מארב בחצר הבית (צילום: עיסא עמרו)
"פתאום הם תפסו עמדות ירי בבית שלנו". החיילים במארב בבית | צילום: עיסא עמרו

עיסא עמרו, בן 33, מחברון בסך הכל ישב לסעוד את הארוחה הראשונה שלו אחרי עוד יום של צום הראמדן, שנשבר בשמונה בערב. אלא שאז בעוד בני המשפחה שותים תה ומעשנים נרגילה לפתע וללא התראה מוקדמת פרצו כוחות צה"ל לתוך הבית: "אתמול התעכבנו קצת אז התחלנו לאכול מאוחר, ישבנו לארוחה אני, אשתי והתינוק שלנו בן השנה ושבעה חודשים, ועוד שני חברים", הוא מספר היום ל-mako, "אכלנו ויצאנו לשבת בחוץ באוויר הנעים, פתאום הגיעו חיילים ונכסנו בריצה לתוך הבית שלנו. הם כיוונו עלינו נשקים והתחילו לצעוק. אנחנו נורא נבהלנו, פחדתי שהם באים לעצור אותנו או שמשהו נורא קרה. שאלתי אותם מה הם עושים ומה קורה והם פשוט לא ענו לי.

"הם נכנסו לתוך הבית ולא נתנו לנו להיכנס, אחר כך הם כיוונו אלינו אקדחים וחלק מהם תפסו עמדות ירי בבית שלנו. המפקד שלהם נכנס, ניסיתי להבין מה קורה אבל הוא רק אמר לי, 'אתה מפריע לי, ואם לא תפסיק אתה תיעצר'. אמרתי להם, 'אבל זה הבית שלי. מה קורה פה?' והוא לא ענה לי. הסתכלתי על הנשק שלו ואז ראיתי שלא הייתה לו מחסנית וכך גם ליתר החיילים. שאלתי שוב מה קורה ואז הם הסבירו לי שמדובר בתרגיל.

נזקים לבית (צילום: noon)
"אחד החיילים שבר לנו את הנרגילה, אחרים הרסו את הפרחים בגינה" | צילום: noon

עמרו לא שתק והמשיך לדרוש מהם שייצאו. "הם יצאו החוצה לחצר שלנו, עשו שם שיחה, ואחרי 20 דקות עוד פעם נכנסו בריצה וכל הסיפור התחיל מהתחלה. היינו בהלם, פחדנו נורא. אחר כך, כשהם סיימו הם יצאו ועשו אותו דבר גם אצל השכנים. אחד החיילים שבר לנו את הנרגליה, אחרים הרסו את הפרחים בגינה".

עמרו מספר שהמחזה הזה אינו יוצא דופן. לדבריו, לעיתים קרובות צה"ל נוהג להתאמן בחצרות הבתים בשכונה שבה הם מתגוררים, אולם זאת הפעם הראשונה שפרצו ככה לתוך הבית שלו: "אני רואה את זה קורה אצל השכנים כל הזמן, בשכונת תל רומידה בחברון, אבל אלי עוד לא נכנסו. אנחנו אנשים טובים, שומרי חוק, אין שום סיבה שיתנהגו אלינו ככה. אני לא יכול להסביר כמה נבהלנו. ממש פחדנו שמדובר במשהו רציני שקורה. מיד אחד כך פניתי למנהת הקישור והתיאום של צה"ל וגם לארגוני זכויות אדם, שאלתי אותם מה זה. כולם אמרו לנו שזה לא בסדר, אבל אין מה לעשות".

מארגון "שוברים שתיקה" האוסף עדויות מחיילי צה"ל נמסר: "אימון על כפרים, בתים ואזרחים חפים מפשע אינו דבר חריג בפעילות צה"ל בשטחים. עשרות חיילים ששברו שתיקה העידו בפנינו על אימונים שהתבצעו על כפרים שלמים, על מעצרי דמה של פלסטינים ועל פשיטות אימון על בתים באמצע הלילה, בהן מעירים את כל בני המשפחה - כולל נשים, ילדים וזקנים - ומכניסים אותם לאחד החדרים תחת השגחה. בחלק גדול מהמקרים נאמר על ידי המפקדים מראש שמדובר באזרחים שאינם חשודים בדבר, ושזו הסיבה שהם נבחרו כמטרה לאימון - כך שלא יהוו סכנה. המטרה של הפעילות הזו, כפי שהוגדרה לחיילים היא 'לייצר תחושת נרדפות בקרב האוכלוסייה הפלסטינית'".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, כי "האירוע המדובר ייבדק והנהלים יחודדו לכוחות בשטח".

>> למכירה: ספינת טילים וטנקים ישראלים במחיר מצוין