פעילי דאעש בפייסבוק (צילום: אבי אליהו)
לא למהר לאשר כל בקשה. יכול להיות שדאעש רוצים אתכם איתם | צילום: אבי אליהו

א', תושב אחד הישובים הבדואים בנגב, נדהם לגלות ששני חבריו הטובים מהישוב עזבו ביום בהיר את בתיהם ללא כל התראה מוקדמת וטסו לטורקיה. מאוחר יותר, התברר לו שהשניים חצו את הגבול לסוריה והצטרפו לדאעש. "לא היו שום סימנים מיוחדים פרט לכך שהם התקרבו מאוד לדת במהלך השנה האחרונה" סיפר והוסיף הבנה של בדיעבד - "הם הלכו יותר למסגדים, שמעו דרשות והיו חשופים לאתרי אינטרנט שהציעו לצעירים להצטרף לדאעש".

לדבריו, השניים לא שיתפו איש בתכניותיהם. "הם היו די מופנמים, סגורים. הם לא דיברו הרבה, אבל ברשתות החברתיות הם נחשפו למסרים של הארגון. זה הלהיב אותם להיות לוחמי ג'יהאד, להקריב את עצמם על מזבח האסלם ולהיות קדושים, שהידים. גם אותי ניסו לגייס דרך מסרים ולימודי דת, אבל הבנתי מהר מאוד שזה לא בשבילי למות בגיל צעיר".

בנוסף לאותם השניים, כמות לא מבוטלת של ישראלים, מקבלת בשבועות האחרונים הצעות של פעילי הארגון להצטרף ללחימה בשורות הארגון. ביניהם היו כמה עשרות ערבים ישראלים שעל פי חשיפת פז"ם, כבר הצטרפו לארגון ומצויים כעת בסוריה. רב ההצעות מגיעות דרך הפייסבוק ממוסלמים המתגוררים באירופה ובאפריקה ועל פי החשד, מקורבים לדאעש.

הבנות האוסטריות שהצטרפו לדאעש (צילום: יורופיקס)
נערות אוסטריות שהצרפו לדאעש - ההצעה יכולה להגיע גם מהן, למרות התדמית התמימה | צילום: יורופיקס

"הפייסבוק הוא המוביל בתכנים שמעבירים פעילי דאעש ובניסיונות שלהם לגייס פעילים מישראל. הם יודעים כיצד לצוד את אותם הצעירים שהאמונה שלהם באסלם מעורערת או לא בטוחה ומעבירים להם מסרים עד כמה חשוב להילחם למען האסלם ולמות למענו בכל מחיר. זה כולל סרטונים ודרשות על החשיבות ביישום השריעה להקמת המדינה האסלמית", ציין גורם במשטרה. לדבריו הצטרף גורם ביטחוני שסיפר כי "זו עוד שיטה שלהם לפתות ישראליים ולהפיץ את המסרים שלהם. הם הצליחו לגייס באירופה כמה מאות מתנדבים, אז הם מנסים גם בישראל. כל לוחם שמגיע אליהם מתקבל בברכה", הסביר גורם ביטחוני.

בשב"כ ובמשטרה תגברו בחודשים האחרונים את יחידות הסייבר שלהם בכוח אדם איכותי בכדי למנוע זליגה של מתנדבים מקרב ערביי-ישראל לשורות הארגון. "אנחנו מודאגים מאוד משיטות הפיתוי של דאעש. עוקבים אחר הפעילות שלהם באתרי האינטרנט, ברשתות החברתיות. אי אפשר למנוע את התופעה, אבל אפשר לצמצם את ההיקפים ולנסות לטרפד גיוסים מקרב ערביי ישראל", הסביר קצין מודיעין במשטרה.

במקביל, השב"כ והמשטרה מפעילים רכזי שטח כדי לנסות להתחקות אחר מגייסי פעילים לדאעש אשר יש חשש שפועלים כתאים רדומים ביישובי ישראל. גורמי ביטחון ומשטרה טוענים כי הקצנת המסרים בדרשות יום השישי במסגדים ביישובי המשולש, בגליל ובנגב הם הבסיס לכך שצעירים רבים נסחפים לתנועת הסלפים ולאסלם הקיצוני וגורמים להם לעשות מעשה ולהצטרף לדאעש.  אחרים לומדים שיעורי קוראן בחוגי בית, שם הם מתחברים לתפיסת העולם של דאעש ולשאיפה להקמת מדינת אסלם בשטחי עירק, לבנון, סוריה, ירדן וארץ ישראל. "אנחנו עוקבים אחר התופעה הזו בדאגה גדולה. היא הולכת ומתגברת מאוד בזמן האחרון. יש יותר ויותר הקצנה והזדהות עם דאעש בפייסבוק וגם בשיחות קבוצתיות", מספר קצין במשטרה.

>> איך אוספים מודיעין ב-8200? כל מה שמותר לספר