ביום רביעי האחרון הגיעו עשרות נערות לקראת גיוס למכון וינגייט - בה"ד 8, במטרה לעבור יום גיבוש ואימונים כחלק מהכנתן לשירות משמעותי בצה"ל. מדובר באירוע ראשון מסוגו לנשים בלבד כחלק מפיילוט שמובילים בארגון החלוץ-חינוך דרך ספורט מבית דרור ישראל.

בשונה ממסגרות הכנה רבות אחרות לצה"ל זו מיועדת לנשים בלבד והמארגנים אומרים כי בחודשים הקרובים מתוכננות להיפתח מסגרות נוספות בכל רחבי הארץ. "הצורך עלה מהשטח ומשיחות רבות שקיימנו עם צעירות לפני גיוס לצה"ל", מסביר מייסד "החלוץ", עומר ליבנת.

"מסתבר שנערות רבות בגילאי 17-18 רוצות לעשות שירות משמעותי אך לא מוכנות מבחינה פיזית, רגשית ומנטאלית. חלקן חוששות לעבור הכנה פיזית יחד עם בנים ויש גם בנות דתיות שהסיטואציה בעייתית עבורן. החלטנו לצאת לפיילוט שרשם הצלחה והמטרה היא להכשיר עשרות נערות לשירות משמעותי בצה"ל".

מסגרת ההכנה (צילום: החלוץ חינוך דרך ספורט)
מתוך האימונים בווינגייט | צילום: החלוץ חינוך דרך ספורט

"ההכנה קשה, מרגישות שתורמת לנו"

במהלך יום ההכנה בבה"ד 8 בווינגייט קיימו הנערות סיור, שיחות עם הצוותים השונים בצה"ל, אימון בחדר כושר צבאי, במתחם בוחן המסלול ואף השתתפו בפאנל מיוחד עם מפקדות וצוערות, ששיתפו בחשיבות השירות המשמעותי בצה"ל ומקומן של נשים בצבא הגנה לישראל.

"זו הכנה קשה ומקצועית מאוד, עובדים איתנו על המון מובנים ואני מרגישה שזה תורם לי מאוד", שיתפה פועה סעדה בת 17 וחצי מהגליל העליון, המגיעה מבית דתי. "אני חושבת שהיותי אישה לא מונע ממני להיות לוחמת קרת רוח ואמיצה לא פחות מהבנים. אני מאמינה שאין סיבה שלא אצליח ואומרת את זה לכולן".

היא הוסיפה כי השאיפה שלה היא להתקבל לתפקיד לוחמת ביחידת עוקץ. "האמת שטיפה מפחיד ככה להגיד את זה בקול כי זו שאיפה גדולה, אבל יש לי מוטיבציה ורצון גדול להצליח ולהגיע לשם ואני מאמינה שיש לי את היכולות" סיפרה.

נערה נוספת המגיעה מבית חרדי בגליל סיפרה: "אני מאוד רוצה לעשות שירות משמעותי בצה"ל, המשפחה קצת חששה בהתחלה, אך ברגע ששמענו על הכנה נפרדת לקראת גיוס זה פתר הרבה בעיות וגם המשפחה קיבלה את זה בצורה הרבה יותר טובה ותמכה. בסוף יש מקום לכולם וחשוב שכל אחד יימצא את הדרך לתרום את הטוב ביותר למדינה שלנו".