מבוכה לצבא הגרמני. מחשב צבאי נייד ישן התגלגל למכירה באחד מאתרי הקניות אונליין ונרכש על ידי חברת סייבר מקומית.

החברה לא נדרשה להפעיל את כישוריה כדי להגיע למידע בטחוני רגיש שנשמר על המחשב, כי על פי פרסומים זרים שונים כולל באתר ה"ניו יורק טיימס" – הצבא אפילו לא טרח להגן על המידע בסיסמה.

על פי הפרסומים מדובר במידע על טילי קרקע-אוויר שנמצאים בשירות חיל האוויר הגרמני. במשרד ההגנה הדגישו שלא מדובר על מידע שמאפשר לשלוט בטילים חלילה או להפעיל אותם.

החומר נחשב מביך בעיקר כי חושף קשיים מבחינת כוח אדם והצטיידות של השותפה הבכירה בנאט"ו, ואחת המדינות בהן הפציר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להגדיל את ההשקעה הצבאית ולא להסתמך רק על ארצו.

על הגרמנים פורסמו בשנים האחרונות נתונים לא מחמיאים על מספרים גבוהים של מטוסים וכלי טיס אחרים שלא עומדים בכשירות ולמעשה לא יכולים לטוס.

המחשב נקנה על ידי חברת הגנת סייבר גרמנית מאזרח מקומי תמורת סכום של כ-100 דולר. בחברה ציינו שמדובר בנייד מיושן מתחילת שנות האלפיים. "מצאנו מחשב עם מערכת הפעלה מיושנת וללא סיסמה", צוטט גורם בחברה. "רכשנו אותו בעיקר מתוך סקרנות, זה לא מחשב לעבוד עליו במשרד".

"לא ברור איך המחשב הגיע לאי-ביי", הגיבה דוברת משרד ההגנה הגרמני, שציינה כי הם חוקרים איך המחשב נמכר עם מידע כה רגיש וחשוף. ככל הנראה מדובר במחשב שהוחלף במסגרת שדרוג מערכות בשנת 2014, כך על פי הגרמנים. "יש לנו כללי אבטחה נוקשים", הוסיפה הדוברת, "בדרך כלל כשמחשב צבאי יוצא משימוש מקפידים להסיר ממנו את כל המידע".