קמפיין הבית היהודי
תמונת המקור והתמונה בקמפיין

הרוחות ברשתות החברתיות בישראל גועשות סביב התמונה המובילה בקמפיין הבחירות של הבית היהודי, בה נראה חייל חובש כיפה צועד יחד עם שלושה חיילים נוספים. מעל לחיילים מופיע הכיתוב: "אוהבים את המדינה. משרתים את המדינה". התמונה, שמלכתחילה עוררה עניין סביב השימוש בצבא לטובת קמפיין בחירות פוליטי - מה שמנוגד לחוקי תעמולת הבחירות - הפכה למוקד עניין מחודש לאחר שנחשף שהחייל הדתי כלל לא היה קיים בתמונה המקורית.

מוקדם יותר השבוע, חשפו גולשים בפייסבוק שהתמונה המזויפת מורכבת מתמונת אילוסטרציה מאתר התמונות "שאטר סטוק" ומתמונה נוספת של חייל דתי שהושתלה בה. הגולשים שמצאו את עצמם מבודרים, או נזעמים נוכח הקמפיין המפוקפק, הפכו את התמונה הזו לאחת הוויראליות ברשת בימים האחרונים, וכצפוי הממים והסטטוסים והתגובות הנלעגות לא איחרו להגיע. בעמוד הפייסבוק של "סטטוסים מצייצים" התמונה הגיעה ליותר מ-1,600 לייקים וקרוב ל-200 שיתופים.

"הניסיון של מפלגה לנכס לעצמה את הצבא פוגעת בחיילים"

יריב אופנהיימר, לשעבר מזכיר "שלום עכשיו",  אף יצא בפניה נפעמת ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, בטענה נגד השימוש במודל צבא העם בקמפיין הבחירות של הבית היהודי. בפנייתו, אותה פרסם גם בעמוד הפייסבוק שלו כתב: "צה"ל הוא צבא העם ולא צבא "הבית היהודי"... הניסיון של מפלגה כלשהי לנכס לעצמה את הצבא פוגעת קודם כל בצה"ל ובחייליו, ומנסה לייצר מצג שווא כאילו צה"ל מייצג זרם פוליטי אחד בתוך החברה הישראלית". עוד הוא כותב, "רק לאחרונה האשים יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט את בנימין נתניהו ואת הליכוד בכך שהם משתמשים בשירות הצבאי על מנת 'לגנוב' שליש מנדט, וכעת עושה זאת בנט באופן רשמי וברור, במודעות בעיתונים ובפרסומים שונים".

מם הבית היהודי
הגולשיום ברשת מיהרו לגייס לממים שלהם את החייל של הבית היהודי

יצויין, כי שירות דתיים וחרדים בצה"ל הינו מציאות קיימת ושהגיוס מתוך אוכלוסיה זו מצוי במגמת עלייה, כך שמציאת תמונות של חיילים חרדים לובשים מדים בשורות הצבא היא לא עניין מסובך מדי בצה"ל של שנת 2012.

מם הבית היהודי
עוד תמונה שעוררה מחלוקת בעבר בשימוש הגולשים ברשת

ממטה הבחירות של מפלגת הבית היהודי נמסר: "כדי להמחיש את הדאגה לשוויון בנטל איחדנו תמונה של חיילים לתמונה אחת. הבית היהודי ימשיך לדאוג שכשזה מגיע לצה"ל - כולם יהיו בתמונה. חילונים, דתיים וחרדים".

>> דיווח: סיירת מטכ"ל פועלת בסוריה