המערכה שצה"ל מנהל למען שמו ברשתות החברתיות רואה אפיקים חדשים וכלי נשק חדשים, ככה לפחות זה נראה בסרטון התדמית האחרון שהם העלו לרשתות החברתיות.

הסרטון, באורך של כחצי דקה, מתחיל בקטע אוריינטלי של אדם זקן בעל חזות מזרחית מכין קפה בפינג'אן ומערבב אותו. עד כה, תמים. בהמשך, הזקן טועם את הקפה שהוא עצמו הכין, מחמיץ את פניו ושואל, "הקפה חזק?!". מכאן נכנסת מוזיקה קצבית, הפריים עובר לשורה רצופה של חיילים יורים, רצים מסתערים, מטוסים, ספינות טילים, טנקים וכו' ומיד לאחר מכן, חוזרת השלווה והפריים חוזר לזקן שמכריז, "צה"ל חזק!".

בחטיבת דובר צה"ל החליטו לגשת לקהל הצעיר באופן הומוריסטי שבא לבטא צבא חזק באופן שיהיה קליט ושיופץ במהירות ובקלות ברשתות החברתיות. בפועל, הסרטון מופץ ברשת, כשהתגובות לא ממהרות לפרגן. בעמוד היוטיוב של צה"ל, אליו הועלה הסרטון התגובות לא אוהדות במיוחד. "תגידו, אין לכם דברים יותר חשובים לעשות עם כספי המיסים שלנו?", כתב אחד הטוקבקיסטים. טוקבקיסט נוסף כתב, "מביך, מכוער, מעליב". תגובות בולטות נוספות היו, "זו תעמולה גרועה - מגוחכת, מיותרת, לא אומרת כלום פרט למובן מאליו. וכמובן - בזבוז מוחלט של משאבים. כיפאק היי לדובר צה״ל", "ילדותי, חסר תחכום. מה המטרה של הסרטון הזה?" ו"עכשיו האיראנים בטוח יגנזו את תוכנית הגרעין".

מנגד, בעמוד הפייסבוק של צה"ל, היו גם תגובות אוהדות. "חזק! אין על צה"ל בעולם!", "חזק, חזק, חזק!!! תנו את הכבוד לצה"ל" וכמובן שנשמעה גם שם לא מעט ביקורת, כמו, " בבקשה תגידו לי שזה לא רציני אלא פרודיה על פרסומת שאני לא מכיר או משהו כזה...".

"לי זה מזכיר ערבי מדוכא שכבשו לו את הכפר"

"צה"ל חזק – זה נראה לי קצת נדוש", אומר ג' שעוסק בסרטונים ויראלים, "הסרטון עצמו מדבר יופי בשפה של יוטיוב, הוא עשוי טוב, מצולם וערוך טוב, אבל אם הייתי מכוון לקהל יעד של אנשים צעירים שאמורים להתגייס לצה"ל, לא הייתי הולך בהכרח לכיוון של צבא חזק, הייתי הולך לכיוון של צבא ערכי, צבא חכם, צבא איכותי. כל הקטע הכוחני, איכשהו פחות עובד פה". עוד הוא הוסיף ואמר, "זה היה יכול להיות מצחיק אם המסר לא היה למכור צבא ומלחמה".

מנהל רשת חברתית ששוחחנו איתו, אמר שהמנטרה של "הקפה חזק? צה"ל חזק", הזכירה אלו את הפורמט של התכנית מועדון לילה, כשמשחקים את המשחק "זה מבאס?!". גם הוא גיחך כשראה את הסרטון ולא כי אהב אותו. "לי אישית זה הזכיר ערבי מדוכא שכבשו לו את הכפר כשהוא יושב בבוסתן ומכין לעצמו קפה. משהו פה לא ממש מסתדר לי". חלק מהגולשים, הליחו לקראות את הכיפה מבצבצת על ראשו של הגבר וטענו כי מדובר בגבר תימני.

הבאז האחרון שצה"ל הצליח לעשות ברשת היה בסרטון אנימציה למניעת הטרדות מיניות בצבא. הסרטון שהופץ בזמנו עורר סערה בגלל שימוש בשפה גסה וישירה מידי. באשר ליעילות של הסרטון ההוא – היא טרם נמדדה. לגבי הסרטון הזה, כמו שכבר ציינו הטוקבקיסטים, גם את זה יהיה צריך לבחון.

עדכון: נראה שהסרטון הוא לא בודד, אלא חלק מסדרת סרטונים סביב הסלוגן "זה חזק? צה"ל חזק". אנחנו עוקבים.
>> העיתונאים הזרים: "יורים ישירות לעבר הצלמים"