בעידן טרום קורונה המסלול של רוב החיילים המשוחררים היה דומה. מנוחה קלה לאחר שירות צבאי אינטנסיבי ושוחק, אולי ביקור קצר ביעד קרוב וחזרה לישראל במטרה למצוא עבודה ולחסוך כמה שיותר כסף לחלום המיוחל – הטיול הגדול.

בתקופה הנוכחית טיולים גדולים בעולם הם סיפור קצת יותר מסובך אבל עדיין מרבית החיילים המשוחררים יוצאים מהצבא לשוק העבודה כדי להתחיל לבסס את עצמם – בין אם לטיול גדול שיגיע בהמשך ובין אם לפני לימודים לתואר. המשוחררים אוספים שקל לשקל, חוסכים איפה שיכולים, רק כדי להגיע לעמדת זינוק כלכלית כמה שיותר טובה לקראת השלב הבא.

מה שרבים לא יודעים, הוא שלא מעט חיילים משוחררים זכאים להחזר מס משמעותי מהמדינה, שלא ממש טורחת לעדכן על כך. במקרים רבים זכאית אוכלוסיית החיילים המשוחררים להחזר על רקע שינוי בסטטוס התעסוקתי שלהם, שהות ארוכה בחו"ל, תארים אקדמיים שהחלו מיד לאחר שחרורם מהצבא וסיבות נוספות. כאמור, ברוב המקרים החיילים המשוחררים עצמם, שרק יצאו לאזרחות, אינם מודעים לכך.

כעת, אתר 'מועדפת', הפועל בשיתוף מעסיקים ומציע לחיילים המשוחררים עבודה מועדפת לאחר סיום שירותם הצבאי, מודיע על שיתוף פעולה עם חברת קשיו (Cashu), המספקת שירותי החזר מס אוטומטיים לשכירים. במסגרת שיתוף הפעולה, חיילים משוחררים יופנו למערכת חינמית לבדיקת זכאות להחזר מס ובמקרה של זכאות, יוכלו לקבל שירות של הגשת הדו"ח לרשות המיסים בתעריף מוזל.

מה שנדרש מהחייל/ת המשוחררים לצורך שימוש במערכת, הוא להיכנס לאתר מועדפת, לדאוג לטפסי 106 מכל המעסיקים הרלוונטיים לאותה שנת מס, שלהם ושל בני הזוג. בתהליך בדיקה קצר ללא עלות שאורכו כ-3 דקות, תינתן תשובה מיידית האם קיימת זכאות להחזר מס ומהו סכום ההחזר הצפוי.

אם הבדיקה מעלה כי אכן קיימת זכאות להחזר מס ומציינת את הסכום, המשתמש יחליט האם לשלם סכום חד-פעמי של 169 שקל לכל שנת החזר, ולקבל את החזר המס ישירות לחשבון הבנק שלו עד 120 יום מסיום הפעולה ללא כל עלות נוספת. החזר יכול להגיע עד ל-5,000 שקלים אם החיילים החלו לעבוד בשנת השחרור.

בשתי החברות המציעות את השירות מדגישים כי התשלום הוא לבחירת החיילים המשוחררים, רק למי שהבדיקה החינמית העלתה שהם זכאים ומקצר ל-3 דקות תהליך ארוך ומסורבל מול רשות המיסים. התהליך עובד כך שחיילים ישלמו רק אם גילו שהם זכאים ותמורת 169 השקלים יקבלו סכום גדול יותר שמגיע להם תוך זמן קצר יותר. (את השירות ניתן לקבל כאן)

"מדובר באבסורד", מציין רו"ח אופיר בן חיים, מייסד-שותף ב'קשיו'. לדבריו: "המדינה חייבת כספים לחבר'ה צעירים שזה עתה סיימו לתת לה את מיטב שנותיהם. חברנו ל'מועדפת' כדי להעלות את המודעות לנושא הזה, וכמובן גם לספק מענה. שמחים שנוכל לעשות זאת ולאפשר לחיילים משוחררים להגיע לכספים המגיעים להם".