שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע דינה כהן, החליטה באחרונה כי איש העסקים הבדואי, יעקוב אבו אלקיעאן יישאר במעצר עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו, בנימוק שאם ישוחרר הוא עלול לחזור על מעשיו ולסכן את ביטחון המדינה.

אבו אלקיעאן שהציג את עצמו כמיליונר שגר באחוזת פאר ביישוב חורה, נעצר לפני כשלושה חודשים על ידי שב"כ והמשטרה. הוא נחקר בשב"כ וביחידת הפח"ע של משטרת מרחב הנגב. בתחילה הודה במעשיו אבל לאחר מכן חזר בו וטען שמדובר בהתרברבות בלבד ולא יותר מזה ושמעולם לא עסק בריגול ולא הייתה לו כוונה לפגוע בביטחון המדינה.

הפרקליטות במחוז הדרום הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד אבו אלקיעאן המייחס לו עבירות של מגע עם סוכן חוץ ומסירת ידיעה לאויב. כמו כן הוגשה בקשה להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו, בנימוק שהוא עלול לחזור על מעשיו ולסכן את ביטחון המדינה.

סנגוריו עורכי הדין אבי חימי ומשה וייס, ביקשו משירות המבחן להגיש תסקיר בעניינו של אבו אלקיעאן ולבדוק אפשרות לשחרור למעצר בית מלא, שכן הוא סובל מבעיות לב וכן לטענתם, מדובר באזרח נאמן למדינה שהתרברב אך לא ריגל עבור איראן.

שירות המבחן המליץ שלא לשחרר את אבו אלקיעאן למעצר בית, מחשש שיחזור על מעשיו וכן לנוכח העובדה שהאנשים האמורים לפקח עליו במעצר, יתקשו לעשות זאת לנוכח התנהלותו בעבר.

"לא בחל במגע עם סוכן חוץ והעברת מידע לאויב"

השופטת דינה כהן החליטה לקבל את עמדת התביעה ולהשאיר את אבו אלקיעאן במעצר עד לסיום המשפט. היא קבעה שאפילו לא ניתן לשחרר אותו באיזוק אלקטרוני, בגלל החשש שהוא יחזור על מעשיו שוב ויפגע בביטחון המדינה.

"הרושם שהתקבל הוא שלא ניתן לתת אמון במשיב (הנאשם) שלצד ניהול אורח חיים נורמטיבי שכלל התנדבות לשירות צבאי והגברת המוטיבציה של צעירים מהחברה הבדואית לשירות צבאי, לא בחל במגע עם סוכן חוץ והעברת מידע לאויב, כשסבר שהוא עתיד לקבל על כך תמורה הולמת", הדגישה השופטת כהן.

לדבריה, קיים חשש שאבו אלקיעאן עשוי להמשיך לסכן את ביטחון המדינה אם לא יימצא במעצר מאחורי סורג ובריח. הסנגורים הגישו ערר על ההחלטה לבית המשפט העליון כדי לבחון חלופה לשחרורו. בית המשפט פסק כי שירות המבחן יבצע תסקיר משלים כדי לבחון את האפשרות לשחרר את הנאשם למעצר בית באיזוק אלקטרוני. הדיון הבא בעניינו צפוי להתקיים בימים הקרובים.

אבו אלקיעאן (צילום: Flash90)
אלקיעאן בבית המשפט | צילום: Flash90

לפני כשנתיים אבו אלקעיאן הציע לחברת סייבר גדולה בישראל למנף את קשריו בעולם הערבי כדי לקדם את עסקיהם, תמורת דמי תיווך שיקבל על כל עסקה שתיחתם.

הוא יצר קשר עם ח'יידר, איש עסקים עיראקי שהופעל כסוכן על ידי מנגנוני הביטחון באיראן. הם התכתבו בוואטסאפ ושוחחו בטלפון. ח'יידר טען בפני אבו אלקיעאן שהוא מקושר מאוד לבכירים בממשל העיראקי ויוכל לסייע לו לעשות עסקים במדינה. לאחר מכן השיחות ביניהם גלשו לעניינים פוליטיים.

אבו אלקיעאן היה מקורב לשר לשעבר משה בוגי יעלון ואף שובץ ברשימת תל"ם שהתמודדה לכנסת. הוא פרסם בפייסבוק שלו תמונות עם בכירים ברשימת תל"מ וכחול לבן בהם שרי הביטחון בהווה ובעבר, בני גנץ ובוגי יעלון. "אני נמנה על מקבלי ההחלטות במדינת ישראל", התפאר אבו אלקיעאן בפני ח'יידר.

בתגובה מסר ח'יידר לאבו אלקיעאן כי יש אנשים בטהרן שמעוניינים בקשריו מבקשים לפגוש אותו. אלא שאבו אלקיעאן שהיה בהליכי פשיטת רגל לא יכל לצאת מהארץ אבל הקשר שלו עם ח'יידר נמשך.

הוא סיפר לו שהוא יודע מראש על תקיפות צה"ל בסוריה ובעזה וכן יש בידו מידע על החלטות בכירי הממשל בארצות הברית. הוא אף חשף בפניו תקיפה שישראל מתכוונת לבצע כביכול בסוריה, וכעבור כמה ימים אכן התרחשה תקיפה שיוחסה לישראל.

עוד סיפר לח'יידר על עסקאות צבאיות המתגבשות בין ארה"ב לישראל והכל במטרה להעלות את ערכו בפני האיראנים, אך בגלל שאבו אלקיעאן היה מנוע מלצאת מהארץ, הפגישה לא התרחשה בסופו של דבר.