קורס צלפים לפליטים בשבדיה
פליט בשבדיה? מגיע לך קורס צלפים בחינם | צילום: allehanda.se

שבדיה היא אחד מהיעדים המבוקשים ביותר בקרב פליטים – מסוריה כמובן, אך גם ממדינות אפריקה, מעיראק ומיתר מדינות האיסלאם שנמצאות בכאוס מלחמתי. כבר כיום, חיים במדינה מיליוני מוסלמים, חלק גדול מהם בשכונות מצוקה, כאשר בני הדור השני נכשלו בדיוק כמו ההורים שלהם בהשתלבות בחברה. הפתרון של השבדים לשילוב המהגרים הוא ללא ספק, מקורי במיוחד: קורס צלפים וקליעה ספורטיבית לאינטגרציה חברתית.

על פי אתר החדשות newobserveronline, הממשלה השבדית מממנת את קורס הצלפים האזרחי וכל הפליטים, כולל אלו שהגיעו ממש לאחרונה, רשאים להשתתף בו. הקורס הזה מתקיים למרות "כל ההתקפות האחרונות שהיו בתקופה האחרונה ביבשת אירופה", מציינים בפרסום, ולא נראה שבכוונת השבדים לבחון את הנושא שנית.

קורס צלפים לפליטים בשבדיה
הפליטים עלולים לעשות בידע שהם צוברים שימוש לרעה | צילום: allehanda.se

מתברר שהקורס הזה ממש לא חדש והוא נפתח כבר לפני כשנתיים, בין השאר כחלק מהמאמץ ללימוד השפה השבדית. כאשר כלי תקשורת פרו-מוסלמי ביקר באחד מהקורסים שהתנהלו אז, הכתב ציין שהוא הבחין בלא פחות מ-50 בני אדם שהשתתפו בקורס וירו ברובי צלפים. "זה מדהים שהקורס הזה ממומן על ידי הסוכנות השבדית לפליטים", ציינו שם בתמיהה לא מוסתרת.

חלק מהטענות מופנות גם להסתרה של עצם קיום הקורס הזה בשנתיים האחרונות. "צעירים ממדינות כמו סוריה, אפגניסטן ודרום אמריקה משתתפים בקורס צלפים", ציינו שם, כששם המדינות מובלט במיוחד. חשוב לציין שלא סתם הנושא הזה עולה לכותרות אחרי שנתיים: הרקע הוא המהומות שמיוחסות בשבועות האחרונים למהגרים ובמיוחד מקרים קשים של תקיפות מיניות קבוצתיות שבוצעו בגרמניה ובמדינות סקנדינביה. מלבד זה, קיים חשש תמידי מפני אזרחים שיצאו להילחם בסוריה ויחזרו משם אחרי הכשרה צבאית וניסיון לא מבוטל בשדה הקרב. עכשיו תוסיפו לזה גם הכשרה בירי צלפים על חשבון הממשלה לאנשים שהרקע שלהם לא ידוע, והתמיהה על כל הסיפור הזה בהחלט ברורה.