למעלה מ-200 שוטרים ממספר יחידות משטרה וסוכנויות לאכיפת החוק הגיבו השבוע לאירוע משבר בני הערובה בבית הכנסת בטקסס, ארה"ב. המשבר נמשך 11 שעות עד שאנשי ה-SWAT שמתמחים בלוחמה נגד טרור פרצו למקום וחיסלו את החוטף מבלי שאיש מבני הערובה נפגע. תוצאה מרשימה שדורת מיחידות העילית מיומנות גבוה ביותר.

עם קבלת הדיווח הראשוני על האירוע, בעיקר העובדה שמדובר באירוע טרור בפרופיל גבוה משום שהחוטף היה מוסלמי שלקח בני ערובה יהודים בתוך בית כנסת, הצוותים של הסוכנות הוטסו לזירה תוך זמן קצר. בסוכנות מגדירים את היחידה ככוח הטקטי המובחר ביותר של ה- FBI.

מטרת היחידה להגיב לאירועי טרור בסיכון גבוה ברחבי ארה"ב, זאת בנוסף לפריסה מעבר לים יחד עם יחידות מיוחדות של הצבא האמריקאי. היחידה שייכת ל"הקבוצה לתגובה מהירה לאירועים קריטיים" (CIRG). קבוצה זו מונה גם את יחידת המסוקים הטקטית, היחידה למשא ומתן וצוותי SWAT במשרה חלקית הפרוסים בכל 56 משרדי ה- FBI ומבוססים על הסוכנים המקומיים שעברו הסמכה בנושא.

אדם חמוש מחזיק בני ערובה בבית כנסת בטקסס (צילום: לפי סעיף 27 א')
האירוע בבית הכנסת בטקסס | צילום: לפי סעיף 27 א'

במקור היחידה הוקמה בסוף שנות ה-70 כלקח מטבח הספורטאים במינכן. תחילה בסיוע אנשי יחידת דלתא של הצבא האמריקאי, כשלא מעט מהלוחמים גם הגיעו משם כמו גם יחידות אחרות בכוחות המיוחדים של הצבא והמשטרה. מטרת היחידה הייתה להגיב לאירועי טרור וחילוץ בני ערובה ומצבים הקשורים למתקני הגרעין בארה"ב. סוכני היחידה לא היו מאומנים אז בסיוע למשרדי ה- FBI או לכוחות שיטור מקומיים.

אולם כאשר ראש ה- FBI דאז הגיע לצפות באימון של היחידה, הוא שם לב שהלוחמים לא מצוידים באזיקים ובאמצעים שיסייעו להם בנטרול חשודים בלי הרג ולצורכי מעצר. כאשר שאל את אחד המדריכים שהגיע מיחידת דלתא למה אין להם אזיקים, זה ענה לו: "אנחנו שמים שני כדורים במצח וללא צריכים אזיקים".

כל המחבלים חוסלו תוך דקה

ראש הסוכנות הבין מהר מאוד שהמתווה הצבאי לא מתאים ליחידה משטרתית אזרחית. ב-1982 מבצעים רפורמה ומגייסים שלושה מחזורים שבכל אחד מהם 30 חניכים שהיו מיועדים ליחידות SWAT. מהסך הכולל 50 עוברים לשלב האימון המתקדם והופכים ללוחמים.

במשך כשנה לוחמי ה"צוות חילוץ בני ערובה" עוברים אימונים בקוונטיקו, אקדמיית ההכשרות של ה-FBI, משם יוצאים לחודש הכשרה נוספת בבסיס של כוח דלתא ואז ממשיכים את המסלול במתקן חדש שהוקם עבורם. באוקטובר 1983 הם מבצעים את תרגיל ההסמכה האחרון שכולל מתאר השתלטות על מתקן גרעיני והחזקת העובדים שם כבני ערובה. מרגע ה"פעל" ועד לחיסול כלל המחבלים עוברת פחות מדקה. היחידה הופכת מבצעית באופן רשמי.

כדי להתמודד עם אירועי טרור גם בגזרה הימית, חלק מהמפעילים ביחידה נשלחים לעבור הכשרה ביחידת אריות הים, הקומנדו הימי של הצי האמריקאי. בנוסף הם לומדים לעבוד עם מסוקים יחד עם החטיבה האווירית המיוחדת ה-160 של צבא ארה"ב.

ב-1984 הם כבר נשלחים כמרכיב מרכזי באבטחת המשחקים האולימפיים בלוס אנג'לס, מאז אבטחת אירועים רגישים ואח"מים הופכת לעוד משימה של היחידה. על פי אתר ה-FBI הצוות יגיע לכל אירוע טרור ובני ערובה מורכב במיוחד בו לרשויות החוק והמדינה אין פתרון. זה כולל גם מעצרים בסיכון גבוה במיוחד.

השוטרים (צילום: JASON REDMOND/AFP, GettyImages)
לחלק מהמשרתים רקע משטרתי. SWAT של משטרת סיאטל | צילום: JASON REDMOND/AFP, GettyImages

מי שרוצה להתגייס ליחידה חייב להיות סוכן FBI במשך שנתיים לפחות באחד ממשרדי השטח של הסוכנות. לחילופין מועמד יכול להגיש בקשה להתגייס לשם אם יש לו שלוש שנות ניסיון ביחידה קרבית בצבא או במשטרה. בניגוד לרוב צוותי ה-SWAT של הסוכנות, הסוכנים, שנקראים בשפה המקצועית "מפעילים", משרתים ביחידה במשרה מלאה. רוב יחידות ה-SWAT של ה-FBI השייכות למשרדי השטח מורכבות מסוכנים שמתאמנים כמה ימים בחודש ובשאר הזמן הם בעלי תפקידים אחרים בארגון שמוקפצים לאירועים.

על פי אתר ה-FBI מאז הקמת היחידה שמונה בכל רגע נתון רק כמה עשרות מפעילים, היא ביצעה כ-850 פעולות נגד טרור, במבצעים של יחידת המודיעין הנגדי (לאיתור מרגלים בארה"ב) ומה שהוגדר גם כפעולות סמויות ומעקבים בארה"ב מחוצה לה.

קשה באימונים – הגרסה המקורית

ליחידה יש יכולת לפרוס באופן חלקי או מלא לכל מקום בארה"ב בטווח זמן של עד ארבע שעות מרגע קבלת פקודה. אם צריך הם יודעים להגיע ישר לפעולה חמה כולל ירידה מהירה על חבלים ממסוקים. במסגרת היחידה האווירית של ה FBI פועלת יחידת התעופה הטקטית שהיא למעשה טייסת מסוקים מיוחדת של ה-HRT. הטייסים שלה הם סוכני FBI מיומנים שנבחרו בקפידה ועוברים אימוני טיסה רבים וקשוחים כולל עם טייסי החטיבה האווירית המיוחדת ה-160.

גם הצלפים של היחידה עוברים מסלול במסגרת צבאית. אחרי קורס צלפים של ה-FBI, הם נשלחים לעבור את קורס הצלפים של המארינס משם הם יוצאים לעוד הכשרה של צלף בזירה הימית אותה הם עוברים בבסיס יחידת אריות הים.

הסוכנות לא חוסכת במשאבים בכל הקשור ליחידה. מלבד אימונים והכשרות רבות, מיליוני דולרים מושקעים בציוד טקטי ולחימה. רובי הסער שלהם מסוג M-4 והקלר אן קוך HK-416 מותאמים אישית לכל לוחם שמצויד עם באקדחי גלוק 17 או 19C. היחידה מפעילה מגוון רכבים הכוללים בין השאר טרקטורונים, האמרים, פורד ושברולט מסוגים שונים וגם רכבים טקטיים משוריינים.

את המגוון ניתן לראות גם בטייסת של היחידה. מסוקי ה-MD-530 הקטנים מאפשרים להם לנחות ישירות על היעד גם כאשר זה באזור עירוני צפוף. לצד אלה יש בטייסת גם מסוקי בל-412 ובל-407 כמו גם מסוקי UH-60 בלאק הוק.

מעניין לציין כי מאז ההקמה הרשמית של היחידה לא היו לה הרוגים באף אירוע מבצעי וכאמור, הם ביצעו למעלה מ-850 כאלה. ליחידה יש חמישה הרוגים מאז נוסדה, כולם בתאונות אימונים.

הכוחות בשטח (צילום: Robert Nickelsberg, GettyImages)
אימון בהשתתפות אנשי יחידת ה-FBI באפגניסטן | צילום: Robert Nickelsberg, GettyImages

היחידה זכתה ללא מעט ביקורת קשה בעקבות התפקוד שלה ב"מצור בווייקו", שם למעשה כלל יחידות ה- FBI פעלו באופן אגרסיבי והאירוע הסתיים עם 82 הרוגים בקרב המתבצרים ועוד 4 בקרב כוחות הביטחון. ביקורת קשה הם ספגו גם באירוע "רובי רידג'" שם מתו שני מתבצרים ומרשל אחד. מנגד מציינים בסוכנות כי הם ביצעו 200 פעולות דומות שהסתיימו בהצלחה, כשבנוסף גם פרסו ופעלו בעיראק אפגניסטן.

בין הפעולות המוצלחות של היחידה ניתן למנות את לכידת החשודים בפיצוץ שגרירויות ארה"ב באפריקה ב-1998, ב-2013 הם חילצו בשלום ילד בן 5 שנלקח בן ערובה והוחזק במשך עשרה ימים על ידי הלום קרוב ממלחמת ווייטנאם, ב-2016 הם חילצו בני ערובה שנתפסו על ידי אנשי ארגון ימני קיצוני ובגדול ניתן לומר שכמעט ולא עברה שנה בלי שהם חילצו בני ערובה משלל אירועי קיצון ברחבי ארה"ב.

צוותים של היחידה גם הוקפצו לבניין הקפיטול אחרי שמאות מתומכי הנשיא לשעבר טראמפ הקיפו את הבניין. הפעולה בבית הכנסת, שם הם הרגו את החוטף וחילצו בני ערובה מבלי שאף אחד מהם נפגע, היא האחרונה בשרשרת ארוכה של פעולות. מדובר באחת מפעולות הלחימה המורכבות ביותר לביצוע, כל שניה היא קריטית במה שמכונה בשפה המקצועית "כאוס מאורגן" שמטרתו הצלת חיי אדם – כאשר זהו המוטו של היחידה.