טורקיה תקבל מטוסי חמקן 35-F אמריקאים במוקדם או במאוחר. כך צוטט נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן בסוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו.

"במוקדם או במאוחר נקבל את משלוח ה-35-F, את הציוד הנלווה וגם 400-S יגיעו לארצנו", ציין ארדואן והתייחס גם למערכות ההגנה האווירית מתוצרת רוסיה. "אין דרך חזרה בעניין ה-400-S, זה סגור", הדגיש הנשיא הטורקי.

לאחרונה כבר דווח על פיצוץ בין הטורקים לאמריקאים, שלא מוכנים לספק חמקנים לטורקים אם ירכשו את המערכת הרוסית. בארה"ב הסבירו שלהחזיק במטוסים ובמערכות זה כמו לחבר אותם למחשב ולקבל את כל המידע המסווג על החמקנים, מידע שהם חוששים שיזלוג לרוסיה עקב כך.

S-400
סוללת 400-S. בקרוב באיסטנבול? | צילום: vaalaa / Shutterstock.com

בטורקיה ציינו כי עוד ב-2017 החליטו לרכוש את המערכות מתוצרת רוסיה לאחר שנסיונות להשיג מערכות מקבילות מארה"ב לא צלחו. כל זאת בזמן שארה"ב מכשירה בשטחה טייסים טורקים על מטוסי החמקן 35-F.

בנוסף, ציין ארדואן כי לאחר שתושלם הספקת מערכות ה-400-S מרוסיה, יעבדו שתי המדינות על פרוייקט משותף של יצור מערכות 500-S שהרוסים טענו לאחרונה שיש התקדמות בפיתוח שלהן. "תהיה הפקה משותפת של 500-S אחרי 400-S", השיב ארדואן לשאלה בנושא, כך על פי דיווח של רשת אלג'זירה.