הצריף ההרוס של תאופיק גבוע
ילדיו של גבוע מול הצריף ההרוס. עברו לגור באוהל

לפני מספר שבועות סיפרנו את סיפורו של תאופיק גבוע, גשש לשעבר בצה"ל, ואב לחמישה ילדים קטנים, שקיבל צו הריסה לצריף הישן בו הוא ומשפחתו מתגוררים. הנימוק: הצריף נבנה ללא אישורים של הוועדה המחוזית במשרד הפנים.

למרות הפרסום, ולמרות פניותיו החוזרות ונשנות של גבוע ופרקליטו למשרד הפנים, השבוע הגיע דחפור גדול בליווי שוטרים ופקחי משרד הפנים והרסו את הצריף בו הוא מתגורר עד היסוד. את הלילות האחרונים העבירו בני משפחת גבוע באוהל מאולתר שהקימו בעזרת בני משפחה המתגוררים בסמוך.

"בושה למדינת ישראל", אמר גבוע ל-mako, "ככה היא מתנהגת עם אנשים ששירתו אותנו נאמנה וסיכנו את חייהם? אפילו למשפחות מחבלים מתאבדים המדינה לא הורסת את הבתים. השכנים צוחקים עליי. זו המתנה שקיבלתי מהמדינה על שירותי הצבאי שבו סיכנתי את חיי".

תאופיק גבועה, גשש בדואי
גבוע מול הצריף לפני ההריסה. כל תחנותיו ופניותיו לא עזרו

בשבועות האחרונים ניסה גבוע למנוע את רוע הגזירה, אך במשרד הפנים היו נחושים לבצע את ההריסה. ברחבי הנגב יש למעלה מ-100 אלף בתים לא חוקיים שנבנו לאורך שנים רבות במגזר הבדואי, אך משרד הפנים מתקשה לאכוף את החוק ולהרוס אותם. לא ברור מדוע נטפלו דווקא לגבוע למרות שבחלק מהמקרים מדובר בווילות מפוארות שנבנו ללא היתרי בניה ובניגוד לחוק ובחלק מהן יש בריכות שחייה וחדרי כושר.

גבוע שירת 11 שנים בחטיבת עזה ולא פעם סיכן את חייו כאשר איתר מטענים שהיו מיועדים לפגוע בחיילי צה"ל. הוא מוכר כנכה צה"ל, ובצריף אף היו תלויות מספר תעודות הוקרה שקיבל בעבר.

"המשטרה הקימה מחסום בכניסה לבית שלי כדי שלא אתנגד להריסה", סיפר גבוע, "הילדים שלי היו מבוהלים והמומים. כל הרכוש שלי נהרס ונמחק, כולל ציוד חשמלי ותעודות ההוקרה שקיבלתי בשירותי הצבאי. בכיתי, זה צריף ישן מאוד שלא מפריע לאף אחד. יש עשרות אלפי בתים לא חוקיים במגזר , אז רק הצריף הישן והמפורק שלי הפריע להם? אני מרגיש מושפל ופגוע מאוד מהיחס של המדינה אליי. איזה מסר המדינה מעבירה לצעירים הבדואים שרוצים להתגייס לצה"ל? איפה הרגישות והאנושיות?"

עו"ד מוטי יוסף, פרקליטו של גבוע מתקשה למצוא את המילים: "זו תעודת עניות למדינת ישראל כלפי מי ששירת אותה נאמנה ונתן את נשמתו לבטחון המדינה. אני כאזרח מתבייש על מה שעשו לו". גבוע מתכוון לבנות את הצריף מחדש כי פשוט אין לו ולמשפחתו היכן להתגורר.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "כל בנייה בניגוד לחוק התכנון והבנייה מטופלת בהתאם לחוק ולנהלים".