האם, יחיא סינואר מנהיג חמאס וממייסדי הזרוע הצבאית שלו (גדודי עז-א-דין אלקאסם) ירד למחתרת ונמנע מלהופיע באירועים ציבוריים מחשש שישראל תחסל אותו? כך לפחות טוענים גורמים בעזה.

"מאז חיסולו של בהאא אבו אלעטא (בכיר הזרוע הצבאית של הג'יהאד-ש.א), סינוואר לא נראה כמעט באירועים ציבוריים", אומר אחד הגורמים העזתים בשיחה עם mako. "סינוואר לא נואם, לא נוכח, הוא נעלם. יש דיבורים שהוא ירד לבונקר מחשש שגם אותו ישראל תחסל במידה ולא תהיה הסדרה. מבחינת ראשי הטרור מדיניות החיסולים בתוקף והם בלחץ גדול מאוד".

אבו-אלעטא, בכיר הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועת עזה (צילום: פלס)
אל עטא. יותר מחודש עבר ועוד מדברים על חיסולו | צילום: פלס

גורם ברצועה המעורה בפרטים טוען: "נכון שסינוואר לא מרבה להופיע באופן כללי, אבל עד החיסול הוא היה מדבר אחת לשבוע-שבועיים באירוע מקומי בעיקר עם פעלים ומאז החיסול לא רואים אותו".

מאז חיסולו של בהאא אבו עטא בתחילת החודש שעבר בכירי הזרוע הצבאית של החמאס והג'יהאד נוקטים עוד יותר מהרגיל באמצעים שונים כדי למנוע את איתורם על ידי השב"כ וצה"ל. חלקם החליפו טלפונים או מתניידים בכלל בלי טלפונים סלולריים ומחליפים מדי לילה דירות מסתור ובונקרים. "הם חוששים שיאתרו את מיקומם, הם יודעים שלישראל יש יכולת להגיע לכל אחד ואחד בכל זמן נתון".

"החיסול של אל עטא גרם להיסטריה בקרב בכירי חמאס וג'יהאד", טוען גורם אחר בעזה ומשמיע דברים דומים. "הם חוששים שהם הבאים בתור ונוקטים בכל מיני אמצעים כדי שלא יזהו את מיקומם".

מנגד, ג' תושב עזה מבקש לשים דברים על דיוקם. "זה נכון שהבכירים בארגונים לא יוצאים החוצה כמו פעם בתדירות גבוהה אבל אף אחד לא ממש נעלם. כולם פה. כשהם ירצו הם ייצאו וידברו לציבור".

סינוואר הנחשב לאיש החזק ברצועה, כבר הבטיח בכמה נאומים חוצבי להבות בחודש שעבר, טרם חיסול אל עטא, ש"בני גנץ יצטער על היום שבו נולד" וכן עוד בכירים בישראל.

בעזה כאמור מדברים בימים אלו על כך שהוא הוריד פרופיל מאז החיסול. אותה הופעה תקשורתית סמוך לסיכול הממוקד נגד בכיר ג'יהאד היא בין היתר מה שהציב זרקור על היעדרו בימים שעברו מאז.

"בעזה מנסים עדיין להבין איך ישראל הצליחה לחסל את אבו אל עטא", סיכמו גורמים ברצועה, "הניסיונות הם להבין מי שיתף פעולה באיתורו, כדי לסכל את חיסולים נוספים".