לא רק מהאוויר. צה"ל פרסם השבוע תיעוד מצולם בו ניתן לראות איך לוחמים מיחידות אגוז ומגלן, תוקפים בטילים חוליות שיגור של חמאס ומשגרי נ"ט ומשמידים אותם, כולל כאלו שמוקמו בבתי מגורים של אוכלוסייה אזרחית וסיכנו את חיה.

מדובר ביכולות מבצעיות של יחידות הקומנדו שפותחו למטרת "ציד" חוליות שיגור רקטות וטילי נ"ט של חיזבאללה, אולם גורם ביחידת אגוז שהוקפץ לעזה סיפר: "אחת מהחוזקות שלנו היא לקחת מתארים של הצפון ותוך זמן קצר מאוד להכשיר את הצוות להילחם בעזה".

יחידת אגוז מתמחה בלוחמת גרילה במסגרת חטיבת הקומנדו כשבשנים האחרונות נוספו לה יכולות, מסווגות ברובן, לביצוע משימות נוספות המאפשרות ללוחמים שלה לפגוע במטרות רחוקות. בזכות אמצעים חדשים היחידה גם יודעת להכווין כלי טיס של חיל האוויר לעבר מטרות ולסגור מעגלי אש. גם זה קורה בעזה.

ליחידת מגלן השייכת גם היא לחטיבת הקומנדו, יכולות דומות כאשר ההתמחות העיקרית שלה היא פגיעה במטרות בטווחים קרובים ורחוקים. "היכולת שנחשפה במבצע שומר החומות לא חדשה", הסביר קצין במגלן. "היחידה מתאמנת על מתווים מהסוג הזה. באירועים עצמם הלוחמים שמרו על דריכות והיו מאוד מקצועיים".

הוא הוסיף כי: "מהרגע שנכנסנו לפעולה הצוות היה מאוד מפוקס גם כי הכל נעשה תחת לחץ כבד מאוד. מדובר בזירה רועשת, הרבה פיצוצים ברקע, לחץ לקבל את כל המידע הרלוונטי לביצוע, לחבר אותו לשטח ולהביא תוצאה מהירה לפני שהם ייעלמו".

ביצוע מדויק וקטלני בחלון זמן קצר

לדברי הקצין מיחידת מגלן, לצד המורכבות המבצעית ישנו גם לחץ של זמן, "כי המחבלים יורים ונעלמים בקבועי זמן של שניות. יש לך חלון זמן מאוד מאוד קצר להוציא ביצוע מדויק וקטלני". וזה בדיוק מה שהיה שם.

רוב הפעילות ואמצעי הלחימה של מגלן מסווגים. אולם המעט שפורסם מלמד על אותה יכולת מבצעית. במלחמת לבנון השנייה שהייתה קטלנית עבורם, צוותים של היחידה הסתננו לשטחים שבשליטת חיזבאללה. מעמדות נסתרות הם הכווינו מטוסי קרב של חיל האוויר לעבר משגרי רקטות, מפקדות ומטרות איכות נוספות. הם גם שיגרו בעצמם טילים לעבר אותן מטרות. מה שהם עושים עכשיו, כפי שנחשף על ידי צה"ל, דומה מאוד לדרך הפעולה הזאת.

אימון קומנדו (צילום: דובר צה"ל )
לוחמי יחידות הקומנדו. מפגינים יכולות בעזה | צילום: דובר צה"ל

לוחם ביחידת מגלן סיפר מה ייחודי בלחימה בגזרת רצועת עזה. "הכל מאוד קטן וקרוב. אתה משגר לכיוון הרצועה, מסובב את הראש ורואה את יישובי העוטף. ברור על מה אתה נלחם". אחרי פגיעה מוצלחת כמו שהייתה להם השבוע הלוחמים מתארים תחושת גאווה גדולה. "כשאתה יוצא מהמשימה מגיע הרגע של ההתפוצצות. אנשים מחייכים, טופחים על השכם, חיבוקים. חד משמעי יש פה גאווה שאתה שומר על האזרחים באזור, על המדינה".

תחושות דומות שמענו גם מלוחמים של יחידת אגוז. קצין ביחידה סיפר כי: "הרגע הזה שאתה רואה ביצוע של היחידה בחדשות שווה הכל. ברגע ששלחו אותנו לעזה היה לנו ברור שנשתתף בלחימה, לאגוז יש סל כלים מאוד גדול שמתאים לכל זירה, זה יכול להיות בלבנון או בעזה".

המוניטין של היחידה בעזה

גם אותו "אגוזניק" ציין כי: "לוחם שמגיע לעזה מבין למה הוא פה. אתה רואה את הרצועה המאיימת וממש קרוב אליה את השדות והישובים פה. אתה אפילו לא צריך להגיד לצוות למה הם שם ואפשר לחסוך את שיחת המוטיבציה".

לוחמי אגוז ציינו כי הפעולה עליה דיווח צה"ל היא רק חלק קטן בפעילות וביכולות שלהם. בהשוואה לגזרת הצפון ציין אחד מהם: "כמו חיזבאללה גם מחבלי חמאס הם לוחמים מקצועיים. הם יודעים לירות מדויק ואז הם נעלמים למנהרות או לבתים של אזרחים. אנחנו חייבים להיות מאוד מדויקים ומהירים, אחרת מפספסים את החוליה וזה עלול לעלות בחיי אזרחים ישראלים".

כך נראה התרגיל הבינ"ל: צפו (צילום: דובר צה"ל‎, חדשות)
הראשונים שצה"ל מקפיץ לשטח. אגוז בפעילות עבר | צילום: דובר צה"ל‎, חדשות

באגוז וגם במגלן מתגאים שהיחידות הן בין הראשונות שצה"ל מקפיץ לכל אירוע וזירת לחימה. הקצינים ביחידות האלה מספרים שהיכולות שלהן לפעול בטווחים קצרים וגם בעומק השטח שמו אותם במקום שבו מפקדי הגזרה מבקשים אותם, "עוד לפני שהם מוציאים את המפות והתיקים מהארון", כהגדרתם.

קצין מגלן הוסיף כי בעזה מכירים היטב את יכולות היחידה ואף מנסים לאתר את המקומות מהם הם פועלים. בצה"ל ערים לאותם ניסיונות ופועלים בהתאם

לצד הסיפוק והגאווה סיפרו לוחמים על תחושת תסכול שאין בכך כדי למנוע לחלוטין שיגור רקטות לעבר ישראל. "אתה נמצא פה ויודע לעשות דברים מטורפים אבל בסוף יושב על הגדר ורואה את הכמויות המטורפות של הרקטות שהם יורים. זה עוד יותר מתסכל כשאתה מקבל לטלפון הודעות על נפגעים והרוגים. צה"ל פה עם חיל האוויר, טנקים ועדיין הם יורים על ישראל".

הקצין מיחידת אגוז טען שאין חייל אחד ביחידה שלא רצה להיכנס לעזה ולהילחם. "אנחנו לוחמים וזה הטבע שלנו לרצות להסתער קדימה. אנחנו אמנם פוגעים בהם מרחוק אבל רואים שהם ממשיכים לשגר כמויות של רקטות. המחיר של כניסה קרקעית ברור לנו, ליחידה יש מורשת גם ממבצע צוק איתן ואנחנו מבחינתנו לא חוששים".