיבת "עציון" באיו"ש, ועד לצפון הרחוק.