צילומי לוויין שפורסמו בימים האחרונים באתרים ברחבי העולם מציגים לטענת המפרסמים סוללת טילים נגד מטוסים מסוג S-300 של רוסיה בארצות הברית. הדבר מעורר פליאה נוכח המתיחות הצבאית בין שתי המעצמות ולא ברור האם ארה"ב רכשה את המערכת דרך מדינה שלישית או שהצליחה "לשים את ידה" על אחת כזו בדרך מסתורית.

בצילומים ניתן לראות לכאורה את מערכת השליטה והבקרה של הסוללה, ומספר משגרי טילים. ככל הידוע זו הפעם הראשונה שמערכת מסוג S-300 מצולמת על אדמת ארה"ב. הצבא האמריקאי נוהג לאמן את אנשיו באמצעות מערכות רוסיות שהצליח לרכוש או שנפלו לידיו.

בארה"ב כבר נצפו מטוסי מיג וסוחוי שונים, גם מערכות טילי נ"מ. במקרים אחרים הם משתמשים באמצעים שלהם, המדמים כלים רוסים. המטרה היא לאמן את הכוחות, טייסים במקרה הזה, מול הדבר שהכי קרוב למציאות וככה, לתת להם יתרון במצב אמת, להכיר את החסרונות של המערכת מולה יתמודדו בשדה הקרב.


מערכת ה-S-300 נכנסה לשרות מבצעי בסוף שנות ה-80 ומאז עברה שדרוגים רבים. לטענת הרוסים, היא מסוגלת כיום ליירט מטוסים בטווח של כ-200 ק"מ, להעסיק מאה מטרות במקביל – וליירט עד 35 מהן בו-זמנית. זמן הפריסה שלה קצר במיוחד ועומד על כ-5 דקות, היא מסוגלת ליירט טילים בליסטיים בטווחים של כ-50 ק"מ ויכולה לפגוע במטוסים גם בגובה נמוך.

המערכת הזו הפכה מדוברת גם בישראל עם הנוכחות הרוסית בסוריה ותקיפות חיל האוויר שם. בעבר כבר פורסם כי טייסים ישראלים התאמנו נגד סוללות 300-S במדינות שרכשו אותן מרוסיה.

טייס קרב ישראלי סיפר בעבר למערכת mako פז"ם על התרשמותו מהמערכת וטען כי היא מוערכת יתר על המדיה. "חיל האוויר יודע להתגבר על מכשולים הן מבחינת טכנולוגית והן מבחינת חימוש". טייס אחר הדגיש כי: "מבחינת ביצוע, המערכת לא תפגע בביצוע המשימה - אולי תהפוך אותה למורכבת יותר".