מטוסי החמקן מיותרים? בהצהרה לתקשורת שמסר מפקד חיל האוויר השבדי, גנרל מאטס הלגסון, הוא טען שה- JAS 39 Gripen E, מטוס הקרב השבדי החדיש, יכול להשמיד את כל צי מטוסי הסוחוי של רוסיה.

הוא הוסיף וטען שטכנולוגיית החמקנים עליה מסתמכים האמריקאים לא רלוונטית ויקרה. "הגריפין, במיוחד מודל E, תוכנן לחסל סוחויים. שם יש לנו רמה של חגורה שחורה", אמר מפקד חיל האוויר השבדי במהלך פרזנטציה שהעביר בפינלנד, להם מנסים השבדים למכור את מטוס הקרב החדש שלהם.

מטוסי הסוחוי וגם המיגים של רוסיה, יצרו לעצמם שם עולמים של מטוסי קרב קטלניים, לא מעט הודות ליחסי ציבור אגרסיביים של הרוסים. המוניטין שלהם נבנה הודות ליכולת תמרון מעולה, כשלא פעם נטען ברוסיה שהיא עולה רוב מטוסי הקרב של ארה"ב.

כעת, לטענת השבדים, דווקא הם הצליחו לייצר את מטוס הקרב שיהיה מתמודד ראוי ואף מנצח בטוח מול הרוסים. אומנם הגריפין לא חמקן, אין לו יכולת נשיאת נשק חריגה בגודלה וגם הטווח שלו לא הכי ארוך. אולם לטענת השבדים יש בו יכולות טכנולוגיות שהפכו אותו ל"סיוט עבור טייסים רוסים". לדברי ג'סטין ברונק, מומחה לתעופה, השבדים בנו את מטוס הקרב שלהם סביב מערכות לוחמה אלקטרונית. לדבריו בתחום הזה "דגם E עומד על כולם".

עוד ציין אותו דובר שלרוב, טייסי הקרב השבדים לא חושפים את היכולות שלהם באימונים משותפים. שומרים את היכולת הסודית באופן קיצוני. אולם, לא מזמן במהלך אימון משותף של חיל האוויר הגרמני והשבדי.

"הם לעגו לטייסים הגרמנים שטסו במטוסי יורו פייטר טייפון. הם הגיעו לשחק עם מערכות הלוחמה האלקטרוניות שלהם, ובאחד המקרים מטוס גריפין טס קרוב מאוד לכנף שמאל של הטייפון הגרמני, מבלי שהצליחו לאתר אותו". זה קרה בזכות "שימוש מכובד באופן קיצוני של מערכות השיבוש שלהם", כפי שטען המומחה.

מטוס ה JAS-39E השבדי הוא למעשה הדגם החדיש ביותר של מטוס קרב רב משימתי שנכנס לשרות באמצע שנות ה-90. הוא מגיע למהירות של 2,400 קמ"ש, ומסוגל לשאת 6 טון חימוש מגוון. לחיל האוויר השבדי יש כ-200 מטוסי קרב מסוג זה, מהם יהיו עד 2020 כ-70 מדגם E, אותו ניתן למצוא גם בחילות האוויר של ברזיל, מקסיקו, הודו ועוד.