הצי האמריקאי הגיש בקשה בהיקף של מאות מיליוני דולרים לפיתוח ורכש של כלי שיט בלתי מאוישים בעלי יכולות תקיפה ואיסוף מודיעין. מדובר בכש"במים בגודל בינוני וגדול שמטרתם "לפגוש את כל אתגרי העתיד" ממדינות כמו סין למשל וגם רוסיה.

בכירים בפנטגון ומשרד ההגנה מציינים שצי רובוטי שכזה יוכל לפעול באזורים עוינים מבלי לסכן חיי אדם, ולבצע תקיפות מסיביות באמצעות מגוון טילים על יעדים שונים. בארה"ב רוצים להפעיל להקות גדולות של ספינות לא מאוישות וציינו עוד כי צי שכזה יוכל לפתוח את הדרך לספינות המאוישות, הכבדות והפגיעות בדיוק כמו מטוסים ללא טייס באוויר.

דו"ח של ועדת המחקר בקונגרס שפורסם לאחרונה, מדגיש כי רכש של "רובוטים רוצחים" זול יותר משמעותית וכיוון שאין אנשי צוות הספינות יכולות להיות קטנות יותר או שעם יותר מערכות ללוחמה.

האמריקאים כבר השקיעו לא מעט בפיתוח כשב"מים. אולם הבקשה החדשה על סך של 628.8 מיליון דולר לשנת הכספים 2020 מלמדת על האצת הפיתוח והכוונה לסדר ולארגן מחדש את הצי הזה. נראה שהכוונה לפתח זאת במהירות, כשהכוונה היא להקפיץ את הסכומים ל-4.5 מיליארד דולר כבר ב-2024.

נזכיר שרק לפני חודשיים בואינג ניצחה את היריבה הנצחית שלה, לוקהיד מרטין, במכרז של הצי האמריקאי לייצור הצוללת הלא מאוישת אורקה. מכרז בשווי של 274.4 מיליון דולר. את הצוללת יבנו במתקני בואינג בהאנטיגטון ביץ', והיא תושלם בשנת 2022. גם בואינג וגם הצי מסרבים לפרט מה יהיה גודל הצוללת ומה יהיו היכולות שלה.

מורכב יותר ממל"ט

צוללות רובוטיות שכאלה יכולות לפעול באזורים ממוקשים ולבצע שלל פעולות, אולם מדובר בפיתוח לא פשוט וכזה שנחשב למורכב הרבה יותר ממטוס ללא טייס. במיוחד בכל הקשור לתקשורת בין הצוללת למפעילים שלה.

אולם, בואינג התמודדה עם הבעיה הזו ואחרות בפיתוח אקו וויאג'ר, צוללת רובוטית שאורכה כשבעה עשר מטרים, שכבר השלימה 2,500 שעות של מבחני ניסוי בים. זה כולל צלילה שלושה חודשים מול חופי דרום קליפורניה תחת פיקוח של ספינת מעקב.

בארה"ב מעוניינים להשקיע עוד מיליונים רבים בפיתוח צי ספינות לא מאוישות מהירות, שתהיה להן היכולת להגן על ספינות אחרות, כמו למשל מכליות נפט שהותקפו על ידי איראן או ספינות סיניות או רוסיות שינסו לפגוע בצי המאויש. כמו שזה נראה הם צועדים לשם במהירות.

נזכיר שחיל הים הישראלי היה לראשון שמפעיל כשב"מ קרבי, עם כניסתו לשרות של הפרוטקטור מתוצרת רפאל. מדובר בכלי שיט קטן חמוש בטייפון 30 מ"מ למטרות בט"ש.