במענה שניתן לאחרונה לפניית חייל צה"ל לשעבר שהתגייס בשנת 1997, הודיעה לו התביעה הצבאית על סגירת תיק העריקות בעניינו אחרי 17 שנה והענקת פטור משירות צבאי. מדובר באדם שעזב את הארץ עוד בשנת 2004 עקב משבר אישי, בשיאו אף ניסה לשים קץ לחייו.

צה"ל התנצל על העיכוב במענה לפניית עורכת הדין דנה נוף בנושא כבר בחודש אוקטובר 2020. מבחינת אותו חייל לשעבר מדובר בהחלטה דרמטית שכן לאורך השנים הוא נמנע מלהגיע לישראל ולבקר את משפחתו, מחשש כי ייעצר וישלח למאסר בכלא הצבאי.

"סברתי שניתן להיעתר לבקשה לפנים משורת הדין ובראי מכלול הנסיבות", כתבה פרקליטת העריקים בתביעה הצבאית בהחלטתה. לחייל נסיבות חיים קשות. בגיל 17 עלה ארצה עם הוריו והתגייס למסלול עתודת עולים. בחלוף כמה שנים נקלע למשבר אישי, הפסיק את לימודיו כעתודאי, אושפז בבית חולים ושוחרר עם המלצות לטיפול נפשי בקהילה.

מצבו הלך והחמיר ויחד עם אשתו דאז הם החליטו לטוס לטיול בחו"ל, כדי לנסות ולשפר את מצבו. לטענתו הדבר נעשה באישור גורמי בריאות הנפש שטיפלו בו. גם בחו"ל מצבו המשיך להחמיר ומאז הוא לא שב ארצה. בתווך נולד ילד לבני הזוג אך החייל לשעבר עדיין סובל מדיכאון ומטופל על ידי גורמי מקצוע.

עו"ד דנה נוף (צילום: מיכל קושרוב)
עו"ד דנה נוף | צילום: מיכל קושרוב

לפני כחמש שנים התגרשו בני הזוג ומאז הוא מגדל את בנו. לאורך כל השנים הוא לא יכול היה לבקר בישראל מאחר ונחשב לעריק. לפני כשנה ניסה לברר את הסטטוס הצבאי שלו ונאמר לו שהוא עריק ובמידה ויגיע לבקר את משפחתו וחבריו הוא ייעצר ויועבר לידי המשטרה הצבאית.

החייל לשעבר פנה לעו"ד דנה נוף שתסייע לו לסגור את תיק העריקות כדי שיוכל להגיע לישראל מבלי להיעצר ולהישפט. במכתב ששיגרה לפרקליטות עריקים היא גוללה את נסיבות חייו וביקשה לסגור את התיק ללא נקיטת הליכים משפטיים נגדו ולאפשר לו להיכנס לישראל, לבקר את בני משפחתו ולחגוג לבנו בר מצווה בירושלים.

לדברי עורכת הדין, האיש לא קיבל שום הטבה על חשבון הצבא, לא מימון לימודים או מלגת מחיה. "האינטרס הציבורי מצדיק אף הוא הימנעות מנקיטה בכל צעד משפטי ומתן אפשרות למבקש לחיות את המשך חייו האומללים עם קרן אור בדמות ביקור קצר לרגל בר מצווה של בנו בירושלים", כתבה עורכת הדין.

כאמור, בשבועות האחרונים הגיבה כאמור פרקליטת העריקים למכתבה של עורכת הדין, הסכימה לסגור את תיק העריקות ולפטור אותו משירות צבאי. כעת הוא ימתין לפתיחה מחודשת של השמיים בישראל כדי להגיע ולחגוג בר מצווה לבנו מבלי להיעצר על ידי המשטרה הצבאית.