מאז פרצה המלחמה ב-7 באוקטובר, צה"ל דיווח על חללים בהם מפקדים בכירים, מפקדי חטיבות וגדודים. רק השבוע התמנה סא"ל רועי למפקד גדוד השריון 53 בחטיבה 188 "ברק" במקום של סא"ל סלמאן חבקה ז"ל. בעוד שבצה"ל המפקדים נמצאים בחזית מסיבות ערכיות ומקצועיות, התמונה בצד השני שונה לגמרי.

הדבר אף עלה בחקירות של מחבלים שנלקחו בשבי, כשסיפרו איך המפקדים שלהם כולל הזוטרים, נשארו במקום בטוח ושלחו אותם למות בשדה הקרב. "אני נמצא כאן בעומק השטח, ולא רק אני, וזה ההבדל בין צה"ל לצד השני", אמר לנו סא"ל תומר, מג"ד 50 בחטיבת הנח"ל, אותו פגשנו בחזית הלחימה במחנה שאטי שבעזה.

כבר ביום הראשון ללחימה צה"ל איבד את מפקד חטיבת הנח"ל אלוף-משנה יהונתן שטיינברג ז"ל, מפקד החטיבה הרב ממדית אל"מ רועי לוי, את מג"ד סיירת נח"ל סא"ל יהונתן צור, סא״ל סהר מחלוף מג"ד תקשוב ואיתם גם בכירים ביחידות מיוחדות, בהם רס"ן חן בוכריס סגן מפקד יחידת מגלן, רס״ן עידו יהושע מפקד פלגת ההדרכה בבית הספר לכוחות אוויר מיוחדים ז"ל. נפילתם ופציעה של מפקדים בהם בכירים תועדה לאורך כל המלחמות, כשבין הפקודות המפורסמות ומעוררות הגאווה של צה"ל הקריאה "אחרי".

בזמן הסיור שלי בעומק רצועת עזה, פגשתי בשטח מפקדים רבים. בקו החזית ממש. באופן טבעי היו שם מפקדי גדודים כמו סא"ל תומר או מפקד חטיבה 401 אל"מ בני אהרון. אבל היו שם גם קצינים בדרגת תת-אלוף שהגיעו מסיבות שונות, בין השאר מי שאחראי על הלמידה והפקת הלקחים תוך כדי לחימה.

כפי שראינו בפרסומים של דובר צה"ל, מעבר למפקד האוגדה שהכניסה שלו לעזה הייתה גם סמלית אל מול הלחימה שניהל במפקדת האוגדה, היו שם גם אלוף פיקוד הדרום והרמטכ"ל. אל מול זה הצד השני שולח את המחבלים למשימות התאבדות ברובן, כאשר המפקדים, כולל הזוטרים, נשארים במקום מוגן מתחת לאדמה.

תיעוד מרצועת עזה: כתבנו עם הכוחות הלוחמים (צילום: שי לוי)
מפקד גדוד 50 של הנח"ל, סא"ל תומר, ברצועה | צילום: שי לוי

"ב-7 באוקטובר לא היה אף מפקד חמאס מקדימה, כולל המפקדים הזוטרים. אף מפקד. ואני נמצא כאן בעומק עומק השטח, ראית מי עוד נמצא כאן, וזה ההבדל בין צה"ל לאויב שלו", אמר סא"ל תומר מג"ד 50. הוא הסביר שמעבר לעניין הפיקודי ערכי, "כשאנחנו נעים עם המפקדים קדימה, ואני כמג"ד – ואני לא מחפש צל"ש זה תפקידי – נמצא בקו הכי קדמי של הכוחות, חש את מה שקורה בשטח, רואה את המתרחש ויודע להגיב בגמישות נכונה לדבר הזה, זה חלק מהיכולות שלנו והקטלניות הכל כך גדולה שיש לצה"ל".

סא"ל תומר סיפר על אחד מהקרבות של גדוד 50 בעזה, כאשר הגדוד הותקף על ידי עשרות מחבלים שהיו חמושים באמצעי נ"ט רבים וגם הפעילו אש מרגמות ורחפנים. גם מטעני נפץ כולל בתים ממולכדים. המג"ד הפעיל מולם את הכוח המשולב שלו, כשהוא מגיב תוך כדי קרב ותחת אש למצב בשטח. מה שהביא לכך שמספר רב של מחבלים נהרגו בעוד שלצה"ל לא היו נפגעים.

"אם אני לא הייתי שם כמג"ד כנראה שהתוצאות היו אחרות וזה החשיבות של המפקד מקדימה", אמר סא"ל תומר כשברקע נשמעו הדים של פיצוצים. "אותי הכינו 17 שנים כדי לפקד על גדוד בלחימה. הייתי לוחם, מ"מ, מ"פ ועכשיו אני בלחימה כמג"ד. ואני לא בטוח שזה מה שהיה בצד השני בהקשרים האלה, אני שמח שזה ההבדל בנינו".

בכירי המבוקשים של חמאס בעזה (צילום: SAID KHATIB/AFP via Getty Images | רשתות חברתיות לפי סעיף 27א')
ראשי הטרור, תקיפה ישראלית, אילוסטרציה | צילום: SAID KHATIB/AFP via Getty Images | רשתות חברתיות לפי סעיף 27א'