"נלחמים באויב ברשת". מערך הסייבר (צילום: חדשות 2)
במהלך חקירתו, הודה ב' כי זייף את המסמכים הרפואיים. למצולם אין קשר לנאמר בכתבה | צילום: חדשות 2

זה לא שיא רשמי, אבל זה גם לא יכול להיות מאוד רחוק מזה: בית הדין הצבאי גזר חודש מאסר בפועל על חייל שזייף לא פחות מ-77 ימי מחלה, מה שנקרא גימלים.

רב"ט ב', חייל ישראלי בודד, התגייס לפני כשנתיים לתפקיד לחימה במערך הנ"מ בחיל האוויר. כעבור מספר חדשים הוא נכנס ב' לחובות של אלפי שקלים בתשלומי שכר דירה. בנוסף סבל ב' מקשיי הסתגלות ביחידה וביקש לשנות שיבוץ לתפקיד קרוב לביתו, שיאפשר לו לעבוד בזמנו הפנוי. לאחר שבקשתו נענתה בשלילה ביקש הרב"ט לקבל חופשה מיוחדת על מנת שיוכל לעבוד ולהחזיר את חובותיו - בקשה שנדחתה אף היא.

ב' בחר לטפל בנושא בדרך יצירתית. הוא זייף שישה טפסים רפואיים המעידים שאושרו לו 77 גימלים – ימי החלמה בבית. במהלך תקופה זו עבד ב' כדי לשלם את חובותיו. לאחר שהועלו חשדות לגבי אמינות המסמכים שהגיש ב' למפקדיו, הם הגישו תלונה למצ"ח.

במהלך חקירתו הודה ב' כי זייף את המסמכים הרפואיים באמצעות תוכנת פוטושופ. להגנתו טען ב' כי נדחק למעשה בעקבות המצב הכלכלי הקשה שהיה שרוי בו וחוסר העזרה ממפקדיו. כתב אישום הוגש נגדו מטעם הפרקליטות הצבאית לבית הדין הצבאי של חיל האוויר בגין עבירה של זיוף מסמכים רפואיים.

לטענת התביעה, מעשיו של ב' חמורים ופגעו בערכי האמון ודיווח האמת, להם מחויבים החיילים בצה"ל. הסנגור הצבאי ביקש להתחשב בנסיבות חייו הקשות של ב' וציין כי שיקומו של ב' חשוב יותר משליחתו לכלא.

במהלך משפטו של ב' ציינו מפקדיו לטובה את תפקודו. לדבריהם, מאז המקרה הוא חזר לתלם, קיבל חופשה מיוחדת והחזיר חלק מהחובות, עומד במשימות שהוטלו עליו ואף מונה לאחרונה לסגן רס"פ. עוד ציינו המפקדים כי הוא בעל פוטנציאל לשירות משמעותי כחייל מצטיין.

שופטי בית הדין הצבאי ציינו בגזר הדין כי מעשיו של ב' חמורים אך נסיבות חייו יבואו בחשבון בגזר הדין. הם גזרו עליו חודש מאסר בפועל וחודשיים מאסר על תנאי.