לוחם צה"ל המשרת בשטחי יהודה ושומרון שקיבל כמה מנות שווארמה מפלסטיני, בתמורה לכך שאפשר לו להכניס לישראל מוצרי טבק וקרמיקה, נדון באחרונה לחודשיים מאסר בפועל.

המקרה אירע לפני כשלושה חודשים: סוחר פלסטיני פנה אל החייל בדרגת סמל וביקש ממנו לאפשר לו להכניס לישראל מוצרי טבק וקרמיקה. הלוחם הסכים ובתמורה, הסוחר נתן לו כמה מנות שווארמה, משקאות אנרגיה וחפיסות סיגריות.

מתברר שעוד חיילים נוספים ביחידה, שעל לוחמיה חל איסור לאפשר מעבר סחורות כלשהן לתוך ישראל, פעלו בשיטה דומה. זה כולל גם את מפקדו של החייל, שבשני מקרים הורה לו לאפשר לסוחר להכניס את הסחורות לישראל בניגוד לחוק.

בעקבות מידע שהגיש למצ"ח, נפתחה חקירה מקיפה ביותר במהלכה נעצרו החייל, מפקדו וחיילים נוספים שהיו מעורבים בפרשה.

הפרקליטות הצבאית הגישה נגד הלוחם כתב אישום חמור בגין עבירות של מרמה, הפרת אמונים והתנהגות שאינה הולמת.

פרקליטו של החייל עו"ד אלון ארז והתובעת הצבאית, חתמו על הסדר טיעון מקל לחייל, בהתחשב בכך ששיתף פעולה עם החוקרים ולאור נסיבות חייו והעובדה שלקח אחריות על מעשיו.

עו"ד אלון ארז (צילום: יוהנס)
עו"ד אלון ארז | צילום: יוהנס

עו"ד ארז ביקש מהשופטים לאמץ את הסדר הטיעון, בנימוק שהנאשם הוא חייל טוב, ללא עבירות משמעת שמילא אחר הוראות שקיבל, שיתף פעולה, הודה במעשים וחסך זמן שיפוט.

החייל הביע צער וחרטה על מעשיו וציין: "אני מתנצל על מה שעשיתי ואם יכולתי לחזור אחורה לתקן את הדברים, הייתי עושה זאת".

השופטים ציינו בגזר הדין כי יש להתחשב בכך שהלוחם לא יזם את המעשים, אלא פעל בתחילה על פי הוראות מפקדו.

השופטים גזרו על הלוחם חודשיים מאסר בפועל, חודש מאסר נוסף שירוצה בעבודות שירות באחד מבסיסי צה"ל, תשלום קנס של 2,000 שקל והורדה לדרגת טוראי.