ח', תושב מרכז הארץ הוכר כספורטאי מצטיין, גויס לצבא, סיים טירונות ושובץ כחייל כללי באחד מבסיסי צה"ל. הוא שירת תשעה חודשים ולאחר מכן קיבל דחיית שירות, כשזכה לקבל מלגת לימודים כספורטאי מצטיין (עילוי) בניו-יורק בתחום הטניס, נישא לצעירה מקומית ובמקום לחזור לישראל, נותר שם. 

בהמשך, הוא ביקש דחיית שירות נוספת בגלל נישואיו והעובדה שהיה אמור לקבל 'גרין קארד' והסביר: "אם הייתי חוזר לישראל הייתי מבטל את החתונה ולא מקבל גרין קארד. נאלצתי לבחור בין אשתי לבין השלמת השירות שזו בחירה בלתי אפשרית. אין פה אמצע", טען ח' להגנתו והוסיף כי הוא יכול להבין את עמדת הצבא.

לפני כשלוש וחצי שנים ח' חזר לישראל לאחר שהתגרש מאשתו, כדי להסדיר את מעמדו מול הצבא. הוא שב לארץ עם דרכונו האמריקאי, כיוון שהדרכון הישראלי שלו לא היה בתוקף ולא ניתן היה לחדשו, בגלל היותו עריק. כאשר הגיע לבסיס 'תל השומר' כדי להסדיר את מעמדו, נאמר לו שעליו להתייצב בכלא 4. "כשהגעתי לכלא נאמר לי שהתיק נגדי נסגר ולכן כעבור 48 שעות חזרתי לארה"ב", הסביר ח'.

זמן קצר לאחר מכן התברר ל-ח' שמדובר בטעות ושתיק העריקות נגדו לא נסגר. הוא הגיש קבילה לנציב קבילות החיילים בעניין וזה, הגיע למסקנה כי לא ניתן לבסס את טענותיו וכי התיק בעניינו לא נסגר. לפני כשנה הוא נחת בארץ, נעצר בנתב"ג ונשלח לכלא. 

כתב האישום: "ח' הרוויח פעמיים"

הפרקליטות הצבאית הגישה נגד ח' כתב אישום בגין עריקות. לטענת התביעה, ח' הרוויח פעמיים: למד תואר וגם פיתח את קריירת הטניס שלו ובחר להישאר לחיות בארה"ב, על פני ההתחייבות שלו לחזור לארץ להשלמת שירותו הצבאי. התובע טען, כי ח' עשה דין לעצמו. "הצבא קיים את חלקו מול הנאשם והנאשם הפר את ההסכם בצורה גסה ולא שב ארצה להשלמת שירותו", טען התובע שדרש לגזור עליו עונש מאסר בפועל. השופטים שדנו בתיק ציינו כי העונש בגין מעשיו של ח' נע בין חצי שנה לשנה וחצי מאסר בפועל. 

הסנגור ביקש מנגד להתחשב בנסיבות חייו של ח' ולא להרשיעו שכן הדבר יפגע בעבודתו בבנק גדול בניו-יורק, הוא נקלע לחובות של עשרות אלפי דולרים, איבד את מקום עבודתו והרשעתו תגרום לכך שהוא יוכרז כפושט רגל בארה"ב. ח', היכה על חטא, הביע צער על מעשיו וציין כי מעולם לא חשב שביצע עבירה פלילית.

השופטים החליטו להתחשב בנסיבות חייו והסיטואציה הבלתי אפשרית של בחירה בין פירוק התא המשפחתי לבין חזרתו לארץ. הם החליטו להרשיע את ח' וגזרו עליו חצי שנת מאסר בפועל, פיצוי של 8,000 שקל לקופת הצבא וקנס של 1,500 שקל ומחיקת הרישום הפלילי תהיה חמש שנים ממתן גזר הדין. התביעה הצבאית לא השלימה עם גזר הדין המקל וערערה לבית הדין הצבאי לערעורים, שם הוחמר עונשו ל8 חודשי מאסר במקום 6. 

בא כוחו של העריק, עו"ד קובי מרגולוב מסר בתגובה כי "צדק בית הדין המחוזי בקבלת העמדה של החייל לפיה נקלע לסיטואציה בלתי אפשרית, כשנאלץ לבחור בין אשתו הטריה והמשך החיים המשותפים בחו"ל לבין שובו ארצה. צר לי כי בית הדין לערעורים סבר אחרת, אם כי גם לאחר ההחמרה, עונשו של החייל נותר בגדר קל מאד".