לא הופתענו כשגילינו שאת הריאיון עם mako בת שבע מבצעת תוך כדי שהיא מציירת את הציור הראשון שלה מאז השחרור מהצבא, שהגיע ב-1 באוגוסט. כבר בשניות הראשונות לשיחה, היה ניתן להבחין שזה הדבר שבת שבע רוצה לעשות כל החיים וללא הפסקה - לצייר.

בת שבע (20) מהיישוב בר-יוחאי שבצפון, לא התחילה את השירות הצבאי שלה כציירת. "התגייסתי כלוחמת חי"ר גבולות ומאז הספקתי לעבור ארבעה תפקידים שונים", היא משחזרת. "בכל מקום שהייתי בו הרגשתי שאני לא במקום הנכון. בתוך תוכי ידעתי שכל מה שאני רוצה לעשות זה לצייר".

כשהגיעה לבסיס צאלים שבדרום, היא ידעה ששם תגשים את חלומה. "שירתי כסמב"צית במשמרות - כך שאפשר להגיד שהיה לי זמן פנוי בלילות. ניצלתי כל רגע פנוי ללכת לצייר על הקירות של "עזה הקטנה" - מתחם האימונים בבסיס. זה היה המקום המושלם להתחיל לצייר בו".

View this post on Instagram

A post shared by בת שבע שניידר (@batsheva_schneider)

איך הפכת לציירת הצבאית הראשונה בצה"ל?

"היה לי חלום לצייר - ועבדתי קשה כדי להגשים אותו. שלחתי מיילים לכל מי שיכול להיות רלוונטי לקבלת אישור, עד שהצלחתי להשיג שיחה אישית עם סגן מפקד הבסיס. הכנתי מצגת שמסבירה כמה אני יכולה לתרום בתפקיד ציירת צבאית ולמה זה חשוב. תוך כמה שבועות כבר מצאו מחליפה עבורי בחמ"ל והתחלתי להיות הציירת של הבסיס באופן רשמי. לאט-לאט הגיעו פניות מבחוץ וגם הצעתי את עצמי לבסיסים נוספים. הייתי נוסעת בכל פעם לכמה ימים לצייר משהו לבסיס אחר. הרי אין בסיס שלא רוצה שיהיה לו ציור".

איך מצליחים להשיג אישור מרס"ר לעשות דבר כזה?

"אחרי שעשיתי את הציור הראשון שלי על מכולה בבסיס, הרס"ר רצה למחוק אותו. אחרי קצת הסברים, הצלחתי לשכנע בחשיבות הגדולה של הציורים. ככל שעבר הזמן והוכחתי את עצמי, דווקא הרס"רים היו אלה שביקשו שאגיע ואצייר. הנראות של הבסיס משפיעה מאוד על חווית השירות של החיילים - והרס"רים הבינו את זה".

זה נשמע כמו תפקיד חלומי. יש משברים?

"ברור. להגיע לתפקיד הזה לא היה קל ועשיתי הרבה תפקידים בדרך. אבל, אני שמחה שעשיתי אותם ולא מתחרטת על רגע בשירות שלי. קיבלתי הרבה ביקורות בדרך והרבה אנשים קרובים אליי אמרו שאין לי בכלל מה לנסות לעבור לתפקיד כזה ושזה מגוחך. אני חושבת שהצלחתי להוכיח שהכל אפשרי".

View this post on Instagram

A post shared by בת שבע שניידר (@batsheva_schneider)

עכשיו כשאת משוחררת, יש מי שימשיך למלא את התפקיד?

"באחת המשימות הלכתי לצייר בבסיס של יחידת מיט"ב, ככה שהיה לי קשר טוב עם מפקד היחידה. נכנסתי אליו למשרד וניסיתי לשכנע אותו כמה חשוב שיהיה תפקיד כזה בצבא. החלטנו לצאת לפיילוט. פרסמנו ברשתות החברתיות שאני מחפשת מחליפים לתפקיד "צייר צבאי" והצלחנו לבחור שלושה חיילים - שתי בנות ובן אחד שיתגייסו לתפקיד באופן רשמי. חיילת אחת כבר התגייסה ושני חיילים נוספים עתידים להתגייס בקרוב. הם ישרתו תחת חיל הלוגיסטיקה. אני מתכננת להגיע בקרוב לעשות להם חפיפה לתפקיד".

איך מי שרוצה להתגייס לתפקיד יכול גם?

"אני לא אתיימר להגיד שיש לי פתרון קסם. כרגע יש פיילוט ועדיין אין תכנון להמשך. אבל הסיפור שלי מוכיח שהצבא פתוח לקבל הצעות מחיילים ושעם עבודה קשה הכל אפשרי. אני לא יודעת כמה עוד ציירים צבאיים יהיו אחריי, אבל אני מקווה שחיילים ימשיכו להגשים את החלומות שלהם".

בת שבע על רקע עבודה שלה (צילום: באדיבות המצולמת)
בת שבע על רקע עבודה שלה | צילום: באדיבות המצולמת
בת שבע על רקע עבודה שלה (צילום: באדיבות המצולמת)
בת שבע על רקע עבודה שלה | צילום: באדיבות המצולמת

עם כמעט 12 אלף עוקבים באינסטגרם ומעל 16 אלף עוקבים בטיקטוק (@batsheva_art) - גם לאחר השחרור בת שבע ממשיכה לפרסם ציורים שציירה, סיפורים מהשירות וטיפים לציירים מתחילים. "אני משקיעה בזה המון כדי שהרבה אנשים ייחשפו לסיפור של השירות הצבאי שלי ולאומנות שאני עושה. אומנות עושה אנשים למאושרים יותר".