חודש יולי 2020. על פי פרסומים זרים חיל האוויר יצא לעוד תקיפה שגרתית נגד מטרות השייכות למיליציות פרו איראניות וסיכול הברחות נשק ללבנון. רק שבתקיפה הזאת נהרג עלי ג'ואד, פעיל חיזבאללה שהיה תושב העיירה עיתית שבדרום לבנון.

בתגובה, חיזבאללה הבטיח לנקום את מותו, מה שהגביר מאוד את המתיחות באזור. צה"ל מצדו יצא בחודש שלאחר מכן, אוגוסט 2020, למבצע "יוצא לאור", הגברת נוכחות כוחות הצבא לאורך הגבול כדי לשדר מסר של עוצמה מול ארגון הטרור.

לצורך כך, נבנה כוח משולב שבקצה שלו פלוגת שריון שנכנסה למובלעת של ישראל בלבנון, במטרה להעביר את אותו המסר. ביום ראשון השבוע, קיבלו משתתפי המבצע, בהם גדוד 75 בחטיבה 7 של חיל השריון, את "מגני ההצטיינות" מאלוף פיקוד הצפון בטקס ראשון מסוגו, "על פעילות מבצעית מוצלחת בזירה הצפונית ובמב"ם (מערכה שבין המלחמות)".

הכוח (צילום: דובר צה"ל )
שלפו אותם מאימון. טנקים מגדוד 75 מגיעים | צילום: דובר צה"ל

הפעילות של צה"ל במובלעות שבשטח לבנון היא לא סיפור חדש, אך היה ברור שהפעם מדובר באירוע ייחודי לאור המתיחות והאיומים המפורשים של חיזבאללה לנקום את מות הפעיל שלהם ולהרוג חייל ישראלי.

לכן נבנה מה שהצבא הגדיר ככוח מיוחד, מעטפת מודיעינית, אווירית ואמצעים נוספים, סביב כוח שריון שיכנס לשטח. לכולם היה ברור גם שהאירוע הזה יהפוך מתוקשר.

"האיום של חיזבאללה לנקום את המוות של הפעיל שלו בסוריה הכניס לדריכות את כל פיקוד הצפון", נזכר השבוע סגן עופר קינן, מפקד יחידת ההדרכה של חטיבה 7 שהיה מפקד הכוח בשטח בזמן המבצע.

בראיון ל-mako מספר סגן קינן: "אחת הפעילויות שצה"ל עשה באותה תקופה הוא המבצע שגדוד 75 הוביל במובלעת. הרעיון מאחוריו היה להראות את הריבונות שלנו דווקא בתקופה הזאת אל מול האיומים".

בכל פעם שצה"ל נכנס למובלעת, חיזבאללה דואג לתעד את הכוחות. לא רק הצלמים שלהם מגיעים לשם אלא גם אמצעי לחימה ואפילו טילי נ"ט שמכוונים אל כוחות הצבא הישראלי. גם חיילי צבא לבנון, שבשנים האחרונות מהדק את שיתוף הפעולה עם חיזבאללה, מגיעים לשטח ומכוונים נשק אל כוחות צה"ל.

תקרית בגבול (צילום: ali_choeib1970, Twitter)
אוגוסט 2020: טנק צה"ל נתקע וחולץ בגבול, חיזבאללה מיהר לתעד | צילום: ali_choeib1970, Twitter

סגן קינן מציין שהכוח בפיקודו היה מודע לאיומים שכוונו לעברם, אבל לא חשש מכך. הסיבה העיקרית היא שהם ממש לא היו לבד שם, גם אם שאר הכוחות היו סמויים מן העין.

"הפעילות הייתה תחת סיכון מסוים אבל לוותה במעטפת רחבה מאוד. כבר בשלב 'נוהל הקרב' לקראת הפעילות הבנתי שזו לא עוד פעילות שגרתית במובלעת. עשינו מודלים ארוכים מאוד ברמת הגולן לצוותי הטנקים וגם בגזרה עצמה עם המעטפת".

"ידענו שזו לא פעילות רגילה"

כדי להוציא את המבצע לפועל, פיקוד הצפון מחליט לשלוף את לוחמי גדוד 75 של חטיבה 7 מאימון בו היו באותה התקופה. "כמו בכל אימון אנחנו תמיד נמצאים גם בכוננות לתגובה מהירה לכל אירוע שיקרה", מספר קינן. "אחרי האירוע בסוריה העלו את הכוננות ואז אני כמ"מ מקבל את הפקודה מהמ"פ על זה שהגדוד מוקפץ לפעילות בגזרת אוגדה 91 בלבנון".

המחלקה בפיקודו עצרה את האימון ונכנסה לאותו נוהל קרב ארוך שהוזכר קודם לכן. הצוותים הרלוונטיים מכינים את הכלים שעולים על גבי מובילים לרמת הגולן שם התאמנו. אחרי שקיבלו את כל המידע על המבצע אליו יצאו, הם החלו לבצע מודלים ארוכים ומאוד פורטים.

"ירדנו שם לפרטי פרטים בכל הקשור למה שיפגוש אותנו, קרקע, אויב וכוחותינו". לאחר מכן הם מעבירים את הטנקים לאזור המובלת ונכנסים פנימה כשהאיום ניכר לעין. "ביקשו שהגדוד שלנו יגיע לפעולה למרות שלא תפסנו גזרה והיינו באימון, בגלל הצלחות שהיו לנו בתעסוקה שם", מסביר סגן קינן.

בפעילות (צילום: דובר צה"ל )
הכוח מגדוד 75 במהלך הפעילות בגבול | צילום: דובר צה"ל

הוא סיפר על כוח משימה מיוחד שהורכב בפלוגה. "למרות שמדובר בכוח טנקים מגדוד שלרוב עושה פעילות מסוימת, לקחו מאתנו קבוצה מצומצמת שהפכו אחרי נוהל קרב מעמיק לכוח ייעודי. אני יכול להגיד שעשינו הכנה שאנחנו לא רגילים אליה. הרגשת שמדובר במשהו חריג".

כשהגיעו למובלעת הכוח של סגן קינן מצאו מולם חיילים מצבא לבנון וביניהם משקיפים של האו"ם. לישראלים היה ברור שגם חיזבאללה שם, גם אם לא בפעולה גלויה.

"ידענו שזאת לא פעילות מובלעת רגילה כמו בקו שעשינו לפני והיינו מוכנים שם לכל איום. ראינו שם את כולם, שוב, המעטפת הרחבה שהייתה איתנו ייצרה כמות מידע גדולה גם למה שלא נראה לעין מהטנק. הרגשנו שאנחנו לא לבד שם".

"גאווה שדרשו במיוחד אותנו"

סגן קינן שיתף שלמרות התמונות בהן ניתן לראות את צבא לבנון מכוון לעברם נשק, הם שמרו על קור רוח. "אנחנו חיים מתרגולות. לכל תרחיש יש תרגולת לאן להסתכל ומה צריך לעשות. על RPG שכיוונו עלינו יש לי סט של יכולות ותרגולות שאני יודע שצריך לעשות".

קצין השריון אפילו אומר שהפעילות סיפקה ללוחמיו אתגר מרענן בתקופה קשוחה. "זה בא לנו בתקופת הקורונה, סגרים, אבל אנחנו היינו בתחושת גאווה על אחת כמה וכמה שדרשו אותנו ונכנסנו כגדוד טנקים לגזרה של גדוד אחר. העובדה הזאת יחד התרגולים הרבים, גרמו להרבה מוטיבציה ואדרנלין שהשכיחו מאתנו את כל אווירת הקורונה".

סגן עופר קינן (צילום: דובר צה"ל)
"בכל תרחיש ידענו מה לעשות ולאן להסתכל". סגן קינן | צילום: דובר צה"ל

גורמים בצבא מציינים כי הפיקוד של אוגדת לבנון 91 סמך מאוד על גדוד 75 והיה מרוצה מהיכולת שהציגו שם הלוחמים, בקווים המבצעיים שתפסו וגם בפעילות במובלעת. על כל אלו זכה הגדוד בפרס אלוף פיקוד הצפון.

אחרי היציאה הם ביצעו "תחקור ביצוע" ממנו יפיקו לקחים לפעולות הבאות. "עברו שלב שלב על כל מה שקרה בפנים. התחושה שלנו מצוינת וזה עבד בדיוק כמו שתכננו". בימים אלה חטיבה 7 נמצאת באימון התקופתי שלה. הלוחמים מתכוננים למלחמה הבאה, לא פחות מכך גם למבצעים כמו זה.

חיל השריון של צה"ל נמצא בחזית העשייה של זרוע היבשה, טנקי המרכבה סימן 4 עם מערכת מעיל רוח אפשרו להם משימות חדשות, שבעבר לוחמי שריון אפילו לא חלמו עליהן. גם בגזרת לבנון וגם בגזרת סוריה, צוותי הקרב המשוריינים של צה"ל מבצעים באופן תדיר מבצעים, במסגרת המב"ם.

בפעילות (צילום: דובר צה"ל )
הפיקוד שבע רצון מתפקודם. גדוד 75 בפעילות | צילום: דובר צה"ל