אריות הים
כל יחידות הכוחות המיוחדים של ארה"ב חלמו על משימת החיסול הזאת. אריות הים | צילום: צבא ארצות הברית

"'דקה אחת', צעק ראש הצוות של הבלק תוך כדי שהחליק ופתח את הדלת המסוק. הוא הניף אגודל כלפי מעלה לעבר חברי לצוות הסילס. שאגת מנוע המסוק חדרה פנימה לקבינה, לא היה אפשר לשמוע שום דבר אחר מלבד הרוטורים שהכו באוויר".

כך מתאר לוחם יחידת אריות הים את תחילתו של אחד ממבצעי המודיעין והחיסול המוצלחים ביותר של ארה"ב, חיסול בן לאדן, בספר שמסעיר בימים האחרונים את וושינגטון. הספר שאמור לצאת שבוע לפני ה-11 בספטמבר מעלה שאלות גם לגבי האופן שבו חוסל הטרוריסט מספר אחד, שהיה עד לאותו רגע המבוקש מספר 1. מאז הידיעה על הספר הרוחות בארצות הברית סוערות, והבוקר (א') חושף עיתון הסאן חלקים נוספים מהספר אשר עדיין לא עבר את אישור הצנזורה האמריקאית.

"חלמתי על המשימה הזאת מאז אסון התאומים"

הספר "לא יום קל" נכתב על ידי לוחם צוות 6 של הקומנדו הימי האמריקאי, מט ביסונט, בן 36 מאלסקה שמפרש לפני כשנה. ביסנוט כתב את הספר תחת השם הבדוי מארק אוון אולם ברשת פוקס האמריקאית הצליחו לחשוף את זהותו האמיתית. על פי הפרסום ביסנוט היה הלוחם השלישי בכוח הפריצה לחדרו של בן לאדן.

על פי הפרסומים של הסאן ורשתות חדשות בארה"ב ביסנוט שרת כ-15 שנה בכוחות המיוחדים ואף היה מעורב ב-2009 בחילוצו של רב החובל ריצ'רד פיליפס, שנחטף על ידי פיראטים סומלים. צוות 6 אליו היה שייך נחשב לשפיץ של חוד החנית בקומנדו הימי האמריקאי. מדובר למעשה ביחידה בתוך יחידה משום שצוות 6 אחראי באופן בלעדי על פעולות נגד טרור בעלות סיכון גבוה במיוחד.

no easy day
לוחם אריות הים לשעבר כתב את הספר בלי אישור הצנזורה האמריקאית

ביסונט מעיד שמדובר במשימה "עליה חלמתי מאז שצפיתי בפיגועי ה-11 בספטמבר". לדבריו היה לו ברור שהיחידה שלו תהיה זו שתקבל את המשימה עליה חלמו כל יחידות הכוחות המיוחדים של ארה"ב. "אני זוכר מייל שכתבתי לחבר שכתבתי לו שיש לי עוד חודש עד שאסיים את הפריסה הנוכחית ואחזור לבית, אלא אם כן ישלחו אותי לחסל את בן לאדן". אולם לדבריו הזמן עבר והוא החל להרגיש בתסכול משנים של מרדף. אולם בסופו של דבר היום המיוחל הגיע וכפי שצפה אנשי היחידה נשלחו למשימה שזוג בלק הוקים של החטיבה המיוחדת ה-160.

"'אנחנו הולכים', צעק הטייס"

מחלקים שפורסמו לראשונה בסאן הבריטי, עולה שביסונט היה במסוק שהתרסק בחצר המתחם בו היה בן לאדן כתוצאה מתקלה. "תפסתי את חבל הגלישה", מספר ביסונט בספרו. "הרגשתי איך הדם זורם לי לאצבעות. לפתע המסוק החל לאבד כיוון והרגשתי כיצד זנב המסוק עף לצד והתחלנו לאבד גובה. 'אנחנו הולכים', צעק הטייס ותפסתי במשהו כדי לא לעוף". ברגע שהמסוק מתרסק אנשי הצוות שומרים על קור רוח ופורצים לעבר המתחם.

אין תמונה
"לפתע המסוק החל לאבד כיוון והרגשתי כיצד זנב המסוק עף לצד והתחלנו לאבד גובה". המסוק שהתרסק

מחבר הספר מביך את השלטון האמריקאי אחרי שלדבריו בין לאדן לא חוסל בקרב יריות כפי שפורסם. לדבריו הוא נפגע מכדור בראש בזמן שהביט מהחלון של החדר בו שהה. לדברי ביסונט לפני שהציץ מהחלון חברי הצוות פרצו למבנה והבחינו בבן לאדן כשהוא מציץ לעבר גרם המדרגות עליו טיפסו. "ירינו לעברו והוא נכנס לתוך החדר", כתב. "לאחר מכן שמעתי יריות, בום, בום, בום". ביסנוט מספר שכאשר פרצו הלוחמים לתוך החדר בן לאדן שכב על הרצפה ועדיין נשם את נשימותיו האחרונות. לדבריו אחד הלוחמים כיוון אליו את הנשק וירה מספר יריות, ש"קרעו אותו על הרצפה עד שהפסיק לזוז".

סקופ: בן לאדן צבע את שיערו לשחור

בעדות שסותרת לחלוטין את הפרסום הרשמי על קרב יריות, טוען ביסונט שבחדרו של בן לאדן נמצאו שני רובים לא טעונים. "הוא בכלל לא נערך להגן על עצמו". עוד הוסיף הלוחם לשעבר, "לא הייתה לו כוונה להילחם. במשך שנים הוא ביקש מאנשיו ללבוש אפודי נפץ או להטיס מטוסים לתוך בניינים, אבל הוא אפילו לא הרים את נשקו". ביסנוט סיפר כי בחדרו של בן לאדן נמצא בין השאר צבע לשיער. "בגלל זה הוא נראה תמיד צעיר", כתב.

בראיון שפורסם עם כפיל של ביסונט ברשת סי אן אן, נכתב כי הלוחמים צלמו את גופתו של בן לאדן ולאחר מכן נשאו אותה למסוק. מכיוון שכולם נאלצו להכנס למסוק אחד נאלץ אחד הלוחמים לעבור את הטיסה כשהוא יושב על גופתו של בן לאדן.

בן לאדן
זקן שחור? אל תאמינו לכל מה שאתם רואים | צילום: ישראל דיפנס

רבים בארה"ב מחכים לראות האם ספרו של לוחם הקומנדו יפריך או יאשר שמועה עקשנית שמסתובבת בארה"ב על פיה הלוחם שלחץ על ההדק נהרג לאחר מכן באפגניסטן. באוגוסט 2011 הופל באש מהקרקע מסוק צ'ינוק של חטיבה 160 וכל 38 אנשי הצוות והלוחמים שהיו על סיפונו נהרגו. בין ההרוגים היו גם 17 לוחמים של צוות 6 ועל פי השמועה שמוכחשת בשלטון האמריקאי בין ההרוגים היה גם הלוחם שהרג את הטרוריסט הנודע.

הפנטגון ישמידו את הספר?

בממשל האמריקאי מציינים כי הספר של ביסונט לא הועבר לבדיקת הצנזורה מה שמעורר חשד שחומר מסווג ידלוף לתקשורת. במידה וזה יקרה עברו של הלוחם הוותיק לא יעמוד לו והוא יעמוד למשפט פלילי. אגב בחינה של מקרים מהעבר מלמדת שבפנטגון יעשו הכל בכדי לשמור על הסודות שלהם. בשנת 2010 פרסם סוכן CIA לשעבר ספר בשם "מטוסי ומבצעי מודיעין בחזית אפגניסטן והדרך לניצחון". בפנטגון נלחמו במחבר ואף הוציאו כ-47 אלף דולר בכדי להשמיד את העותקים של הספר.

>> מטורפים עם קבלות: כך השמיד חיל האוויר הישראלי את הכור הגרעיני בעירק