נושאות המטוסים של ארה"ב נמצאות בלי ספק בראש רשימת אמצעי הלחימה שמפגינים את עוצמתה הצבאית. "עיר צפה" עם שדה תעופה צבאי במשקל של 100,000 טון, בעלות של 13 מיליארד דולר ליחידה במקרה של הסדרה החדשה מסוג ג'ראלד פורד.

די לראות נושאת מטוסים אמריקאית בעיניים כדי להבין את עוצמת הכוח. אבל גם בארה"ב מודים שתרחיש האימים שלהם הוא ירי טילים שיטביעו להם נושאת מטוסים. מראה של נושאת מטוסים מתפוצצת בלב ים זה הסיוט של כל אדמירל וגם של נשיא המעצמה.

האמריקאים משקיעים לא מעט מיליארדים כדי לא למצוא את עצמם במצבי קיצון. קבוצות קרב שמקיפות את נושאות המטוסים כוללות סיירות וספינות טילים כדי להגן על ספינות הענק מפני אותם טילים.

בדקו את הדיוק בסוריה

בשנים האחרונות התגברו האיומים על נושאות המטוסים של ארה"ב מצד סין, רוסיה ואפילו איראן. הרוסים השקיעו לא מעט בתחום הזה וכיום יש להם כמה טילים שמאיימים על נושאות המטוסים של ארה"ב, חלק מהם ותיקים שמוכרים לאמריקאים אחרים חדשים וכאלה שנמצאים עדיין בפיתוח.

כבר בשנת 2006 נכנס לשירות טיל ה"ברהמוס" העל קולי שנחשב לאחד המהירים בעולם מסוגו – על פי פרסומים שונים הוא יכול להגיע ל-3,700 קמ"ש. לטענת הרוסים הטיל במשקל 3 טון עם ראש קרב של 200 קילוגרם אותו ניתן לשגר מצוללות ומפציצים באוויר מסוגל להתגבר על מערכות ההגנה של ארה"ב. בימים אלו עובדים על הדגם הבא שלו.

בשנת 2012 חשפה רוסיה את טיל ה-3M-54 קליבר ומאז נחשפו דגמים נוספים שלו. מיוחסת לו יכולת שיוט בגובה של 50 מטרים מעל לפני הקרקע או הים, מה שמקשה מאוד על הגילוי והיירוט שלו. הרוסים ניסו אותו גם בסוריה ולטענתם רמת הדיוק שלו גבוה במיוחד כשניתן לשגר אותו מהיבשה, מצוללות וממפציצים כבדים לטוחח שיכול להגיע עד 2,500 קילומטרים, תלוי בדגם. 

הטיל במהלך ירי ניסוי חי (צילום: A-1@Youtube)
הפנטגון כבר הזהיר מפניו. טיל הזירקון | צילום: A-1@Youtube

הטיל שמפחיד את העולם

בשנת 2017 החלו להישמע בארה"ב קולות מודאגים מפיתוח הטילים ההיפרסונים (על קוליים) ברוסיה ובראשם טיל ה"זירקון". לטענת הרוסים מדובר בטיל שמסוגל להגיע למהירות של 8 וגם 9 מאך ולטווח של כ-400 עד 500 ק"מ כשהם טסים בגובה נמוך מאוד ונושאים ראש נפץ במשקל של כ-400 ק"ג.

בעולם כינו את הטיל הזה "בלתי ניתן לעצירה". גם הפנטגון הזהיר מהאיום של הזירקון ומהעובדה שמערכות ההגנה יתקשו להתמודד מולו. החשש הוא ששלושה או ארבעה טילים כאלה שיפגעו בנושאת מטוסים ויטביעו אותה.

המסר המרגיע מגיע דווקא מכיוון לא צפוי. יש לציין שהטיל עדיין נמצא בפיתוח ולאחרונה הרוסים עצמם אישרו באופן חריג שיש לו כמה חבלי לידה עליהם יצטרכו להתגבר.

צוללן גרעיני נגד ספינות הענק

בשנים האחרונות הרוסים עבדו על פרויקט גדול לשדרוג מטוסי הקרב המפציצים שלהם מדגם TU-22M. אחד השדרוגים הוא יכולת לנשיאת טילי KH-32 שמגיעים לטווח של 1,000 קילומטר ונעים במהירות אדירה של 5,000 קמ"ש.

מדובר בטיל שנבנה במיוחד נגד קבוצות הקרב ונושאות המטוסים של ארה"ב. לפני הפגיעה הוא מטפס לגובה של 40 ק"מ ואז צולל לעבר המטרה ומתרסק עליה. מה שהופך את הטיל הזה לסיוט של ממש, זה שניתן לשים עליו ראש נפץ קונבנציונאלי אבל גם גרעיני. כל מטוס TU-22 מסוגל לשאת שלושה טילים כאלה.

טיל נוסף ומאיים במיוחד שלטענת הרוסים יוכלו לחמש את המפציצים שלהם בו הוא דגם KH-55 הכבד יותר מהקודם שצוין. משקלו מוערך בשתיים וחצי טון ויכול לשאת ראש נפץ גרעיני לטווח 2,400 קילומטר ובמהירות של 0.75 מאך. גם את הטילים הללו אגב שיגרו הרוסים בסוריה, מגרש הניסויים של צבא פוטין, כך על פי פרסומים זרים. 

נושאת המטוסים ג'ראלד פורד (צילום: הצי האמריקאי)
החלום של כל אדמירל יכול להפוך לסיוט. ג'ראלד פורד | צילום: הצי האמריקאי