צה"ל בכוננות בימים האחרונים במטרה לסכל כל ניסיון של ארגון חיזבאללה להגיב על הריגת פעיל שלו בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה.

אבל בזמן הדריכות הרבה בצפון עיקר השיח ברשתות החברתיות בנושא הוא בכלל סביב סטורי – שאותו העלתה לחשבון האינסטגרם שלה טוראית ס' - התצפיתנית שזיהתה את החולייה שחדרה לישראל ביום שני באזור הר דב.

החיילת, העלתה לרשת תמונה שלה על מדים על רקע הגזרה בה היא מוצבת וכתבה: "מי היה מאמין שאני אסכל אירוע כזה תחושת הגאווה והסיפוק פשוט מטורפת, שומרת עליכם מרחוק גם אם אתם לא יודעים את זה".

הסטורי שלה הופץ מיד ברשת כולל ברכות ותיוגים מחברים ובני משפחה. עיקר התגובות היו מן הסתם מפרגנות ורבים ביקשו לברך את החיילת שביצעה את תפקידה ברגע האמת, אך אחרים ביקרו אותה על עבירת ביטחון מידע שיש לכאורה בחשיפת פרטים הקשורים בפעילות הצבאית, שאפשר ללמוד ממנו על זהותה ומיקום הבסיס.

גורמים בצה"ל סירבו לומר אם החיילת התבקשה להוריד את הסטורי, אך בן זוגה התראיין אמש (שלישי) לתוכנית "חי בלילה" וסיפר כי הונחתה להסיר אותו.

יש לציין שמדובר בחיילת צעירה בתחילת השירות הצבאי שנמצאת באחד התפקידים הקשוחים והתובעניים בצה"ל. התצפיתניות נדרשות לשבת שעות ארוכות מול מסכים ואמצעי תצפית, לא להוריד את העיניים לשנייה, לשמור על ריכוז ועירנות מסביב לשעון ולדעת להפעיל ולהכווין מגוון כוחות מרגע הזיהוי.

בדרך כלל כשתצפיתנית שמסכלת פיגוע מפרסם דובר צה"ל בעיתוי המתאים מבחינתו תמונה בה היא מצולמת מהגב ולא ניתן לזהות אותה וציטוטים שלה, שעוברים מן הסתם אישורי בטחון מידע ולא חושפים פרטים שהצבא לא מעוניין לחשוף משיקולים בטחוניים. במקרה הזה החיילת מיהרה לפרסם עוד לפני הצבא.

סיכול פיגוע הוא אחד מ"רגעי התהילה" הבודדים של תצפיתנית שמבצעת עבודה חשובה למען ביטחון תושבי מדינת ישראל הרחק מאור הזרקורים והרצון שלה לקבל הכרה ואהבה על כך מובנים. יחד עם זאת, סטורי כזה חושף יותר ממה שצריך עליה ועל השירות שלה ומבחינת בטחון מידע הצבא שואף למנוע כמה שיותר מקרים שכאלו.

מה אתם חושבים: מגיע לחיילת לחגוג את רגע התהילה שלה או שהסטורי שהעלתה חושף הרבה יותר ממה שצריך? הצביעו בסקר.