הירי שהתרחש בשבת האחרונה בעיר באפלו שבמדינת ניו-יורק בארה"ב, עלה לאחרונה שוב לכותרות בהקשר חדש ומפתיע – הסכסוך בין רוסיה לאוקראינה - המתרחש מרחק אדיר משם.

הירי בוצע על ידי צעיר בין 18 התומך בעליונות לבנה ובאנטישמיות, תוך שהוא עוטה סמלים ניאו-נאציים ופועל מתוך "מניעים גזעניים". באירוע הירי בחנות מכולת באזור מגורים הידוע כאזור בו מתגוררת קהילה אפרו אמריקאית ברובה, נהרגו 13 אנשים. היורה פרסם מניפסט של כ-100 עמודים, בו הוא מצדיק את מעשיו ואת הסיבה למעשה הטרור שלו. בין היתר גם תיעוד הירי דלף לרשת.

הסמל אותו ענד היורה, ה-Sonnenrad (השמש השחורה), שימש בעבר גם את יחידת "אזוב" האוקראינית, קבוצת מיעוט קיצונית ידועה לשמצה במשמר הלאומי של אוקראינה, עם קשרים ניאו-נאציים ודעות ימניות קיצוניות ידועות. תומכי הקרמלין מנסים לנצל בציניות את העובדה הזאת על מנת לקשר בין שני האירועים, אך ללא שום הוכחה מצידם.

היחידה הכי מדוברת של אוקראינה

חשוב לציין כי יחידת "אזוב" אינה הקבוצה הקיצונית היחידה המשתמשת בסמל זה, הפופולרי כמעט כמו צלב הקרס. בנוסף, היחידה היא מיעוט קטן ואינה יחידה רשמית בצבא אוקראינה. הניסיונות הפרו-רוסים לקשר בין שני האירועים נועדו לשנות את דעת הקהילה הבין לאומית, בכל הנוגע למאבק בינם לבין אוקראינה.

זו לא הפעם הראשונה שיחידת אזוב עולה לכותרות במהלך המאבק בין שתי המדינות. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כבר התייחס למלחמה באוקראינה כ"ניסיון לטהר את המדינה מהקבוצות הניאו-נאציות הפועלות בה", זאת ברמיזה ליחידת אזוב ומתוך ידיעה שדעת הקהל הבין לאומית בנוגע אליה היא עניין נפיץ.

הרוסים מבינים שחלק לא מבוטל מהלחמה בינם לבין אוקראינה היא המלחמה על דעת הקהל. האירוע האחרון, מדגיש עד כמה רחוק הם מוכנים ללכת.

רגימנט אזוב (צילום: GENYA SAVILOV/AFP/GettyImages)
מצעד של אזוב עם הסמל הישן, ארכיון | צילום: GENYA SAVILOV/AFP/GettyImages