נתחיל מההתחלה. בעבר, חייל היה צריך לעבור מסלול ביורוקרטי מורכב כדי להיות מוכר על ידי צה"ל כטבעוני. היית צריך למלא הצהרות מפורטות ולהצטייד באישורי רופא, וגם כשכבר הוכרת, המטבח הצבאי לא היה אופציה בעוד שדמי הכלכלה היו לא מספקים בלשון המעטה. אבל בצה"ל הבינו עם הזמן שלא מדובר בתופעה חולפת, אלא בסגנון חיים שרבים מחייליו (מאות, על פי דובר צה"ל) מאמצים כדרך קבע. תזונה שאינה כוללת מרכיבים מן החי הפכה להיות חלק מרכזי באורח חייהם של ישראלים רבים, בתקופה האחרונה עושה הצבא מאמצים רבים על מנת להקל על החייל הטבעוני ולהטיב את תנאי שירותו.

אנחנו שמחים לפרסם כאן לראשונה שצה"ל צפוי לעבור רפורמה מקיפה בנושא האוכל הטבעוני בבסיסים. החל מה-1 ביולי, במקום דמי הכלכלה שהיו נהוגים עד כה (כ-260 ש"ח לרכישת מזון חליפי לארוחות הבוקר והערב) יסופקו בכלל הבסיסים בצה"ל פריטי מזון עבור חיילים טבעונים בכל הארוחות לפי דרישה. בנוסף, כבר מחודש יוני הקרוב, חייל המנהל אורח חיים טבעוני לא יצטרך עד לפנות אל מש"קית הת"ש ביחידתו ולהצהיר על היותו טבעוני, אלא פשוט לפנות אל מנהל המטבח בבסיסו ולקבל את המענה המותאם לו.

מנת קרב טבעונית  (צילום: דובר צה''ל)
לראשונה בצה"ל: מנת קרב טבעונית | צילום: דובר צה''ל

כבר לפני חודשים אחדים, בחג הפסח שידוע כבעייתי במיוחד עבור מי שמנהל אורח חיים טבעוני בצבא, סיפק צה"ל כ-50 אלף מנות קרב טבעוניות עבור החיילים הקרביים. המנות החדשות הכילו חומוס וטחינה, שעועית ברוטב עגבניות, ממרח קקאו, חלבה, זיתים ירוקים, אפונה ופירות משומרים.

"היום הרבה יותר פשוט להיות טבעוני בצה"ל. אנחנו רואים התקדמות והבנה של המערכת הצבאית לכך שיש ביקוש למזון טבעוני", מספרת קסם הורן, רכזת מסלול חיילים בפרויקט "אתגר 22+" בעמותת "אנונימוס" לזכויות בעלי חיים ומשוחררת טרייה בעצמה. "יש מגמה של הגדלת ההיצע של המנות הטבעוניות המוגשות בחדרי האוכל הצבאיים, שהופכות למגוונות ומזינות יותר ויותר. יש עוד מקום לשיפורים, כמו הטמעה מלאה של הנהלים בכל הבסיסים והרחבה של האפשרויות הטבעוניות".

כבר היום יכול החייל הטבעוני למצוא במטבח הצבאי מענה רחב של מוצרים שיכולים לענות על דרישותיו, כמו כריכים ומנות מוכנות של חברות הסעדה, שניצל טבעוני, שניצל תירס או ירקות לצהריים, נתחי סויה, פתיתי סויה, מעדני סויה, חלב סויה, קטניות, ירקות ופירות, מגוון ממרחים. בקרוב מאוד ובעקבות שינוי המדיניות של משרד הבריאות בנושא, גם הטופו צפוי להיכנס אל המטבחים הצבאיים. בצה"ל מדגישים שכל הטבחים ונגדי המטבח ביחידות עוברים הכשרות שילמדו אותם לנהוג בהתאם עם חומרי הגלם החדשים במטבחם. לא קיבלתם מענה לנושא? פנו לקצין הלוגיסטיקה או לרס"ר המטבח ביחידתכם. עדיין לא קיבלתם מענה? אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות המייל האדום של פז"ם.

לצד השיפור בטיפול בחיילים טבעונים בצה"ל, יש בכל זאת דברים שכדאי לדעת ולהתכונן אליהם מראש על מנת שהשירות הטבעוני יעבור בקלות:

טופס הצהרת טבעונות: כדי להצהיר על הטבעונות במעמד הגיוס, תתבקשו למלא טופס. כשאתם ממלאים אותו, כדאי לפרט כמה שיותר על מה שאתם אוכלים, מה הניע אתכם לטבעונות ומדוע אתם לא אוכלים מוצרים  צמחוניים (למשל, לעתים בשניצל הצמחוני יש ביצים). שמרו על ענייניות ותנו דוגמאות למגוון האוכל שאתם רגילים לאכול בבית.

נעליים: גם אם הגשתם לפני הגיוס את ההצהרה, ביום הגיוס כדאי להגיע לבקו"ם עם נעליים שחורות, כי לא תמיד יש במלאי נעליים סינתטיות (שלא עשויות מעור), אז עד שתקבלו נעליים צבאיות טבעוניות – שיהיה.

אין תמונה
נעליים צבאיות טבעוניות

כומתה: צה"ל מספק גם כומתות שאינן עשויות מצמר, אלא מפליז. אך אותן כומתות מגיעות בצבע ירוק בקו"ם או שחור בלבד. חייל שמשמרת בצנחנים, לצורך העניין, לא יוכל ללכת עם הכומתה האדומה. אבל אפשר למצוא בחנויות שמוכרות ציוד טיולים כומתות סינטטיות בכל הצבעים במחירים סבירים.

ארוחת צהריים: עד שהרפורמה תכנס לתוקף, תוכלו למצוא בחדרי האוכל שפע מנות טבעוניות מאולתרות - אורז, תפוחי אדמה, תבשילי קטניות, ירקות מבושלים וחיים, קציצות אפונה ועדשים, מרק (בחורף) ועוד. הקטניות (חומוס, עדשים, שעועית וכד') הן מקור חשוב לחלבון. אם בחדר האוכל בבסיס שלכם חסרים תבשילי קטניות ואין מספיק מנות טבעוניות – אל תוותרו, ופנו למפקדים שלכם, למדור ת"ש או לנציב קבילות החיילים. מה שמגיע – מגיע! 

אז עד שהרפורמה תכנס לתוקף, אנחנו ממליצים לנצל את דמי הכלכלה כדי למלא את הארון והמקרר בחוכמה:

 

תודה  ל-"אתגר 22+ מנסים טבעונות ביחד" של עמותת אנונימוס שעזרו לנו בכתיבת הכתבה