חיילת לוחמת (צילום: צבא ארצות הברית)
האם נשים יצליחו לעמוד באתגרים שמציבות היחידות המיוחדות? | צילום: צבא ארצות הברית

בתחילת השנה החליט שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, להסיר את האיסור על חיילות בצבא ארצות הברית לשרת בתפקידים קרביים בחזית - החלטה מהפכנית שהפכה את הצבא האמריקאי לאחד הליברליים בעולם בהקשר הזה. אך למרות הפתיחות, עד עתה עדיין היה גבול אותו נשים לא יכלו לחצות - היחידות המיוחדות, בדגש על המובחרות ביותר: הריינג'רס ויחידת אריות הים.

עתה, נראה שגם הגבול הזה הולך להיפרץ - למורת רוחם של מתנגדים רבים. הפנטגון צפוי להודיע היום (ג') על החלטתו לאשר לנשים להצטרף לשתי יחידות העילית שנחשבו למעוז האחרון של יחידות לגברים בלבד. לפי התכנית נשים יוכלו להתאמן כדי להצטרף לריינג'רס כבר ב-2015, וליחידת אריות הים (ה-Navy Seals) שנה לאחר מכן, ב-2016.

הנשים שיצטרפו ליחידות המיוחדות לא יקבלו הנחות ויעברו את אותם אימונים מפרכים אותם עוברים הגברים - אימונים הכוללים נשיאת משקלים כבדים לאורך מרחקים, חוסר משמעותי בשעות שינה ואוכל, הישרדות בתנאים קיצוניים, לחימה בים, באוויר, ביבשה, והכול בקצב מהיר וחסר פשרות. למעשה, רק בשלושת הימים הראשונים בגיבוש לריינגר'ס נושרים 60 אחוז מהמועמדים, ומעטים אף יותר מצליחים לסיים את המסלול כולו. באריות הים המצב לא טוב יותר, ועדיין לא התחלנו לדבר על הקושי של הקרבות האמיתיים שמחכים לחיילים בשטח עצמו.

אריות הים - ספר חדש (צילום: גרג מאת'ייסון)
אימונים מתחת למים של יחידת אריות הים. ינמיכו את הסטנדרטים? | צילום: גרג מאת'ייסון

"נשים חלשות יותר, ושום דבר לא ישנה את זה"

האם נשים יוכלו לעמוד במעמסה הפיזית של היחידות הכי מובחרות בארצות הברית - הצבא החזק ביותר בעולם? הדעות חלוקות.

"אין לי בעיה עם נשים בצבא, יש לי אפילו חיילות איתי בפלוגה והן עושות את התפקיד מצוין", אומר לוחם אמריקאי. "אבל אם הם לא הולכים לשנות את הסטנדרטים הפיזיים ביחידות הריינג'רס ואריות הים, אני לא רואה איך נשים יעמדו בעומס - אלא אם כן מדובר באלופת עולם בריצה והרמת משקולות. תרצו או לא תרצו, נשים וגברים בנויים שונה, ואף רצון לשוויון בין המינים לא ישנה את זה".

"הם הולכים לגרום לגברים רבים וטובים למות בעקבות ההחלטה הזאת", אמר איש צבא אמריקאי לשעבר. "הסילס זה לא מקום לנשים, ולא משנה כמה טוב זה נשמע פוליטית". גולשים רבים אחרים הביעו דאגה שכדי לגרום לזה לקרות, לא תהיה לצבא ברירה אלא להנמיך את הסטנדרטים ביחידות המובחרות, מה שכמובן יפגע באיכות שלהן.

ההחלטה של הפנטגון מגיעה אחרי שהמדינה סערה בעקבות פרשיות שונות של התקפות מיניות בצבא ארצות הברית, ורבים חושבים שחושב שזאת הסיבה לבחירת התזמון. עם זאת, יש עדיין מי שחושב שההחלטה רק תחמיר את המצב. "הם חושבים שיש להם בעיה עם הטרדות מיניות בצבא עכשיו? רק חכו מה יהיה עכשיו", כתב גולש אנונימי.

מה דעתכם? נשים יכולות לשרת ביחידות העילית של אמריקה? טקבקו.

>> נשים בתפקידים קרביים: מיטב הסרטונים