בצל משבר הקורונה שמכה באיטליה, התקשורת הבינלאומית מדווחת שמפעל ההרכבה של מטוסי החמקן F-35 במדינה יחזור לפעילות ביום רביעי. זאת אחרי שמפעל ההרכבה ביפן חזר לעבוד במהלך הימים האחרונים.

יש לציין שמפעל משמעותי נוסף נמצא בישראל מייצר כנפיים למטוסי F-35 בתעשייה האווירית וככל הידוע, לא נרשמה פגיעה בעבודתו.

מפעלי ההרכבה של חברות "ליאונרדו" ו"לוקהיד מרטין" בקאמרי שבצפון איטליה, עצרו את העבודה אחרי שהנגיף התפרץ וגבה אלפי קורבנות במדינה. בימים האחרונים מתחם המפעל עבר מה שהוגדר על ידי בכיר בלאונרדו כ"ניקוי וחיטוי עמוק". התהליך צפוי להסתיים ביום שלישי וברביעי העובדים כבר יחזרו למקום.

המפעל שבאיטליה הוא היחיד שמאושר להרכבת מטוסי חמקן וכבסיס תחזוקה אזורי למטוסי חמקן ביבשת אירופה. בשטח הענק עליו מתפרס המפעל יש 22 בניינים והאנגרים, בהם 11 תחנות הרכבה וחמש תחנות תחזוקה למטוסי חמקן.

המפעל שייך למשרד ההגנה האיטלקי ומופעל בשיתוף על ידי חברות ליאונרדו ולוקהיד מרטין. 800 בעלי מקצועות שונים עוסקים בהרכבת מטוסי F-35 עבור חיל האוויר האיטלקי ומדינות נוספות. בנוסף מיוצרים שם חלקים שנשלחים להרכבה על המטוסים המיוצרים בארה"ב.

המפעל ביפן מופעל על ידי מיצובישי שגם מרכיבים את מטוסי ה-F-35 לחיל האוויר היפני. שם המפעל כבר חזר לעבוד אחרי שהעובדים נבדקו ובמקום בוצע גם כן חיטוי עמוק. כאמור, גם מפעלי חברת "להב" בישראל ממשיכים לעבוד באופן רגיל כאשר במקום ביצעו חיטוי ובדיקה של העובדים.

בכל העולם יש רק שלושה מפעלים חוץ מארה"ב (ישראל, יפן, איטליה) המייצרים כנפי F-35 לכל המטוסים של לוקהיד מרטין או שמרכיבים אותם בעצמם. כל המפעלים עובדים על־פי אותם נהלים ואותו תקן איכות, כשביצרנית הדגישו שמשבר הקורונה לא פגע בתהליך הייצור ולא נרשם עיכוב בלו"ז עליו התחייבו.

לישראל יגיעו על פי הלו"ז המתוכנן שישה מטוסי אדיר במהלך שנת 2020 כולל אדיר מנ"ט (מרכז ניסויי טיסה) שהושאר כשנה בארה"ב לצורך התקנת מערכות ייחודיות.