על פי ההודעה של המשטרה הפדראלית האוסטרלית, עוד "ביוני 2018 הוחלט לפתוח בחקירה בדבר פשעי מלחמה, אשר על פי החשד בוצעו בידי חיילים אוסטרלים במהלך הסכסוך באפגניסטן". מלבד הצהרה זו, האוסטרלים סרבו למסור פרטים נוספים אן כל מידע בדבר אותן חשדות. הם גם סרבו לפרט מתי התרחשו הפשעים ומה מיקומם המדויק. הם הוסיפו בהודעתם כי "אנחנו לא מכחישים או מאשרים את המידע המדויק או את זהות של הנחקרים".

הודעה זו מצד האוסטרלים מלמדת שככול הנראה יש כבר כמה נחקרים בגין החשד לאותם פשעים חמורים. כפי שנחשף בתקשורת האוסטרלית, אחד מהחשודים הוא בן רוברטס-סמית', לוחם שבעבר קיבל את העיטור הגבוה ביותר, אך בצבא סרבו להגיב לטענה זו. מנגד, ראש ממשלת אוסטרליה גיבה את סמית כשאמר "הרבה אזרחים אוסטרלים חייבים לו את חייהם ומכבדים את תרומתו".

כוחות של צבא אוסטרליה הצטרפו למלחמה העולמית בטרור כבר מראשיתה. עיקר הכוחות שנשלחו לאפגניסטן (וגם עיראק ומקומות נוספים), הם טייסים ולוחמי היחידות המיוחדות כמו ה-SASR. בעבר כבר עלו טענות על פשעים של החיילים האוסטרלים, בין השאר כאשר אחד מהם כרת ידיים של מחבלים - אז הוחלט שלא להעמידו לדין.

באירועים נוספים נטען שחיילים אוסטרלים ירו על אזרחים וגם חיסלו מחבלים שנלקחו בשבי, למרות שאף טענה מסוג זה לא הבשילה להליך פלילי ומשפט.